Co to jest antaba i jak ją wykorzystać w swoim domu?

Co to jest antaba i jak ją wykorzystać w swoim domu?

Drzwi zewnętrzne są ważną częścią każdego domu, biura czy mieszkania. Powinny zapewniać bezpieczeństwo, jak i pewien poziom estetyki. Nowoczesna antaba doskonale łączy ze sobą te dwa aspekty. Czym jest dokładnie? Jakie pełni funkcje? W niniejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej.

Antaba ogólnie

Dzierżak. Tak się prezentuje stara polska nazwa antaby. Dawniej w taki sposób określano wszelkiego rodzaju uchwyty metalowe, którymi zamykało się bramy, furtki, szafy i skrzynie. Często przyjmowały zdobnicze formy, innym razem były bardzo proste, wręcz minimalistyczne. W każdym razie ich obecność miała wymiar wszechobecny. Dziś jest już nieco inaczej, ale to powoli się zmienia. Antaba wraca do mody.

Współczesne zastosowanie antaby

W nowoczesnym wydaniu drzwi zewnętrzne z pochwytem są wyjątkowo funkcjonalne. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się zastąpić w ten sposób zwykłą klamkę. Rzecz w tym, że wykorzystanie antaby zapewnia większą gwarancję, iż drzwi wejściowe są faktycznie zamknięte. Klamka natomiast opiera się na cofaniu tzw. języka. Po zatrzaśnięciu można więc cofnąć go ponownie i wejść do środka. Jeśli zapomni się zamknąć drzwi na klucz – co zdarza się każdemu z nas od czasu do czasu – osoby postronne nie napotkają problemu, aby dostać się do mieszkania lub pomieszczenia o charakterze biurowym, na przykład, w którym znajdują się cenne dokumenty. Antaba tymczasem pozwala na całkowite zamknięcie bez względu na okoliczności.

Ponadto współczesne antaby łączone są z zaawansowanymi technologicznie systemami bezpieczeństwa. Czytnik linii papilarnych umieszczony w drzwiach nie jest już czymś nadzwyczajnym. To samo można powiedzieć o klawiaturze numerycznej, która pozwala otworzyć drzwi lub bramę za pomocą kodu PIN. Niektórzy producenci mają w ofercie panele kontrolne, które są wyposażone w oba rozwiązania sterowane dodatkowo za pomocą aplikacji mobilnej. Oczywiście zawsze istnieje możliwość użycia klucza na wypadek, gdyby doszło do przerwy w dostawie prądu.

Tego typu mechanizmy doskonale pasują do pochwytów, jednak wciąż są stosunkowo kosztowne. To ich największa wada. Niemniej na rynku dostępne są dzisiaj inne, nieco mniej zaawansowane warianty. Można o nich przeczytać na stronie https://drzwimartom.pl/blog/czym-sa-antaby-i-jakie-sa-zalety-ich-wykorzystania/, do czego serdecznie zachęcamy.

Estetyka drzwi zewnętrznych z antabą

Nie da się ukryć, że świadomość estetyczna Polaków z roku na rok staje się bardziej wyrafinowana. Ma to ogromny wpływ na ich wybory, a liczni producenci starają się sprostać tym wymaganiom. Z tego względu stuprocentowo funkcjonalne drzwi antywłamaniowe z pochwytem nadają budynkowi nie tyle walorów użytkowych, ile przede wszystkim ekskluzywnego charakteru. W gruncie rzeczy wiele nowoczesnych willi jest wyposażonych w designerskie produkty tego typu.

Podobnie można powiedzieć o obiektach znajdujących się poza domem. Mowa tu o garażach, furtkach wejściowych, jak również budynkach gospodarczych, gdzie składowane są różnego rodzaju sprzęty. Dla niektórych właścicieli nieruchomości ważna jest koherentność estetyczna całości. Jeśli drzwi zewnętrzne wejściowe są ze sobą sparowane pod względem stylistycznym, jak zresztą pozostałe elementy wykończenia, można osiągnąć naprawdę wyjątkowy efekt, który znacząco podnosi wartość całej posiadłości.

Nowoczesny design to świadectwo dobrego smaku. Dostępne systemy bezpieczeństwa zaś jeszcze niedawno większości z nas kojarzyły się wyłącznie z filmami szpiegowskimi. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć oba światy ze sobą. Antaba na drzwiach zewnętrznych z pewnością w tym pomoże.