Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Według ekspertów żywotność okien plastikowych wynosi ok. 30 lat. Nowoczesne modele PCV mogą nam służyć nawet przez dłuższy okres czasu. Trwałość okien PCV zależy w głównej mierze od poprawnego montażu, staranności wykonania i jakości materiału, z którego zostały wykonane. Starannie dopasowane profile nie wymagają zbyt częstej wymiany. Wysokiej klasy systemy oferowane przez znanych producentów są objęte wieloletnią gwarancją.

 

Najczęstsze przyczyny wymiany okien

Do podjęcia takiej decyzji skłania nas często konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu budynku. Wymiana okien na nowe może całkowicie odmienić wygląd elewacji i uatrakcyjnić wygląd domu. Szczególnie wtedy, gdy zainwestujemy w duże przeszklenia, które oprócz walorów estetycznych pełnią też funkcje użytkowe. Okna PCV z wąskimi ramami powiększają wizualnie domową przestrzeń i optymalnie ją doświetlają. Nowoczesne modele mają doskonałe właściwości izolacyjne, dzięki czemu nie przyczyniają się do znacznych strat ciepła.

O inwestycji w nowe okna PCV należy pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do zawilgocenia pomieszczenia, co sprzyja rozwojowi grzyba czy pleśni. Częstym powodem jest przeciekający parapet oraz zużyte uszczelki. Nad wymianą profili lub całego systemu możemy też się zastanowić w przypadku, gdy zależy nam na większym bezpieczeństwie i komforcie użytkowania, np. podczas otwierania czy zamykania skrzydeł okiennych. W nowoczesne produkty PCV warto również zainwestować wyłącznie ze względów estetycznych. W momencie, gdy zauważymy pożółkłe ramy, zarysowania bądź odpryski lakieru.

 

Kiedy wymienić okna plastikowe?

Najlepszym momentem na przeprowadzenie prac montażowych jest wiosna lub wczesna jesień. Zaleca się zaplanowanie wymiany okien na ciepłe miesiące. W okresie, gdy na zewnątrz nie panują zbyt ekstremalne temperatury na dużym minusie lub upały. Montażem powinna się zająć profesjonalna ekipa, która zajmie się dokonaniem precyzyjnych pomiarów otworów i odpowiednio zabezpieczy profile okienne. Odpowiednio przeprowadzone prace montażowe zwiększają ich żywotność oraz zapewniają bezpieczne użytkowanie.

 

Wymiana okien PCV – kiedy nie należy zwlekać z podjęciem decyzji?

  • Pierwszym symptomem wskazującym na konieczność zakupu nowych modeli jest zużycie elementów mechanicznych. Do wnętrza domu zaczyna przenikać wyższy poziom hałasu oraz zimne powietrze. Z czasem wpływa to niekorzystnie na komfort przebywania w domowym wnętrzu i przekłada się na zasobność portfela w sezonie grzewczym.
  • Wymiana okien jest konieczna również z powodu widocznych uszkodzeń ramy lub szyby okiennej. Z decyzją nie powinniśmy zwlekać w sytuacji, gdy do pęknięć doszło na skutek nieszczęśliwego wypadku.
  • Warto też zwrócić szczególną uwagę na problemy podczas otwierania i zamykania okien PCV. Starszej generacji modele plastikowe mogą ulec odkształceniu oraz wypaczeniu po wieloletnim użytkowaniu.

 

Podsumowanie

Kiedy wymienić okna PCV? Powodów, dla których warto to zrobić jest wiele, podobnie jak czynników przyczyniających się do obniżenia funkcjonalności elementów stolarki otworowej. Dobrej jakości okna PCV zachowują właściwości użytkowe i walory estetyczne przez zdecydowanie dłuższy okres czasu niż te pochodzące z najniższej półki cenowej. Energooszczędne i innowacyjne modele PCV o podwyższonych parametrach izolacyjnych można przykładowo znaleźć w ofercie firmy Domel. Renomowany producent wyrobów z polichlorku winylu posiada w sprzedaży szeroki wybór nowoczesnych okien i drzwi balkonowych.