Barwinek pospolity – Opis, właściwości lecznice, sadzenie i pielęgnacja!

Barwinek pospolity – Opis, właściwości lecznice, sadzenie i pielęgnacja!

Dla założycieli ogrodów taka roślina jak barwinek pospolity jest z pewnością znana, ale jeśli ktoś jeszcze nie wie co to za krzew, mamy o nim kilka informacji poniżej. Jest to dość popularna roślina występująca w ogrodach, ale nie każdy zna jeszcze sposoby jej sadzenia i warunki hodowli. O zastosowaniu barwinka pospolitego w ogrodach opowiemy kilka zdań.

Barwinek pospolity – Opis rośliny

Barwinek pospolity vinca minor, to krzew, który jest znany w ogrodach. Krzewinka ta ma piękne fioletowe kwiaty, kiedy zakwita. Kwiaty te doskonale nadają się do ogrodu, na cmentarze, ale również świetnie wyglądają na balkonach i tarasach. Barwinek pospolity, tak naprawdę obejmuje aż 5 gatunków, pochodzi z rodziny toinowatych i ma zastosowanie użytkowe.

Natomiast warto zauważyć, że tylko barwinek pospolity vinca minor występuje w dzikim stanie i można go spotkać w Bieszczadach. Jeden od drugiego nie różnią się jednak znacznie, po prostu barwinek pospolity większy wygląda okazalej. Barwinek pospolity vinca minor jest zielony zimą, jest on mrozoodporny i przystosowany do klimatu w Polsce. Jeśli chodzi o kształt krzewu, to stanowi on niewielką roślinę, która posiada eliptyczne drobne liście.

Kwiat barwinka pospolitego jest natomiast fioletowy i posiada 5 płatków. Kwiaty barwinka kwitną od marca do maja. Co ciekawe barwinek pospolity ma charakter pokrywający szczelnie ziemię, dlatego jest wykorzystywany jako roślina okrywowa. Podsumowując informacje, tak oto prezentuje się morfologia barwinka pospolitego:

  • pokrój – to krzewinka, czyli niski drobny, ciemnozielony krzew osiągający około 20cm wysokości
  • łodyga – na dole są zdrewniałe, pokładają się okrywając szczelnie ziemie, są silnie zakorzenione. Łodygi barwinka pospolitego mogą sięgnąć nawet 1 metr.
  • Liście są skórzaste, w kształcie elipsy, ciemnozielonej barwy. Można również zauważyć, że są błyszczące i osiągają nawet 5 cm długości, mają krótkie ogonki.
  • Kwiaty – fioletowe, białe, lub jasnoniebieskie, podzielone na 5 płatków, mogą osiągać średnice do 2,5cm.

barwinek pospolity rozstawa

Właściwości lecznicze i zastosowanie rośliny

Okazuje się, że barwinek pospolity niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Co prawda najczęściej pełni on rolę ozdobną ogrodów i tarasów, ale ma on właściwości lecznicze, wspierające organizm w walce z różnymi schorzeniami. Już w średniowieczu używany był jako zioło lecznicze. W klimacie tropikalnym stosowany był natomiast w medycynie ludowej.

Wykorzystywany jest głównie ze względu na to, ze posiada winblastynę i winkrystynę. Są to alkaloidy, czyli związki organiczne pochodzenia roślinnego, które zawierają azot. Warto zwrócić uwagę, że barwinek pospolity wspomaga leczenie nadciśnienia, ponieważ jego spożycie może znacznie spowodować jego spadek. Barwinek pospolity jako herbata przejawia również hamowanie rozrostu tkanki nowotworowej. Jest stosowany jako wspomaganie w leczeniu wielu chorób takich jak:

  • chłoniaki,
  • grzybica,
  • białaczka,
  • mięsaki

Warto podkreślić również, że barwinek pospolity jako suplement, poprawia kondycję pamięci i nastroju. Poprawia krążenie i obniża poziom glukozy we krwi. Można go również stosować podczas menstruacji, a także krwotoków, ponieważ ma właściwości hamujące krwotoki, a także łagodzi ból. Barwinek mniejszy w aptekach występuje pod postacią herbaty, kropelek i suplementów.

barwinek pospolity uprawa

Jak uprawiać i pielęgnować barwinka pospolitego

Barwinek pospolity, to roślina wymagająca ziemi darniowej, którą otrzymuje się w wyniku zerwania wierzchniej warstwy gleby z łąk lub pastwisk i poddaniu jej zabiegowi kompostowania z dodatkiem obornika. Odpowiada mu także gleba torfowa. Barwinek pospolity wymaga cienistego stanowiska. Rozmnażanie rośliny odbywa się przez sadzonki barwinka pospolitego pozyskane z pędów wierzchołkowych.

Sadzonki barwinka pospolitego wysadza się jesienią po kilka razem do doniczek. Uprawa barwinka pospolitego nie jest bardzo wymagająca, wymaga on jedynie żyznej gleby, a rosnąć może w cieniu, lub w półcieniu. Jest bardzo tolerancyjny, a niektóre jego odmiany jak barwinek pospolity Gertrude Jekyll, czy barwinek pospolity Atropurpurea świetnie czują się w miejscach całkowicie zacienionych. Uprawa barwinka może więc usatysfakcjonować nawet początkującego ogrodnika. Przeciwieństwem do powyższych w hodowli jest jedynie barwinek pospolity Ralph Shugert, ponieważ uwielbia przebywać w miejscach słonecznych, lub lekkich półcieniach.

barwinek pospolity właściwości lecznicze

Popularne odmiany barwinka pospolitego

Jak wcześniej wspomniano barwinek pospolity ma kilka swych odmian, o uprawie napisaliśmy wyżej, lecz warto przybliżyć sylwetkę każdego z nich:

  • barwinek pospolity variegata – krzewinka ciemnozielona, która osiąga około 0,1 -0,3m wysokości. Posiada eliptyczne liście, które mają barwę zieloną z białymi brzegami. Kwitnie od maja do sierpnia.
  • barwinek pospolity ralph shugert – ma eliptyczne i zaostrzone liście, ma również białe brzegi, układa się w wiotkich pędach, osiąga około 15cm.
  • barwinek pospolity gertrude jekyll – drewnieje u nasady, roślina została znaleziona w ogrodzie Gertrudy Jekyll w Anglii, stąd też pochodzi jej nazwa, rośnie znacznie wolniej od innych, ale ma za to śnieżnobiałe kwiaty i ciemnozielone liście.
  • barwinek pospolity illumination lub cahill – jedna z najnowszych odmian, jest ciemnozielona, a jej pędy rosną albo na ziemi i osiągają około 15 cm, albo wznoszą się ku górze i osiągają do 0,8m.
  • barwinek pospolity atropurpurea – ciekawa odmiana barwinka, ponieważ wyróżnia się purpurowymi kwiatami z niewielkimi jaśniejszymi oczkami.
  • barwinek pospolity alba – jest również niskim krzewem sięgającym około 30 cm, szybko rośnie tworząc roślinę okrywową.

barwinek pospolity

Rozstawa i sadzenie barwinka pospolitego

Na koniec warto również zauważyć, że barwinek pospolity może być także rośliną tarasową i można go sadzić w doniczce. Jeśli chodzi o przesadzanie barwinka pospolitego, to rozmnażanie go polega na podziale bryły korzeniowej ostrym szpadlem i posadzeniu go w nowym przygotowanym miejscu. Najlepiej zrobić to jesienią. Jeśli chodzi o sadzonki, to cena barwinka pospolitego wynosi około 6-10 zł.