Darty, boule, bilard – rozrywka czy sport?

Darty, boule, bilard – rozrywka czy sport?

Darty lub bilard, to popularne w Polsce i na świecie gry cieszące się dużym zainteresowaniem. Rozgrywane są zarówno towarzysko, jako lokalna rozrywka, jak i na mistrzostwach świata. Mieszkańcy wielu krajów cenią sobie tego rodzaju aktywność sportową. Co wiemy o popularnych grach? Oto kilka słów o dartach, bilardzie i ciekawej grze w boule.

Czy darty i bilard to sport rekreacyjny?

Czym jest sport rekreacyjny? To dziedziny sportowe, które określane są jako masowe. Uprawia je bowiem bardzo duża liczba osób, a nawet ci, którzy nie uprawiają sportu zawodowo. Sport rekreacyjny to połączenie rozrywki z aktywnością fizyczną, a także niekiedy rywalizacją sportową. Prawdą jest, że jednym z kilku celów tego rodzaju aktywności jest rekreacja, ale warto uprawiać sport rekreacyjny dla poprawienia własnej kondycji fizycznej. Czy można więc do sportu zaliczyć darty, czy bilard? Oczywiście, że tak! Prócz tych dyscyplin znanych i uwielbianych przez wielu dorosłych i dzieci znajdziemy jeszcze inne aktywności:

 • gimnastyka,
 • pływanie,
 • bieganie,
 • chodzenie,
 • jazda konna,
 • ale również wszelakie gry zespołowe,
 • frisbee,
 • gry terenowe,
 • golf,
 • darty,
 • boule.

Warto mieć na względzie fakt, że każda aktywność fizyczna jest dla nas dobra. To, czy spacerujemy, biegamy, czy gramy w boule nie ma aż tak dużego znaczenia, ważne jest dla zdrowia, aby uprawiać jakikolwiek ruch.

Gra w bilard to nie tylko rozrywka w pubie!

Bilard kojarzony jest głównie z pubami i klubami. Stół bilardowy znajdziemy również w centrach rozrywki, a także niekiedy w prywatnych domach. Okazuje się, że Polacy, prócz gry w darty, czy boule lubią również rozgrywki bilardowe. Gra w bilard nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, jedynie uwagi i skupienia, a także opanowania podstawowych technik. Jeśli ich nie opanujemy, wystarczy uderzać w odpowiednie kule na stole bilardowym. Gra ta polega na wbijaniu kul zwanych bilami, do łuz, czyli kieszeni zamontowanych w czterech rogach prostokątnego stołu. Popularna gra w bilard wywodzi się już z XIII wieku i pochodzi z Francji. Do gry, prócz bil wykorzystuje się również kije z gumowymi odbojnikami. Cechą główną bilarda jest stół bilardowy, który jest duży i prostokątny, pokryty zielonym, miękkim materiałem. Bile wbija się naprzemiennie, gra dwóch graczy, zasady są bardzo proste, dlatego rozgrywka ma element rywalizacji, ale jest jednocześnie bardzo przyjemna.

Zasady gry w darta – na czym polega ta dyscyplina?

Darty uznawane są w Wielkiej Brytanii za dyscyplinę sportową. Na początku warto to podkreślić, ponieważ w wielu innych krajach również organizowane są turnieje gry w darta i uczestniczy w nich naprawdę spora rzesza fanów tej aktywności. Zasady gry w darta także nie są skomplikowane. Do podstawowych akcesoriów, które są wykorzystywane w grze, należą tarcza do darta – tutaj mamy wybór czy ma być sizalowa, czy elektroniczna, a także lotki i licznik. Gra polega przede wszystkim na wbiciu lotki w sam środek tarczy – wówczas otrzymamy najwięcej punktów. Mimo że zasady gry są proste, to wciąż przyciągają fanów i budzą wiele emocji.