Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie swoich domów gazem płynnym. Jest to rozwiązanie odznaczające się licznymi zaletami, niemniej wybierając je, trzeba mieć kilka istotnych kwestii na uwadze. O czym zatem powinni pamiętać właściciele posesji, na których zamontowana zostanie instalacja zbiornikowa?
Wybór odpowiedniego zbiornika
Metoda, jaką jest ogrzewanie gazowe z butli, daje użytkownikom szereg korzyści. Trzeba jednak dopasować zbiornik do konkretnych potrzeb oraz uwarunkowań panujących na danej działce. Dostępne są dwa rodzaje zbiorników, a mianowicie naziemne oraz podziemne. Modele naziemne przeznaczone są na raczej większe posesje położone na terenach charakteryzujących się wysokim poziomem wód gruntowych. Z kolei zbiornik podziemny da się bez problemu zamontować na mniejszej działce, ale pod warunkiem, że poziom wód gruntowych jest tu niski. Tańsze w instalacji oraz utrzymaniu są zbiorniki naziemne. Jedne i drugie można kupić lub wynająć od dostawcy gazu. Pozostaje jeszcze ważna sprawa, jaką jest pojemność zbiornika. W ofercie firmy Amerigas znajdują się modele o pojemności 2700 l, 4850 l oraz 6600/6670 l. Na użytek statystycznego gospodarstwa domowego w Polsce zazwyczaj w zupełności wystarczające okazują się najmniejsze zbiorniki.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeżeli pojemność zbiornika na gaz płynny nie przekracza 7 m3, ale i wtedy montaż instalacji trzeba obowiązkowo zgłosić odpowiednim organom. O tym, czy można bezpiecznie z niej korzystać, postanawia Urząd Dozoru Technicznego po przeprowadzeniu końcowego odbioru. Instalacja podlega także obligatoryjnym przeglądom. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak najszybciej skontaktować się z dostawcą.
Zmiana właściciela posesji
Nierzadko zdarzają się sytuacje, że w trakcie obowiązywania umowy z dystrybutorem gazu płynnego dojdzie do zmiany właściciela posesji. Wówczas trzeba o tym powiadomić dostawcę i dostarczyć mu dokumenty, które taką zmianę potwierdzają.