Kiedy jesteśmy w posiadaniu działki o pochyłym terenie lub posiadające skarpy, może nam to przynieść tak samo radość, co kłopoty. Ziemia z takiej skarpy może osuwać się, co powoduje zniekształcenie terenu i ciężko jest na nim coś zbudować. Dlatego istnieje takie rozwiązanie jak mur oporowy. Osuwające się przestrzenie działki potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia i najlepszym rozwiązaniem jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
Mur oporowy – Co to takiego?
Murem oporowym nazywa się konstrukcję, która podtrzymuje nasyp ziemi. Często wygląda jak samodzielna i masywna konstrukcja, której zadaniem jest podtrzymanie osuwającej się ziemi. Mury oporowe zbudowane są z różnych materiałów i na różnych wysokościach. Najczęściej do budowli muru oporowego wykorzystuje się pustaki, cegły, żelbeton i beton, ale istnieją również murki oporowe z podkładów kolejowych, a także bardzo popularny mur oporowy z bloczków betonowych. Do budowy wykorzystuje się także różne inne materiały będące w stanie zatrzymać osuwające się masywne połacie ziemi. Jeśli chodzi o zadania muru oporowego to, warto podkreślić jego kilka istotnych ról:
- umacnianie brzegów wgłębnika,
- zabezpieczenie fundamentów,
- ułatwia budowę podjazdów,
- może tworzyć funkcjonalny i designerski taras na terenach pochyłych.
Innymi słowy mur oporowy pełni funkcję nie tylko użytkową, ale również estetyczną. Powinno stawiać się go tam, gdzie nachylenie powierzchni jest na tyle duże, że istnieje ryzyko osuwania się ziemi. Jest to zjawisko naturalne, a mur oporowy może temu zjawisku zapobiec.
Warto podkreślić również rolę estetyczną muru oporowego. Prócz walorów praktycznych, niesie on ze sobą wiele zastosowań architektonicznych i projektowych. W zależności od tego, z czego mur oporowy jest wykonany, możemy go dowolnie zaprojektować, aby pięknie prezentował się na naszej posesji. Może on jednocześnie stanowić piękne i estetyczne wykończenie ogrodu. Świetnie wygląda w połączeniu z funkcją kwietnika lub ozdobiony lampionami przy wjeździe do posesji.
Budujemy mur oporowy z pustaków szalunkowych krok po kroku!
Budowa muru oporowego z pustaków szalunkowych, to bardzo dobry pomysł, aby zacząć taką budowę należy najpierw zgromadzić odpowiedni materiał, skonsultować projekt i uzyskać zgodę na budowę, ale mur oporowy z pustaków szalunkowych można wykonać samodzielnie. Oto jak to zrobić w kilku prostych krokach:
Budowa murku oporowego z pustaków krok pierwszy – izolacja murów oporowych
Zanim zaczniemy murować fundamenty z pustaków szalunkowych, musimy pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Izolacja murów oporowych powinna być przeciwwilgociowa już u ich podstaw. Sam mur oporowy postawiony jest na gruncie, a więc istnieje ryzyko ich zawilgocenia, aby uniknąć tego procesu, który jest oczywisty, należy wykonać hydroizolację poziomą. Najlepsza do wykonania izolacji murów oporowych z pustaków szalunkowych jest emulsja asfaltowo kauczukowa lub położenie warstwy papy izolacyjnej.
Budowa murku oporowego z pustaków krok drugi – murowanie i stawianie ścian
Wznoszenie ścian muru oporowego z pustaków szalunkowych polega na tym samym co budowanie ścian. Wznoszenie fundamentów z pustaka szalunkowego odbywa się bez użycia zaprawy cementowej. Jednakże należy uważać, aby od samego początku ściana była postawiona równo, jeśli się to nie udało, trzeba wówczas do pierwszej warstwy pustaków wlać zaprawę cementową, która wyrówna nierówności.
Budowa murku oporowego z pustaków krok trzeci – zbrojenie ścian
Jeśli mamy w planach budowanie wyższego muru warto zadbać o odpowiednie zbrojenie. Ściany z pustaków szalunkowych należy uzbroić w spoiny poziome, tak aby zabezpieczyć słupki i rdzenie w narożnikach. Po wykonaniu zbrojenia, można przechodzić do wypełniania muru oporowego z pustaków zbrojeniowych betonem odpowiedniej klasy, najlepiej C18/20.
Budowa murku oporowego z pustaków krok – wypełnienie betonem
Pustaki szalunkowe należy wypełniać betonem stopniowo, pierwszym krokiem jest wypełnienie na wysokości 1m i pozostawienie betonu aż do momentu zawiązania. Następnie można zalewać kolejne warstwy, należy wypełniać pustaki powoli i powinien to być beton niezbyt suchy, ale również niezbyt wilgotny, ponieważ może on nie spełnić swojej funkcji.
Budowanie tego rodzaju murów z pustaków szalunkowych jest dość prosta, ale też praktyczna. Polega głównie na wznoszeniu muru i zalaniu go betonem. Wówczas konstrukcja ta jest odporna na ściskanie i parcie ziemi z osuwającej się skarpy.
Dlaczego warto postawić na pustaki?
Pustaki szalunkowe są dość lekkie, dlatego są popularne i lubiane przez budowlańców. Ich brzegi są praktyczne, ponieważ łatwo można je powiązać z poszczególnymi elementami. Posiadają również specjalne wgłębienia na pręty zbrojeniowe. Można je również łatwo przenieść i są również mrozoodporne i wodoodporne, ale od spodu, dla większego bezpieczeństwa warto użyć hydroizolacji. Taki mur oporowy z pustaków szalunkowych wystarczy jedynie pokryć szpachlą, otynkować i pomalować dowolnie, ponieważ powierzchnia pustaków jest gładka i nie trzeba jej dodatkowo wygładzać. Pustaki szalunkowe, pozwolą nam również zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Czy na budowę muru oporowego potrzebne mi jest pozwolenie?
Jeśli chodzi o mur oporowy od strony prawnej, to jego budowa wymaga pozwolenia. Mur w ogrodzie można wykonać samodzielnie, ale tylko do maksymalnej wysokości 1,2 m, oraz wówczas, kiedy nie wymaga on głębokiego fundamentu, a także specjalnych zbrojeń. Jeśli mur miałby mieć więcej niż 1,2 m, potrzebne jest zezwolenie i ocena osoby do tego uprawnionej, a także zaprojektowane przez taką właśnie osobę. Mury oporowe można zauważyć zwłaszcza przy posesjach na górzystych terenach.
Inne rodzaje murków oporowych!
Istnieje jeszcze kilka innych pomysłów na wykonanie muru oporowego:
- mur oporowy z kamienia – jak wymurować murek z kamienia? Podobnie jak ten z pustaków, lecz tutaj możemy osiągnąć bardziej naturalny efekt używając chociażby kamieni polnych.
- mur oporowy z podkładów kolejowych – jest to jedna z tańszych opcji, jednakże przed rozpoczęciem budowy należy podkłady kolejowe zabezpieczyć odpowiednim impregnatem do drewna.
- mur oporowy z drewna – jest to najtańsze rozwiązanie, ale należy podkreślić, że nie tak solidne jak mur z pustaków szalunkowych. Dzieje się tak za pośrednictwem wilgoci pochodzącej z gleby.
Mur oporowy w ogrodzie, może odmienić jego charakter w zależności, z jakiego materiału go wykonamy. Warto o tym pomyśleć nie tylko ze względu na bezpieczeństwo i osuwającą się ziemię, ale również ze względu na walory estetyczne.