Projektowanie małych mieszkań dla dewelopera – na co zwrócić uwagę w szczególności?

Projektowanie małych mieszkań dla dewelopera – na co zwrócić uwagę w szczególności?

Jak w każdej branży, również w branży budowlanej trendy się zmieniają. Ostatnimi czasy zauważalny jest wzrost popytu na małe mieszkania. Dlaczego projektowanie mieszkań o niewielkim metrażu staje się tak popularne? O czym powinno pamiętać biuro, zajmujące się przygotowywaniem projektu tego typu mieszkania?

Projektowanie mieszkań pod budżet klientów

Jak się okazuje, główna przyczyna projektowania mieszkań o niewielkim metrażu jest bardzo prozaiczna. Otóż raty kredytów rosną, podobnie jak inflacja, a banki stają się coraz mniej chętne, aby pożyczać konsumentom pieniądze. W efekcie coraz mniej osób stać na zakup dużego mieszkania. Jednocześnie każdy chciałby przecież mieć swój własny kąt, zamiast całe życie wynajmować mieszkanie czy też mieszkać w domu rodzinnym. Konsekwencją jest znaczny wzrost popularności małych mieszkań. Całe szczęście odpowiednie projektowanie mieszkań sprawia, że również niewielkie lokale mogą być całkiem funkcjonalne.

Praktyczne małe mieszkania

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać, projektując małe mieszkania, jest ich funkcjonalność. Biuro projektowe musi mieć na uwadze, że każdy centymetr sześcienny jest istotny. Wszelkie przestrzenie powinny być rozplanowane tak, aby nie powstały niewykorzystane kąty. Ponadto stosuje się rozwiązania wielofunkcyjne. Ważne jest również, aby mieszkaniec miał łatwy dostęp do wszelkich mediów. Powinien być on łatwy w każdej części mieszkania.

Strefa prywatna

Choć nie zawsze jest to możliwe i w zasadzie nigdy nie jest proste, projektowanie mieszkań o małym metrażu powinno zakładać również strefę prywatności. Chodzi o to, aby w przypadku zamieszkania w danym lokalu dwóch lub większej liczby osób, każda z nich miała możliwość uzyskania prywatności. Służy temu podział mieszkania na większą liczbę pomieszczeń czy też stosowanie przegród. Można również rozważyć zastosowanie antresoli. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, a najważniejszą jest zapewnienie każdemu mieszkańcowi prywatności.

Projektowanie mieszkań Katowice – zapraszamy!