Transport kruszywa i materiałów sypkich – na co zwrócić uwagę?

Transport kruszywa i materiałów sypkich – na co zwrócić uwagę?

Kruszywo znajduje dzisiaj powszechne zastosowanie w wielu obszarach budownictwa i nie tylko. Duże ilości materiałów sypkich nie są jednak łatwe w transporcie. Jak dostarczyć piasek, żwir czy grys? Czy dobrym rozwiązaniem jest transport wywrotką? Na co trzeba zwrócić uwagę, organizując i przeprowadzając transport tego rodzaju materiałów? Odpowiadamy!

Co to jest kruszywo i na co uważać podczas transportu?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest kruszywo. Mowa o materiale sypkim. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów kruszywa. Poszczególne typy różnią się między innymi grubością, która przekłada się na właściwości i zastosowanie materiału. Oczywiście różne jest też pochodzenie kruszywa, które może być materiałem naturalnym lub syntetycznym. Jednak w każdym przypadku zagrożenia podczas transportu są podobne. Przeprowadzając transport wywrotką, lub dowolną inną metoda, trzeba uważać przede wszystkim na ryzyko wysypania się materiału. Mowa o materiale sypkim, zatem wystarczy stosunkowo małą nieszczelność, aby utracić część materiału.

Kolejna kwestia to możliwe zawilgocenie kruszywa. Podkreślamy, że określone właściwości kruszywa bywają bardzo ważne przez wzgląd na potencjalne zastosowanie materiału. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kruszywa, na przykład plandeką.

Czy transport wywrotką to dobre rozwiązanie?

Obecnie najpopularniejszą formą przewożenia kruszywa jest transport wywrotką. Czy to dobre rozwiązanie? Wydaje się, że tak. Wywrotka jest szczelna i głęboka, przez co ryzyko wysypania materiału w zasadzie nie istnieje, nawet jeśli pojazd najedzie na dużą nierówność.

Stosowanie transportu kruszywa wywrotką jest korzystnym rozwiązaniem również z innego powodu. Chodzi o proste wyładowywanie materiału. Ilość kruszywa transportowanego na budowę jest zwykle spora. Rozładowywanie go łopatami oznacza wiele zmarnowanego czasu i spory wysiłek. Natomiast wywrotkę wystarczy przechylić, do czego nie trzeba w ogóle używać siły mięśni.