Księgowość dla małych i średnich firm. Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Księgowość dla małych i średnich firm. Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Prowadzenie księgowości to wymagające zadanie. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się powierzyć je zewnętrznemu partnerowi. To dobra strategia zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm. Nie zawsze bowiem dysponują one wystarczającym budżetem, by zatrudnić własną księgową. Jak jednak wybrać dobre biuro rachunkowe? Na co zwrócić uwagę?

Biuro rachunkowe dla mikro, małych i średnich firm – jak wybrać?

Współpraca z biurem rachunkowym to spore ułatwienie. To na zewnętrznym podmiocie spoczywa obowiązek prowadzenia księgowości, co jednak nie oznacza, że przedsiębiorca jest zwolniony z jakiejkolwiek odpowiedzialności przed organami skarbowymi. Dlatego wybór usługodawcy powinien być podparty rzetelną analizą rynkową. Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

W pierwszej kolejności należy ocenić wiarygodność przyszłego partnera biznesowego. W tym celu trzeba sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana w CEIDG lub KRS. Z zawartych w rejestrach informacji można się też dowiedzieć, jaki zakres działalności oferuje podmiot, kto jest jej właścicielem, etc.

Żeby zweryfikować kondycję finansową biura rachunkowego, warto też sprawdzić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych oraz poprosić przedstawiciela firmy o przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości w rozliczeniach z ZUS-em i Urzędem Skarbowym. Kontrahent, który nie ma nic do ukrycia, nie będzie miał z tym problemów.

Warto też przeanalizować opinie krążące na temat podmiotu w internecie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko liczbę opinii, ale również ich wiarygodność. Bywa, że niepochlebne komentarze w sieci pozostawia konkurencja, a nie rzeczywiści klienci. W dalszej kolejności warto przeanalizować, czy świadczony przez biuro rachunkowe zakres usług odpowiada specyfice i potrzebom działalności.

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Nie trzeba jednak działać na własną rękę, by go dopełnić. Rzetelne biuro rachunkowe zajmie się wszelkimi szczegółami. Żeby je wybrać, należy m.in. ocenić wiarygodność podmiotu.