Kiedy warto zainwestować w nowe szambo?

Kiedy warto zainwestować w nowe szambo?

Zbiornik na nieczystości z toalety może służyć posiadaczom wiele lat. Jeśli to tradycyjne szambo wykonane z betonu z czasem może się jednak rozszczelnić. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, z czym wiąże się utrata szczelności poza ryzykiem skażenia ziemi oraz roślinności, a także zatruć pokarmowych domowników. Poszerzysz również wiedzę na temat tego, kiedy wystarczy zlikwidować ubytki i rysy, a kiedy lepiej wymienić model na nowy. Serdecznie zachęcamy do lektury tekstu!

Czym grozi nieszczelność szamba?

Na początku trzeba zaznaczyć, że właściciel nie jest w stanie samodzielnie określić, czy jego zbiornik pozostaje szczelny, czy należy go naprawić. Taką kontrolę może przeprowadzić wyłącznie specjalista. Fachowiec dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą, prócz tego podczas sprawdzania stanu szamba musi do niego wejść. Kiedy uzna, że struktura betonu uległa degradacji, zleceniodawca ma za zadanie jak najszybciej usunąć usterki (pęknięcia, rysy czy ubytki materiału).

Niekiedy stopień zniszczenia jest tak wysoki, że specjaliści zalecają nie remont, lecz wymianę. Lepiej nie inwestować w zaprawę do zabezpieczenia ścian, bo uszkodzenia są zbyt duże, a przez to zbyt niebezpieczne. Sama konstrukcja może mieć wady, których nie będzie można wyeliminować. Przed montażem nowego zbiornika należy pozbyć się resztek. Warto wtedy zamówić wywóz gruzu. Grudziądz, Warszawa, Gdańsk – profesjonalna ekipa dojedzie do klienta bez względu na to, gdzie mieszka. Sprawnie usunie pozostałości starego szamba i zrobi miejsce na nowy model.

Szambo betonowe czy plastikowe?

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że naprawa zbiornika na nieczystości nie jest już opłacalna, musisz podjąć decyzję o rodzaju nowego szamba. Tradycyjne, betonowe, jest tańsze. Jego budowa wiąże się z mniejszymi kosztami z powodu niskiej klasy używanego przy tym betonu. Za ceną stoi mniejsza wytrzymałość materiału, który stopniowo ulega niszczeniu pod wpływem ścieków oraz wody. Z tego powodu gwarancja na taki wariant nie wynosi więcej niż 3 lata.

Drugi typ to wersja plastikowa. Jest lżejsza i przez to łatwiejsza w transporcie. Nie ma w konstrukcji elementów łączących, które z czasem mogłyby się zużyć. Co za tym idzie, żywotność zbiornika rośnie do nawet 30 lub 35 lat. Kolejne zalety tworzywa to prosty montaż i demontaż. Plastik nie wchodzi w reakcję z gruntem ani zawartością, więc ścieki nie przedostają się do ziemi. Nie musisz się o nic martwić, wystarczy zamawiać regularny wywóz szamba. W Krakowie, Warszawie czy Gdańsku możesz wybrać ofertę portalu gruzy.pl. Ekipa firmy dojedzie do większości miejsc w kraju.

Jak wybrać firmę opróżniającą szambo?

Niezależnie od tego, na jaki model zbiornika się zdecydujesz, warto dobrze wytypować firmę zajmującą się odbiorem nieczystości. Doświadczony zespół poradzi sobie z betonowym i plastikowym wariantem. Dotrze na miejsce nawet przy utrudnionym dostępie do posesji i przeprowadzi profesjonalne oczyszczanie. Pamiętaj, aby cyklicznie sprawdzać, czy Twoje szambo jest szczelne. Zaniedbanie tej kwestii grozi nie tylko skażeniem otoczenia, lecz również wysokimi karami finansowymi!