Nowotwór piersi, a genetyczne badania medyczne

Nowotwór piersi, a genetyczne badania medyczne

Zapewne nie raz słyszałeś historie kobiet, które ze względu na przypadki zachorowań na raka piersi w rodzinie, zdecydowały się profilaktykę chirurgiczną, aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia choroby. Są osoby, które uznają takie działania za przesadę lub fanaberie, ale czy słusznie? W końcu to w genach zapisany jest kolor włosów, oczu i…niestety niektóre schorzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czytaj dalej!

Czym jest rak piersi?

Rak piersi, zaraz po raku skóry, jest najczęstszym nowotworem diagnozowanym u kobiet. Może on wystąpić również u mężczyzn, ale znacznie częściej jednak rozwija się i jest o wiele niebezpieczniejszy u płci pięknej. Jest to choroba, w której komórki w piersi wymykają się spod kontroli. Istnieją różne rodzaje tego nowotworu, a najczęściej spotykane to:

  • Inwazyjny rak przewodowy. Komórki rakowe powstają w przewodach mlecznych, a następnie rozrastają do innych części tkanki piersi. Inwazyjne komórki rakowe mogą również rozprzestrzeniać się lub dawać przerzuty do innych części ciała.
  • Inwazyjny rak zrazikowy. Komórki rakowe powstają w zrazikach, a następnie rozprzestrzeniają się do pobliskich tkanek piersi. Te inwazyjne komórki rakowe, tak jak i w poprzednim przypadku, również mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Lekarze szacują, że około 5 do 10 % nowotworów piersi jest związanych z mutacjami, przekazywanymi przez pokolenia. Zidentyfikowano szereg dziedzicznych zmutowanych genów. Najbardziej znane, czyli BRCA1 i BRCA2, znacząco zwiększają ryzyko raka nie tylko piersi, ale również jajników.

Kiedy warto wykonać genetyczne badania medyczne?

Jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki nowotworu piersi lub jajników, warto zainwestować w genetyczne badania medyczne, żeby sprawdzić, czy nie doszło czasem do mutacji genów BRCA1 lub BRCA2. Jeśli się wahasz, porozmawiaj z lekarzem o historii chorobowej w Twojej rodzinie i poproś go o skierowanie do doradcy genetycznego. Jeśli na podstawie przeprowadzonego wywiadu doradca stwierdzi, że istnieje u Ciebie ryzyko mutacji, koniecznie wykonaj testy diagnostyczne.

Jeśli zależy Ci na czasie, dobrą opcją będą pakiety badań medycznych, które oferuje prywatna opieka zdrowotna taka jak np. https://polmed.pl. Znajdziesz tam ofertę dotyczącą nie tylko badań w kierunku nowotworów, ale również gospodarki hormonalnej, badań dla kobiet w ciąży, czy dla osób chcących w zdrowy sposób zrzucić nadmiar kilogramów.

Pozytywny wynik badania – co dalej?

Pozytywny wynik testu oznacza, że jesteś w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika – innymi słowy Twoje „szansa” na chorobę jest znacznie wyższa, w porównaniu z osobą, u której ta mutacja nie występuje. Nie załamuj się jednak, ponieważ pozytywny wynik nie oznacza, że ​​na pewno zachorujesz na raka.

Z pozytywnym wynikiem należy udać się do onkologa by podjął decyzję o rodzaju i kolejności niezbędnych badań i ewentualnych leków zaprojektowanych w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. To, co zdecydujesz się zrobić, powinno zależeć od wielu czynników – w tym wieku, historii choroby, wcześniejszych zabiegów, przebytych operacji i przede wszystkim osobistych preferencji.