Rozplenica japońska little bunny – Opis roślinny, uprawa i przycinanie!

Rozplenica japońska little bunny – Opis roślinny, uprawa i przycinanie!

Nasz ogród to nie tylko cudowne odmiany krzewów i kwiatów, a także drzew, to także różne trawy, które mogą tworzyć piękne zielone połacie na przestrzeni ogródka. Czy znamy rodzaje traw i ich odmiany, które z nich dobrze prezentują się w naszym ogrodzie i które warto posadzić? Czy znana jest nam nazwa rozplenicy japońskiej? To właśnie ten gatunek trwa zasługuje na szczególną uwagę.

Rozplenica japońska little bunny – opis rośliny

Rozplenice japońskie to rodzaj traw widywanych w ogrodach. Potocznie rozplenicę japońską nazywa się również piórkówką. To gatunek trawy pochodzący z Azji i Australii. Rozplenica japońska to bylina, która cechuje się szybkim wzrostem, może osiągnąć nawet 80 cm wysokości. Tworzy zwarte kępki, a jej liście są długie i wąskie. Ich kolor nosi barwę szarozielonych, dodatkowo charakterystyczne dla rozplenicy japońskiej są duże i pierzaste kłosy, które przybierają piękną czerwonobrązowy kolor.

Jeśli mówimy natomiast o odmianie rozplenicy japońskiej little bunny, to można powiedzieć, że jest ona najniższą odmianą tego gatunku. Osiąga 45cm wysokości, ma również puszyste i walcowate kwiatu, lecz te przybierają barwę kremowych, lub kremowobiałych. Rozplenica japońska little bunny ma wąskie, zielone liście. Rozplenice japońskie rosną w bujnych kępach, które w sezonie mają barwę zieloną, a na końcu sezonu stają się zazwyczaj żółtawe.

Kłosy rozplenicy sięgają od 5 do 20cm i kształtem przypominają szczotki. Są podłużne i puszyste. Wiele jest odmian rozplenic japońskich, ale każda z nich doskonale uzupełni aranżację ogrodu i będzie zdobić go od sierpnia do października.

rozplenica japońska odmiany

Uprawa i pielęgnacja rośliny

Jak każda roślinka, tak i rozplenica japońska potrzebuje do życia odpowiedniej pielęgnacji i podłoża. Najlepiej kupować sadzonki rozplenicy japońskiej little bunny ze sprawdzonego źródła. Takie, które są już rozkrzewione i dobrze ukorzenione w doniczkach. Warto zastanowić się przed posadzeniem, jakiej ziemi potrzebuje rozplenica japońska, aby prawidłowo się rozwijała i kwitła. Otóż roślina ta lubi ziemie wilgotne.

Na zbyt suchych ziemiach trawa ta może się nie rozwijać. Ponad to wymaganiem rozplenic japońskich jest ziemia żyzna i przepuszczalna. Aby dobrze rosła i była silna, warto przed jej posadzeniem użyźnić ziemię nawozem, obornikiem, bądź kompostem. W letnie, ciepłe dni, a także podczas suszy rozplenica japońska little bunny musi być regularnie podlewana. Jeśli chodzi o rozstawę rozplenicy japońskiej, to najlepiej sadzić ją w odstępach co 60-80cm.

Potrzebuje ona nieco swobody, zbyt gęsto posadzona rozplenica może nie zakwitnąć. Przed rozpoczęciem zimowania, rozplenica japońska powinna zostać do tego przygotowana. Aby lepiej przetrwała ten trudny dla niej okres, warto po okresie wegetacji związać zaschnięte liście w snopek. Co za tym idzie jej środek będzie chroniony przed wiatrem i mrozem. Taki snopek należy ściąć w marcu na wysokości 23cm, jeśli sprzyja temu pogoda.

rozplenica japońska little bunny

Jak przycinać rozplenicę japońską?

Rozplenice japońskie to teraz najpopularniejsze trawy ozdobne sadzone w ogrodach. Można je również spotkać na wielu tarasach i balkonach. Ze względu na swój kwiatostan prezentują się doskonale i przyciągają wzrok, aby były nadal bujne, należy wykonać odpowiednie cięcie rozplenicy japońskiej. Jeśli sprzyja nam pogoda i mamy słoneczne ciepłe dni już w marcu, to możemy swobodnie przycinać snopki zimowe już marcu, jeśli jednak jest zimno, należy zrobić to dopiero w kwietniu.

Musimy chronić naszą roślinę przed śniegiem i mrozem, a także silnymi wiatrami. Kiedy przycinać rozplenicę japońską? Kiedy tylko usuniemy podłoże z iglaków i kory powstałe w zimie, możemy zabrać się za przycinanie rozplenicy japońskiej. Możemy to robić przy użyciu sekatora, jeśli jednak jej pędy są zbyt twarde, warto użyć kosy spalinowej bądź tarczy spalinowej. Przycinanie rozplenicy japońskiej zaczynamy od cięcia na wysokości 2-3cm od ziemi. Wówczas łatwiej nam będzie usuwać ścięte pędy rozplenicy japońskiej. Ostatnim elementem może być wyrównanie kępek z wystających gałązek i oczyszczenie z resztek.

rozplenica japońska jak gęsto sadzić

Inne odmiany rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska little bunny to tylko jedna z odmian rozplenicy japońskiej. Istnieje jeszcze kilka, które również są mile widziane w polskich ogrodach. Ta roślina pochodząca z Azji, ma jeszcze kilka innych rodzajów. Oto one:

  • Hameln – osiąga około 1m wysokości, a popularność swą zawdzięcza obfitemu kwitnieniu. Odmiana ta kwitnie już w czerwcu, a kolor kwiatów jest jasnobeżowy, który z czasem zmienia się w ciemnobrązowy.
  • Fireworks – ta odmiana charakteryzuje się biało – zielonymi liśćmi. Zmieniają one swój kolor pod koniec sezonu na czerwony. Zmienia ona barwę pod wpływem słońca. Ze względu na różne wybarwienie nie można koło niej przejść obojętnie. Fireworks, może osiągnąć nawet 40cm
  • Compressum – charakteryzuje się beżowo-kremowymi kwiatostanami oraz ciemnozielonymi, nieco błyszczącymi dość szerokimi, przewieszającymi się liśćmi tworzącymi foremną kępę. Odmiana ta dorasta do 0,8m wysokości.

rozplenica japońska cięcie

Rozplenica japońska sadzonki i rozmnażanie z nasion

Na koniec warto wspomnieć również o tym, gdzie kupić i jaka jest cena sadzonek rozplenicy japońskiej. Otóż sadzonki najlepiej kupować ze sprawdzonych źródeł i dobrej jakości, możemy je znaleźć w sklepach online, stacjonarnych sklepach ogrodniczych, a także znanych portalach ogłoszeniowych. Cena sadzonek rozplenicy japońskiej to od około 5zł do 15zł. W zależności od odmiany.

Jeśli chodzi o rozmnażanie to najlepiej jest rozmnażać rozplenicę wiosną przez podział. Nowo posadzone części kępy trawy mają czasem problemy z ukorzenieniem. Gatunek botaniczny można rozmnażać z nasion, natomiast większość odmian wyłącznie wegetatywnie przez podział. Jeśli chcemy mieć piękny i kolorowy ogród, warto zainwestować w sadzonki nie tylko ulubionych odmian kwiatów i krzewów, ale również traw.