Gdzie trzymać euro zarobione za granicą?

Gdzie trzymać euro zarobione za granicą?

Ze swoim pracodawcą rozliczasz się w euro zamiast w polskich złotych? Zarabiasz za granicą w euro? Dysponujesz nadwyżką finansową w euro? Sprawdź, gdzie najlepiej trzymać euro, aby dodatkowo na tym zyskać.

Wielu Polaków pieniądze uzyskane z pracy u zagranicznego pracodawcy trzyma na polskim rachunku bankowym. To wiąże się z koniecznością ich przewalutowania, co może skutkować obniżeniem wysokości zarobków. Dlatego warto pomyśleć o otwarciu konta walutowego oraz konta oszczędnościowego walutowego, które pozwoli odkładać euro z zyskiem.

Konto oszczędnościowe walutowe – dlaczego warto je mieć?

Konto oszczędnościowe walutowe działa na identycznej zasadzie jak rachunek oszczędnościowy w polskich złotych. Różnicą jest waluta – w tym przypadku oszczędności gromadzone są w euro.

Zakładając konto oszczędnościowe w dedykowanej walucie, można pomnażać nadwyżkę finansową bez konieczności jej przewalutowania. W przypadku standardowego rachunku trzeba byłoby ponieść koszt przewalutowania w momencie dokonywania zmiany EUR na PLN.

Jakie zyski można osiągnąć oszczędzając w euro?

Twoje zyski zależą przede wszystkim od wysokości kwoty, jaką możesz odłożyć, oraz od oprocentowania, które bank oferuje na koncie oszczędnościowym walutowym.

Przykładowo, korzystając z oferty banku możesz zyskać nawet do 2% w skali roku przez okres 6 miesięcy dla kwoty do 200 tys. EUR. Pozostałe środki będą oprocentowane w wysokości 0,1% w skali roku, dzięki czemu również będą pracowały na odsetki.

Konto oszczędnościowe walutowe – jakie wybrać?

Wybierając konto oszczędnościowe walutowe przede wszystkim zwróć uwagę, w jakich walutach oferowane jest dane konto. Oprócz tego, sprawdź również oprocentowanie oraz ewentualne opłaty.

  • Oprocentowanie

Im jest ono wyższe, tym większych zysków możesz oczekiwać. Warto porównać dostępne propozycje pamiętając, że wartości podawane są w skali rocznej (a nie miesięcznej!).

  • Ewentualne opłaty

Zapoznając się z warunkami ofert sprawdź ewentualne prowizje i opłaty. Otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego walutowego może wiązać się z kosztami. Mogą na przykład pojawić się prowizje za korzystanie z powiązanego konta osobistego walutowego, albo opłaty za wypłatę środków z rachunku.

Jak otworzyć konto oszczędnościowe walutowe?

Otwarcie konta oszczędnościowego walutowego jest proste, zwłaszcza gdy masz już w danym banku konto osobiste. O rachunek oszczędnościowy w walucie możesz zawnioskować z poziomu bankowości elektronicznej.

Jeżeli natomiast nie dysponujesz kontem osobistym, sprawdź jakie są warunki założenia konta oszczędnościowego walutowego w danym banku. W przypadku ofert promocyjnych czasem trzeba otworzyć rachunek złotowy i rachunek walutowy, a następnie konto oszczędnościowe w obcej walucie. Ta procedura nie wymaga bezpośredniej wizyty w banku – tożsamość możesz zweryfikować na przykład poprzez selfie.