Jak powstaje wino? Poznaj jego sekrety!

Jak powstaje wino? Poznaj jego sekrety!

Proces winifikacji, czyli powstawania wina, jest kilkuetapowy, długi i żmudny. Nie przebiega zawsze tak samo – producenci przekształcają go, w zależności od gatunku owoców oraz planowanego smaku i stężenia trunku. Sprawdź, jak wygląda proces powstawania wina.

Winobranie

Wszystko zaczyna się w winnicy. To tu dojrzewają, a następnie są zbierane winogrona. Winobranie powinno odbyć się w momencie, gdy owoce osiągną odpowiedni poziom cukru, zachowując wymaganą kwasowość. Zbiory odbywają się mechanicznie albo ręcznie.

Oczyszczanie winogron

Szypułki w winogronach wzmacniają kolor, konsystencję, ale też goryczkę i cierpkość wina. Dlatego kolejnym – choć nieobowiązkowym – krokiem winifikacji jest usuwanie tych elementów w specjalnych młynkach.

Miażdżenie winogron

Po usuwaniu szypułek następuje mechaniczne miażdżenie owoców w celu uzyskania moszczu winnego, czyli pulpy z winogron z sokiem, skórkami i pestkami. Zamiast miażdżenia można też schładzać owoce do temperatury –4 stopni Celsjusza, a później ogrzewać do +10 stopni. Niekiedy winiarze rezygnują jednak z obu tych procesów.

Maceracja moszczu winnego

Później następuje maceracja moszczu, podczas której substancje zawarte w skórkach i pestkach winogron przechodzą do soku. Dzięki temu uzyskuje się charakterystyczne cechy różniące wino czerwone od białego. Etap ten może trwać od kilkunastu godzin (wina białe) do około miesiąca (wina czerwone długo leżakujące).

Spływanie samocieku i tłoczenie soku

W kolejnym kroku następuje spłynięcie samocieku, czyli klarownej części moszczu winnego, a następnie tłoczenie soku za pomocą pras. Finalnie wino będzie składało się z samocieku i soku, w różnych proporcjach, w zależności od odmiany winogron.

Fermentacja wina

Po tłoczeniu następuje fermentacja alkoholowa w warunkach beztlenowych. Polega na przekształcaniu się cukrów owocowych w alkohol i inne związki wpływające na zapach i smak wina. Proces ten kończy się, gdy drożdże w kadzi w całości wykorzystają dostępny cukier.

Możliwe jest też wykonanie fermentacji malolaktycznej (dodanie bakterii kwasu mlekowego), co pozwala złagodzić aromat i smak wina. Przed pierwszą fermentacją winiarz może też przeprowadzić szaptalizację (dodanie cukrów), odkwaszanie (redukcja kwasowości wina) i zakwaszanie (zwiększenie kwasowości).

Obciąg wina

Po fermentacji następuje kilkukrotny tzw. obciąg wina, czyli ściągnięcie go znad naturalnego osadu i przelanie do innej kadzi. Metoda ta pozwala zredukować kwasowość i dodać słodyczy trunkowi.

Klarowanie trunku

Dzięki filtrowaniu winiarz oczyszcza napój, usuwając z niego resztki winogron i cząstki drożdży. Niekiedy podczas klarowania do wina dodaje się taniny, kazeinę, żelatynę lub inne środki stabilizujące.

Dojrzewanie wina

Dojrzewanie trunku odbywa się w kadziach dębowych, z betonu lub stali nierdzewnej. Czas dojrzewania różni się w zależności od rodzaju wina – minimalny okres wynosi 3 miesiące.

Butelkowanie

Po uzyskaniu gotowego trunku wystarczy rozlać go do butelek, plastikowych toreb lub kartonowych pudełek, a następnie zamknąć korkiem, ewentualnie metalową zakrętką.

Więcej informacji znajduje się na: https://sklep-wina.pl/.