Trawy ozdobne. Co to jest Pennisetum alopecuroides?

Trawy ozdobne. Co to jest Pennisetum alopecuroides?

Trawy ozdobne to jedne z najbardziej uniwersalnych roślin, które można wykorzystywać zarówno w ogrodzie, na balkonie, jak i na tarasie. Mają szerokie zastosowanie kompozycyjne – nadają się na rabaty, skalniaki, jako upiększenie przestrzeni miejskich lub na pojedyncze stanowiska. Szeroki wybór różnych gatunków i odmian traw ozdobnych pozwala na dopasowywanie ich do konkretnego otoczenia i aranżacji. Jedną z najpopularniejszych traw, jest Pennisetum alopecuroides – co to za roślina?

Zieleń ogrodowa

Pennisetum alopecuroides to nic innego jak rozplenica japońska. Bardzo często nazywana jest także piórkówką bądź też „trawą fontannową”. Roślina należy do rodziny wiechlinowatych i jest jedną z wielu gatunków z tej grupy.

Rozplenica w naturalnych warunkach klimatycznych rośnie we wschodniej Australii i Azji. Dość szybko rośnie i osiąga nieco ponad 80 cm wysokości. Niemniej można się również spotkać z dużo okazalszymi odmianami, które mogą sięgać nawet 3 metrów wysokości. Rozplenica tworzy zwarte kępy, jej liście są wąskie i długie, a pierzaste kłosy wyrastają wysoko ponad kępy liści. Najczęściej są one w kolorze czerwonobrązowym, jednak różnorodność barw poszerza możliwości kompozycyjne rośliny.

 

Wymagająca, lecz czarująca

Ta trawa ozdobna co prawda jest rośliną dosyć wymagającą, jednak w odpowiednich warunkach nie będzie przysparzać większych problemów. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione, ciepłe i przede wszystkim osłonięte przed podmuchami wiatru, co ma duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym.

W czasie okresu wegetacyjnego rozplenicę należy obficie podlewać oraz nawozić w równych odstępach czasu – z początku bardzo ważna jest systematyczność. Warto tutaj wspomnieć również o tym, aby z nawozami za bardzo nie przesadzać. Zbyt duża ilość, może spowodować, że roślina będzie wydawać mało kłosów i mnóstwo liści.

Pomimo swoich wymagań, rozplenica jest rośliną niezwykle odporną na mróz (najbardziej ze wszystkich traw ozdobnych). Z początku swojej wegetacji może jednak wymagać dodatkowej ochrony. W Polsce bowiem coraz częściej dochodzi do różnych anomalii i załamań pogody. Karpę rośliny warto w tym okresie zabezpieczyć porządną warstwą kory, słomy, szyszek lub siana. Wiosną obumarłe liście ścina się nisko przy ziemi, by rozplenica japońska prezentowała się dobrze.

 

Kompozycje kwiatowe i bukietowe

Roślinę można sadzić pojedynczo, w grupach i w donicach. Wiele osób uprawia ją, jako obwody rabat złożonych z bylin i innych kwiatów. Sadzona jest również często blisko wodnych zbiorników oraz strumieni i wrzosowisk. Największą zaletą traw ozdobnych jest to, że można z nich tworzyć naprawdę spektakularne kompozycje i łączyć z roślinami jednorocznymi. Rozplenica bardzo dobrze prezentuje się między innymi z takimi roślinami jak: astry, rudbekie, floksy.

Suszone kłosy rozplenicy wykorzystywane są także do suszonych kompozycji florystycznych. Jednymi z najpopularniejszych odmian rozplenicy, są „Hameln” (trawa sięgająca do metra wysokości); „Fireworks” (intensywnie malinowa); „Little bunny” (mini trawa sięgająca do 20 cm wysokości, polecana do upraw w pojemnikach).