Czemu służy podpora pierścieniowa do kwiatów?

Czemu służy podpora pierścieniowa do kwiatów?

Niekiedy budowa roślin, które posiadamy w domu, czy ogrodzie wymaga wsparcia i potrzebujemy tak zwanych podpór pierścieniowych do kwiatów. Podpory i obejmy do kwiatów będą pomocne naszym roślinom szczególnie w okresie wzrastania. Czemu służą obejmy i podpory, a także, gdzie można kupić takie akcesoria?

Czym są podpory pierścieniowe do kwiatów?

Gdy roślina wzrasta zazwyczaj dzieje się to szybko, ale nie tak, by nie zauważyć, że nasza roślinka potrzebuje wsparcia. Dbanie o rośliny, to nie tylko ich odżywianie i podlewanie, ale również podtrzymywanie w pionie i pielęgnacja. Jeśli roślina rośnie szybko i posiada łodygi, które nie są w stanie same się utrzymać, mogą nam pomóc specjalne podpory pierścieniowe do kwiatów. Czym one są? Są to podpory ogrodowe wykonane z drewna lub metali, posiadające pierścienie.

Przydatne są do stabilizacji roślin tak jak wszelkiego rodzaju obejmy do kwiatów, więzadła czy druty ogrodnicze. Mogą się wówczas przydać również zapinki i pierścienie. Podpory do kwiatów doniczkowych mogą być wykonane również z bambusa, czy stali. Istnieją różne rodzaje podpór do kwiatów, a także różne ich kształty.

Najzwyklejszą, najprostszą podporą do kwiatów jest zwykły patyk i spinka, które często można zauważyć wśród storczyków. Niektóre rośliny wymagają takiego podparcia i są one niezbędne. Prócz zwyczajnych patykowych podpór możemy się również zdecydować na pergole, czy spirale, czyli podpory pierścieniowe do kwiatów. Wszystko w zależności od tego, jakie gatunki roślin hodujemy.

podpora do kwiatów pnących

Kiedy stosować podpory do kwiatów?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy podpory do kwiatów stosujemy wówczas, gdy rośliny hodowlane wymagają wsparcia podczas wzrostu. Podpora do roślin, musi stanowić solidne oparcie, które utrzyma w pozycji pionowej rozrastające się pędy i liście. Podpory idealnie sprawdzą się również, gdy owoce danej rośliny stają się już ciężkie. Ma to miejsce na przykład wśród pomidorów i papryk w szklarniach i działkach. Podpór potrzebują różne rośliny, nie tylko ozdobne, ale również hodowlane, które znajdziemy pośród owoców i warzyw. Jeśli chodzi o owoce, to podpory będą potrzebować:

  • maliny, jeżyny, winorośl

jeśli chodzi o warzywa to podpora świetnie sprawdzi się w przypadku hodowli:

  • groszku, fasoli, ogórków, papryki, pomidorów.

Powyższe rośliny, które hodowane są w Polsce z pewnością będą potrzebować podwiązania, dzięki temu zapewnimy roślinom odpowiedni wzrost, a także rodzenie owoców bez obciążania gałęzi. Przystępując do wyboru odpowiedniej podpory dla roślin, weźmy pod uwagę jej wielkość, gatunek, a także ciężar owoców. Takie podpory mogą pełnić również funkcje dekoracyjne, ponieważ odpowiednio dobrane, pięknie przyozdobią ogród.

podpora pierścieniowa do kwiatów

Kilka rodzajów podpór do kwiatów

Istnieje kilka rodzajów podpór do kwiatów, a większość z nich kupimy w popularnych marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych. Takie podpory do kwiatów, możemy znaleźć w markecie leroy merlin. Teoretycznie podpory pierścieniowe to proste konstrukcje, ale mogą okazać się niezbędne w naszych ogrodach. Oto kilka rodzajów podpór do kwiatów, które mogą się przydać w naszym ogrodzie i będą pasować do gatunków roślin, które posiadamy:

  • podpora pierścieniowa do kwiatów:

Pierścieniowa podpora do podtrzymywania roślin jest idealna do kwiatów doniczkowych, jednak można ją również zastosować bezpośrednio w ogrodzie wbijając w ziemię. Tego rodzaju podpora posiada zazwyczaj jeden, lub trzy pierścienie, ale bywają również wyższe modele. Dzięki tym pierścieniom, łodyga będzie skutecznie podtrzymywana, tak jak owoce i kwiaty naszej roślinki.

  • trejaż:

Trejaż to ażurowa ścianka, która doskonale sprawdzi się w ogrodach, ale też na tarasach czy balkonach. To bardzo popularna podpora do kwiatów. Zbudowana jest ze słupków i rygli, które z kolei wypełnione są kratkami. Jeśli porośnie powojem lub inną pnącą rośliną może służyć jako zadaszenie, albo zasłona przed sąsiadami.

  • pergole:

Pełnia podobną funkcję co trejaż, jest idealna na roślin pnących, może mieć elementy proste lub łukowate na górze.

  • Kratownica:

Bardzo popularna podpora do kwiatów. Można ją spotkać bardzo często w ogrodach i balkonach, ponieważ stanowi płaską podporę stawianą przy ścianie, która wygląda jak kratka.

  • Parawan:

to prosta karata ozdobiona najczęściej gałązkami wierzby, która może posłużyć jednocześnie jako podpora, ale również zasłona i przegroda oddzielająca różne strefy ogrodu.

  • Prosta kratka ozdobiona gałązkami wierzby może posłużyć jednocześnie jako podpora i przegroda oddzielająca różne części ogrodu.

Każdy z rodzajów podbór jest nieco inny i można go dopasować do własnej roślinności. Przy wyborze bierzmy pod uwagę wielkość ogrodu, lub balkonu, tarasu, a także masywność roślin i ich gatunki. Pamiętajmy również o obejmach do kwiatów, które również mogą służyć do potrzymania roślin doniczkowych. Co prawda nie są tak spektakularne jak trejaż, ale mogą się okazać równie niezbędne naszym roślinom.

wazon do kwiatów

Jakim gatunkom służy podpora do kwiatów?

Zarówno rośliny ogrodowe jak i domowe, wymagają zastosowania odpowiedniej podpory. Podpory do roślin doniczkowych mogą stanowić zwyczajne patyki, ale świetnie sprawdzą się również podpory pierścieniowe.

Dzięki nim, rośliny są bardziej stabilne, nie łamią się i pną się do góry. Jeśli zajmujemy się ogrodem, to chcemy, by nasze rośliny wyglądały korzystnie i zdrowo. Ponad to niektóre podpory bywają nie tylko praktyczne, ale i eleganckie, co pomoże nam w odpowiedniej prezentacji roślin na naszym balkonie czy ogrodzie. Podpory świetnie sprawdzą się również wśród pnączy, małych krzewów owocowych, a także wyżej wymienionych gatunków warzyw i kwiatów należących do wątłych, łatwo łamiących się gatunków kwiatów.