Czym jest zielona ściana?

Czym jest zielona ściana?

Żywe rośliny na ścianie nie tylko zdobią wnętrze, ale mają też pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc rozważyć to nowoczesne rozwiązanie w swoim domu lub firmie. Czym jest zielona ściana i gdzie się sprawdzi?

Czy trzeba posiadać ogród, aby uprawiać rośliny? Niekonieczne. Wystarczy stworzyć zieloną ścianę, która zmienia myślenie o ogrodach. Jeśli kochasz rośliny, a nie masz własnego ogrodu, nie musisz już ograniczać się do kilku kwiatków na parapecie. Możesz postawić na ogrody wertykalne, dzięki czemu Twój dom całkowicie się odmieni. To rozwiązanie idealnie sprawdza się też w firmach,  hotelach, czy restauracjach. Czym są zielone ściany?

Czym jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to po prostu zielona ściana z roślin, która może stanowić dekorację wnętrza domu, biura, hotelu, SPA, czy restauracji. Takie rozwiązanie można też zastosować na balkonie czy tarasie. Wertykalny ogród pozwala stworzyć zielony zakątek nawet w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli więc lubisz zieleń, możesz pomyśleć o przygotowaniu zielonej ściany, która całkowicie odmieni wnętrze Twojego domu. To idealny sposób na oryginalną aranżację wnętrza, która od razu wzbudza zainteresowanie gości. Jeśli mieszkasz w bloku i o własnym ogrodzie możesz tylko pomarzyć, a rośliny są Twoją pasją, nie musisz już zastanawiać się, gdzie upchnąć kolejne kwiaty. W ogrodzie wertykalnym miejsca jest wystarczająco dużo, ponieważ rośliny umieszczone są w pionie.

Jakie rośliny pasują do ogrodów wertykalnych?

Na zielonej ścianie sprawdzą się różne rośliny. Należy do nich paproć, która jest przy okazji jednym z najlepszych oczyszczaczy powietrza. Paprocie są też bardzo praktyczne, ponieważ nie potrzebują stanowiska o dobrym nasłonecznieniu i mogą przetrwać wiele lat. Popularną rośliną, która pasuje do ogrodu wertykalnego, jest też mech. Najlepiej rośnie w miejscach zacienionych, sprawdzi się więc w oddalonych od światła słonecznego obszarach. Jednak do ogrodu wertykalnego pasują nie tylko żywe, ale i sztuczne rośliny. Jeśli chcesz, żeby ściana przypominała ogród, a nie lubisz pielęgnować roślin, sztuczny ogród wertykalny to dobry pomysł. 

Zielona ściana – gdzie sprawdzi się to rozwiązanie?

Ogród wertykalny sprawdzi się w każdym domu. Doda uroku wnętrzu, a przy okazji zadba o jakość powietrza. Zapewni też izolację akustyczną, ochronę przeciwpożarową i izolację termiczną. Jest to bardzo popularny sposób uprawy roślin w pomieszczeniach, zieloną ścianę powinny więc rozważyć wszyscy miłośnicy roślin. Ogrody wertykalne sprawdzą się też w przestrzeni użytkowej. Podniosą one walory estetyczne wnętrza w hotelu czy restauracji. Znajdą też zastosowanie w biurze, gdzie można wykorzystać je np. do stworzenia mobilnych ścian działowych. Zieloną ścianę można zaprojektować samodzielnie lub kupić gotowe moduły, dzięki którym stworzenie ogrodu we własnym domu lub firmie będzie bardzo proste.