Hala sportowo widowiskowa a bezpieczeństwo. O co dzisiaj szczególnie trzeba zadbać?

Hala sportowo widowiskowa a bezpieczeństwo. O co dzisiaj szczególnie trzeba zadbać?

Co roku do użytku w Polsce oddawanych jest kilka lub kilkanaście nowych obiektów wielkogabarytowych przeznaczonych do celów sportowych i artystycznych. Z biegiem lat wyzwania projektowe stojące przed generalnym wykonawcą stają się coraz trudniejsze. Nie tylko należy dokładnie zbadać funkcjonalność i dobrać odpowiednią technikę budowlaną, ale również zadbać o holistyczne zabezpieczenia obiektu. Poniżej dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przy budowie hal widowiskowo-sportowych!

Hale widowiskowe a bezpieczeństwo imprez masowych

Jednym z głównych wymogów obiektów kulturalno-rozrywkowych i sportowych jest zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla widzów i uczestników organizowanych wydarzeń. Hala sportowo-widowiskowa z naturalnych powodów jest jednym z trudniejszych obiektów do projektowania od strony bezpieczeństwa. Nierzadko konstrukcje takie mają docelowo pomieścić kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Powoduje to, że konieczne jest bardzo dokładne rozplanowanie wszystkich ścieżek ewakuacyjnych, ciągów wodnych, instalacji elektrycznej oraz szybów wentylacyjnych.

Wielkogabarytowe hale widowiskowe muszą też spełniać szereg szczegółowych kryteriów bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem terroryzmem. Aspekty te na polskim rynku budowlanym są stosunkowo nowe. Niekiedy aplikowane rozwiązania muszą być wielopłaszczyznowe, łącząc funkcjonalność w jednym wymiarze z zachowaniem restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa w drugim. Od strony technicznej konieczne jest zastosowanie renomowanych materiałów konstrukcyjnych o odpowiednim poziomie wytrzymałości na zagrożenia pirotechniczne i wstrząsy. W przypadku dużych obiektów najważniejszym elementem projektowym jest konstrukcja nośna budynku i dach zwłaszcza w kontekście wymogów funkcjonalnych, które nierzadko wykluczają zastosowanie wewnętrznych wsporników. Nowoczesne i bezpieczne projekty takich obiektów, jak hala widowiskowa czy sportowa, znajdziesz na stronie renomowanego generalnego wykonawcy – Commercecon. Więcej informacji przeczytasz w tym miejscu: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-widowiskowo-sportowe/.

Budowa hal widowiskowo-sportowych

Wielkogabarytowe obiekty widowiskowe dają szerokie możliwości architektoniczne. Projekt może wykorzystywać technikę murowaną, żelbetową, stalową lub hybrydowe. Wybór techniki budowlanej podyktowany musi być komfortem użytkowania obiektu. Szczególnie zauważalne jest to na płaszczyźnie izolacji akustycznej i termicznej. Wpływ na zastosowanie określonych technik będzie miało również rozmieszczenie instalacji sanitarnych i elektrycznych, rozmiar budynku i docelowa, maksymalna liczba uczestników wydarzeń. Hala widowiskowo-sportowa musi też posiadać odpowiednie zabezpieczenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

W przypadku budynków sportowo-widowiskowych generalny wykonawca z reguły nie jest odpowiedzialny wyłącznie za obiekt główny. Bardzo często w obrębie projektu znajduje się zagospodarowanie przestrzeni przylegających do głównego obiektu lub budowa mniejszych, oddzielnych bądź łączonych modułów. Wykończenie całości z perspektywy bezpieczeństwa i funkcjonalności może być zupełnie drugorzędne, jednak nie można lekceważyć tych płaszczyzn, gdyż to właśnie one będą stanowiły o ogólnej atrakcyjności projektu.