Układy pneumatyczne są wykorzystywane na szeroką skalę. Niewątpliwie pełnią ważną rolę. Duże znaczenie ma jakość powietrza. Warto tutaj zauważyć, że medium sprężonego powietrza jest uznawane za medium czyste. Należy jednak wiedzieć, że aby całe układy pracowały bezawaryjnie nie wystarczy tylko stosowanie czystego medium, ale trzeba zadbać także o odpowiednie ciśnienie. I tutaj zastosowanie ma reduktor ciśnienia powietrza.
Reduktor ciśnienia powietrza – co warto wiedzieć?
Układ pneumatyczny może odpowiednio pracować i być bezawaryjny tylko wtedy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki. Aby nie dochodziło do uszkodzenia podzespołów, ważne jest czyste medium, ale trzeba też pamiętać, że w układach pneumatycznych występuje zmiana ciśnienia i jest ona w pełni naturalna. Wynika to z faktu, że system ma określone zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Należy więc zadbać o to, aby ciśnienie było właściwe, dlatego konieczne jest zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza.
Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania
Reduktor ciśnienia powietrza ma relatywnie proste działanie, które zapewnia maksymalną efektywność pracy. Wiele osób zastanawia się, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza? Otóż na początek reduktor powietrza pobiera energię na wejściu i tutaj znaczenie ma odpowiednia ilość powietrza. Reduktor pobiera taką ilość, by zapewnić energię bez względu na wielkość zużycia po wyjściowej stronie. Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacjach, gdy występuje duże wahanie ciśnienia w sieci czy aparaturze pneumatycznej. Istotne jest również to, że reduktor ciśnienia powietrza ma szerokie spektrum zastosowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że wykorzystuje się go powszechnie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest dostarczenie bezpiecznego medium energetycznego. A więc ma zastosowanie w gospodarce czy codziennym życiu.
Regulator ciśnienia powietrza – budowa
Reduktor ciśnienia powietrza ma stosunkowo prostą budowę. Składa się z takich elementów jak: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, wskaźnik dławienia wkładu, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, uszczelki, manometr, wkład filtracyjny, zawór odcinający, zawór pilotowy. Oczywiście należy pamiętać, że to ogólna budowa reduktora ciśnienia. Poszczególne elementy mogą się różnić w zależności od producenta czy urządzenia.
Reduktor ciśnienia powietrza – zastosowanie
Reduktor sprężonego powietrza ma naprawdę szerokie spektrum zastosowania. Stosuje się go w różnych dziedzinach czy to życia, czy przemysłu. Ma zastosowanie w transporcie, medycynie, budownictwie, czy przetwórstwie spożywczym. Wykorzystuje się go również w zakładach chemicznych i farmaceutycznych i co ciekawe nawet w bankowości – tutaj mamy na myśli pocztę pneumatyczną. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że zdecydowanie trudniej jest znaleźć branżę, gdzie reduktor pneumatyczny nie jest stosowany. Niewątpliwie w medycynie reduktor ciśnienia sprężonego powietrza pełni ważną funkcję. Chyba każdy wie, że walka z pandemią COVID-19 była bardzo trudna i na szeroką skalę wykorzystywano tlen. Transport, ale też magazynowanie tego gazu odbywało się dzięki specjalistycznym butlom. Podawanie tlenu o odpowiednich parametrach nie byłoby możliwe bez zastosowania odpowiednich regulatorów ciśnienia. Szeroko rozpowszechnioną formą jest poczta pneumatyczna. W tym przypadku stosuje się zamknięte pojemniki, które przemieszczają się w rurach rozmieszczonych w ścianach biurowców. Transport odbywa się właśnie dzięki sprężonemu powietrzu. Takie rozwiązanie jest nie tylko efektywne, bezpieczne, ale i ekologiczne. Warto jeszcze wspomnieć o zastosowaniu regulatorów w rolnictwie, a dokładnie w zbiorniku z mieszankami nawozów czy środków ochronnych.
Tutaj zawór regulujący ciśnienie powietrza pełni formę ogranicznika, który zapobiega wydostawaniu się substancji na zewnątrz. Jeżeli lubicie nurkowanie, to również musicie wiedzieć, że w urządzeniach typu butle z tlenem wykorzystuje się powietrze o podwyższonym ciśnieniu i również tutaj reduktor ciśnienia powietrza, a dokładnie reduktor wodny pełni niezwykle ważną rolę. Nie można zapominać o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo, dlatego podczas montażu zawsze trzeba zadbać o każdy, nawet najmniejszy, szczegół. Reduktor ciśnienia powietrza powinien być właściwie zamontowany w uchwytach. Z kolei przewody powinny być doprowadzone i umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu. Montaż powinna przeprowadzać osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W ten sposób macie pewność, że wszystko przebiegnie bezpiecznie.