Czym są uprawnienia SEP i jak je zdobyć?

Czym są uprawnienia SEP i jak je zdobyć?

Uprawnienia SEP budzą coraz większe zainteresowanie wśród osób, które pragną rozwijać umiejętności i pogłębiać wiedzę przekładającą się na ich pozycję na rynku pracy. Praktycznie każdy ma szansę zdobycia tych uprawnień, o ile spełni minimalne wymagania. Wyjaśniamy, jakie warunki do zdobycia uprawnień SEP trzeba spełnić, na które z nich należy zwrócić uwagę i jakie szkolenia SEP cieszą się największym zainteresowaniem.

1. Jakie rodzaje uprawnień SEP wyróżniamy?

2. Jak wyglądają szkolenia SEP?

3. Odnowienie uprawnień SEP

Jeśli interesują cię te lub inne kursy specjalistyczne, tworzone z uwzględnieniem potrzeb firm poszukujących pracowników, sprawdź na https://kursyzawodowe.pl/ możliwości.

Jakie rodzaje uprawnień SEP wyróżniamy?

Dla osób z uprawnieniami SEP otwierają się dwojakie możliwości zawodowe. Pierwszy rodzaj prac, z oznaczeniem E, dotyczy eksploatacji instalacji i urządzeń elektroenergetycznych oraz gazowych. Drugi rodzaj prac, oznaczony symbolem D, to dozór nad takimi instalacjami.

Decydując się na kurs SEP, można zdobyć uprawnienia w jednej z trzech grup:

  • kursy elektryczne G1 — przeznaczona dla osób zajmujących się dozorem i eksploatacją sieci elektroenergetycznych wytwarzających i przesyłających energię elektryczną, dozorem urządzeń elektrycznych (uprawnienia elektryczne, uprawnienia elektryka),
  • kursy energetyczne G2 – dla osób zajmujących się obsługą i dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych (uprawnienia energetyczne).
  • kursy gazowe G3 – dla osób zajmujących się obsługą i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych, a także związanych z magazynowaniem paliw gazowych (instalacje gazowe i sieci gazowe przesyłowe).

Więcej na ten temat uprawnień przeczytasz na https://kursyzawodowe.pl/oferta/uprawnienia-sep-g1-g2-g3/.

Jak wyglądają szkolenia SEP?

Szkolenia SEP stanowią skuteczne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy pragną zdobyć nowe umiejętności na rynku pracy, jak i dla osób poszukujących nowej wiedzy. Długość kursu SEP nie jest ściśle określona i może zależeć od liczby uczestników, trwając od kilku do kilkunastu godzin. Firmy szkoleniowe organizują kursy z zakresu energetyki, elektryki i gazownictwa, natomiast egzamin zawsze odbywa się przed komisją SEP.

Przeczytaj też o kursie audytów energetycznych na https://kursyzawodowe.pl/oferta/kurs-audytow-energetycznych/.

Odnowienie uprawnień SEP

Świadectwa potwierdzające uprawnienia SEP są obecnie wydawane na okres 5 lat. Jeśli czas ten minął, konieczne jest ukończenie szkolenia i zaliczenie egzaminu przed komisją SEP potwierdzające przedłużenie zdobytych wcześniej kwalifikacji.