Narzuty na łóżko – co trzeba o nich wiedzieć?

Narzuty na łóżko – co trzeba o nich wiedzieć?

Narzuty na łóżko należą do podstawowych elementów wyposażenia sypialni. Znajdują też zastosowanie w salonie, jako kapy na kanapę lub sofę. Narzuta nie tylko pełni funkcję ochronną, ale wpływa też na wystrój pomieszczenia. Jak dobrać odpowiednie nakrycie łóżka?

Narzuta to jeden z najważniejszych produktów w sypialni. Dzięki niej pościel nie brudzi się w ciągu dnia, a pomieszczenie wygląda schludnie. Warto zadbać o przemyślany wybór narzuty, aby dobrze spełniała ona swoją podstawową funkcję i była ozdobą wnętrza.

Narzuty na łóżko – dlaczego są niezbędne?

Narzuty na łóżko należą do praktycznych elementów wyposażenia mieszkania. Chronią one meble przed zabrudzeniem, kurzem i przetarciami. Bez narzuty łóżko, poduszki i kołdra narażone są na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a także przenikanie nieprzyjemnych zapachów, powstających np. podczas gotowania, jeśli sypialnia znajduje się blisko kuchni. Jednak funkcja praktyczna to nie wszystko. Narzuta sprawia też, że wnętrze staje się przytulne. Duże znaczenie ma też estetyka, ponieważ rozścielone łóżko w ciągu dnia negatywnie wpływa na wygląd pokoju. Narzuta pełni więc funkcję dekoracyjną, sprawiając, że sypialnia prezentuje się niezwykle stylowo. Pomaga też zadbać o porządek. Narzuty występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego łatwo wybrać produkt idealnie dopasowany do wystroju wnętrza.

Jaką narzutę na łóżko wybrać?

Narzuta na łóżko to już tradycyjny element wyposażenia sypialni, dlatego trudno wyobrazić sobie bez niej klasyczne wnętrze. Sprawdza się też w nowoczesnych wnętrzach, wnosząc do pomieszczenia odrobinę ciepła. Wybierając miły w dotyku materiał, sprawimy, że wnętrze będzie prezentować się przytulnie. Możemy też liczyć na komfortowy wypoczynek, jeśli będziemy mieć ochotę na chwilę relaksu w ciągu dnia. Duży wybór wzorów i kolorów pozwala dopasować produkt do swoich potrzeb. Możemy postawić na jasne barwy, które rozjaśnią wnętrze lub też wybrać ciemny kolor narzuty, który sprawi, że wnętrze będzie się prezentować bardzo elegancko. 

Należy też pamiętać, aby odpowiednio dobrać rozmiar narzuty do wymiarów łóżka. Mniejsze narzuty przeznaczone są tylko do jednoosobowych łóżek. Z kolei łoże małżeńskie wymaga dużego rozmiaru narzuty. Musi ona bowiem być nieco większa od wymiarów łóżka, jednak nie powinna sięgać podłogi, ponieważ nie wygląda to zbyt estetycznie, sprawia też, że taka narzuta szybciej się brudzi. Warto więc zwrócić uwagę, aby wybrana narzuta dobrze spełniała swoje funkcje, zarówno te ochronne, jak i dekoracyjne.