Zakup mieszkania od dewelopera był, jest i będzie wiązał się z niepewnością nabywcy. Ryzyko, jakie niesie za sobą zakup mieszkania na rynku pierwotnym, jest ogromne – szczególnie jeżeli inwestuje się w nieruchomości, które dopiero mają powstać. Aby uniknąć stresu związanego z zakupem mieszkania, warto wybierać takich sprzedających, którzy mają odpowiednie referencje i działają na rynku nieruchomości od lat – co potwierdzają ich liczne (pomyślnie ukończone) inwestycje. Jeżeli ciekawi Cię, jak sprawdzić dewelopera, jego wiarygodność i to, czy zna się on na swojej pracy, koniecznie przeczytaj poniższy wpis.
Definicja dewelopera
Dla przypomnienia – kim jest deweloper? To osoba (spółka) zajmująca się budową i sprzedażą nieruchomości. Deweloper buduje nieruchomości, które przeznaczone są na sprzedaż lub wynajem – może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna.
Większość kojarzy deweloperów jako dużą firmę, która buduje nieruchomość od zera, by następnie ją sprzedać bądź wynająć. W rzeczywistości jednak może to być jedna osoba fizyczna, która współpracuje z zespołem innych specjalistów, w których skład wchodzą: architekci, ekipy budowlane, czy też specjaliści od prawa nieruchomości i inni.
Prawną definicję dewelopera można znaleźć bardzo łatwo w ustawie deweloperskiej. Nowa ustawa deweloperska rozszerza zakres podmiotów, do których będzie stosowana.
Jak przygotować się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?
Inwestycja w zakup nieruchomości to działanie, które wymaga ogromnych nakładów finansowych. Zakup powinien być zatem bardzo dobrze przemyślany, warto więc pomyśleć również o sprawdzeniu samego sprzedawcy. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że nie każdy deweloper jest wiarygodnym kontrahentem, dlatego każdorazowe sprawdzanie firmy, z którą masz do czynienia, może pozwolić Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych, a co za tym idzie, stresujących sytuacji. A zatem, jak sprawdzić dewelopera?
Nie bój się pytać o szczegóły
Analizując wiarygodność wybranego dewelopera warto robić to w szczegółowy sposób uwzględniając przede wszystkim:
-
działalność dewelopera – czyli status prawny, czas funkcjonowania na rynku, doniesienia i ewentualne negatywne informacje na temat nieuczciwej działalności,
-
opinie w Internecie – czyli referencje wystawione przez poprzednich i dotychczasowych klientów (szczególnie interesujące powinny być negatywne opinie), komentarze pracowników,
-
wcześniejsze inwestycje – czyli poprzednie projekty, doniesienia medialne o ówczesnych realizacjach oraz materiały użyte do wykończenia wnętrz i otoczenia.
Bardzo ważna przy sprawdzaniu wiarygodności dewelopera jest również kwestia tego, czy nie jest on zadłużony. Jak to sprawdzić? Można to zrobić, między innymi analizując informacje dostępne w KRS, prospekt informacyjny, sprawozdania finansowe i inne publicznie dostępne dane. Warto również bezpośrednio zapytać przedsiębiorcę o jego sytuację finansową – jeżeli nie ma nic do ukrycia, odpowie na wszystkie pytania bez problemu i bez zbędnej zwłoki.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz skorzystać z pomocy prawnej – prawnik pomoże dokładnie przeanalizować i sprawdzić sytuację dewelopera. To bardzo ważne działanie, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, a jak wiadomo, zakup nieruchomości to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych (lub więcej), dlatego warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi niespodziankami.