Terenowy wózek widłowy – gdzie się sprawdzi najlepiej?

Terenowy wózek widłowy – gdzie się sprawdzi najlepiej?

Powszechnie wózki widłowe kojarzą się głównie z halami przemysłowymi i magazynami. Rzeczywiście, korzysta się z nich tam bardzo często. Niemniej istnieją również takie modele, które lepiej sprawdzają się w terenie. Gdzie stosuje się terenowe wózki widłowe? Co je wyróżnia? Sprawdźmy!

 

Co cechuje terenowe wózki widłowe?

Z pewnością należy zacząć od wyjaśnienia, czym są terenowe wózki widłowe. Otóż mowa o takiej odmianie wózków widłowych, która umożliwia swobodnie poruszanie się po trudnym terenie. Rzecz jasna wózek taki może jeździć po drodze asfaltowej, jednak to nie wszystko. Doskonale sprawdza się też na drodze szutrowej czy kamienistej. Jeździ też po gruncie, w tym po gruncie bardzo nierównym. Najlepsze terenowe wózki widłowe radzą sobie nawet z pokonywaniem zagruzowanego terenu o dużych przechyleniach. Wymienione powyżej możliwości terenowych wózków widłowych sprawiają, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie.

 

Budowlane wózki widłowe

Nie bez powodu wózki widłowe określane jako terenowe czasami nazywa się też budowlanymi. Jednym z ich głównych zastosowań jest transport materiałów na budowę i wewnątrz budowy. Wózki te idealnie sprawdzają się w realizacji tego typu zadań. Przyczynia się do tego możliwość poruszania po każdym terenie – swobodnie jeżdżą po drodze, jak i po placu budowy. Poza tym mowa o wózkach o dużym udźwigu, zatem radzą sobie one nawet z najcięższymi materiałami. Jednocześnie są stosunkowo małe, co umożliwia im sprawne poruszanie się po często zatłoczonym, ciasnym placu budowy.

 

Plac budowy to nie wszystko

Oczywiście wózki terenowe to nie tylko praca na placu budowy. Bardzo często korzysta się z nich również na terenach górniczych. Sprawdzają się również w kamieniołomach. W obu tych miejscach służą głównie do transportu materiałów. Ponadto terenowe wózki widłowe są powszechnie wykorzystywane przez wojsko. Poza tym wielu rolników wykorzystuje je między innymi do transportu materiałów sypkich, a także podczas przeprowadzania rozmaitych prac porządkowych.