Szafa pod skos – jak funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń?

Szafa pod skos – jak funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń?

Meble modułowe ułatwiają zabudowę przestrzeni w bardzo dużej ilości przypadków. Dzięki nim możesz funkcjonalnie urządzić poddasze, strych, a także każda inną przestrzeń. Szafy pod skosem to dzisiaj rozwiązanie, które powinien zapewnić ci każdy profesjonalny producent mebli.

Do przechowywania odzieży i nie tylko — jak efektywnie wykorzystać skosy w pomieszczeniu?

Wszelkiego rodzaju skosy z reguły spędzają nam sen z powiek przy projektowaniu sposobu urządzenia dostępnej przestrzeni. Przede wszystkim meble w swojej wersji podstawowej nie są projektowane pod skosy, co oznacza, że pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni przy różnego rodzaju uskokach i nietypowym kształcie ścian jest niemożliwe. Na szczęście przestrzeń dzisiaj możesz zabudować w pełni dzięki rozwiązaniom takim jak szafa pod skos.

Szafę tego typu możesz wykorzystać do bardzo różnych celów. Może z niej powstać garderoba, przechowalnia zimowych ubrań, którą wypełniają przede wszystkim drążki pod wieszaki. Na poddaszu z powodzeniem możesz z takiej szafy uczynić jednak regał, którego półki będą stanowiły przemyślanie zorganizowaną przestrzeń do przechowywania (i eksponowania) różnego rodzaju przedmiotów.

Ważne, aby tego typu szafa pod skos była idealnie dopasowana do wnętrza i pozwalała ci w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń. Ważne, aby była idealnie dopasowana do skosów pomieszczenia. Im lepiej będzie dopasowana, tym więcej miejsca wykorzystasz, unikniesz także gromadzenia się zanieczyszczeń w szparach przy podłodze, na górze szafy. Przy garderobie lub tradycyjnej szafie na ubrania koniecznie we pod uwagę także rozwiązania, które ułatwią ci korzystanie z niej.

Szafa pod skos i drzwi przesuwne — jak ją zaprojektować?

Szafy ze skosami to rozwiązania, które sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach na poddaszu lub typowym strychu, choć zdarza się, że różnego rodzaju uskoki pojawiają się także w pomieszczeniach zlokalizowanych na niższych kondygnacjach. Niezależnie, czy planujesz projekt komody, tradycyjnej szafy czy otwartej szafy z widocznymi regałami pierwsze, co musisz zrobić, to zdjąć dokładne wymiary. Przy projektowaniu tego typu mebli nie ma miejsca na niedokładności, dlatego warto starannie takich pomiarów dokonać lub poprosić o ich zrobienie specjalistów.

Warto w drugiej kolejności zastanowić się nad podziałem wnętrza mebla. To w dużej mierze zależy od tego, co i jak chcesz przechowywać w środku, natomiast warto także uwzględnić ustawienie szafy w pomieszczeniu. Szczególnie w małych pokojach koniecznie zwróć uwagę, by korzystanie z tego mebla było wygodne. Bardzo duże znaczenie ma to w kontekście projektowania wysuwanych szuflad i oczywiście drzwi.

Z drzwiami uchylnymi, przesuwanymi a może bez nich?

Na poddaszu szafy mogą mieć bardzo różny układ, kształt, ustawiane pod skosem mogą jeszcze dodawać całemu pomieszczeniu dodatkowego klimatu, ale… powinni również gwarantować wygodne z nich korzystanie. Jest to niezwykle istotne, kiedy decydujemy, jakie drzwi powinna mieć szafa. Jeśli ustawiasz ją w przestrzeni o ograniczonym metrażu, zaraz obok jest łóżko, stoi toaletka lub stolik nocny, postaw na drzwi przesuwne, które nie będą zabierać dodatkowego miejsca. Jeśli tej przestrzeni masz do wykorzystania więcej, możesz postawić na drzwi składane (bardzo efektowne) lub tradycyjnie otwierane na boki. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Jeśli projektujesz szafę na buty, torebki, dodatki, a może zupełnie inne przedmioty, zastanów się, czy ciekawym pomysłem nie będzie rezygnacja z drzwi i wyeksponowanie tego, co przechowujesz.