Jak wybrać dobry wózek widłowy?

Jak wybrać dobry wózek widłowy?

Wózki widłowe to sprzęt niezastąpiony w wielu branżach. Są wykorzystywane nie tylko w magazynach, ale i zakładach przemysłowych, na budowie oraz w rolnictwie. Duże zróżnicowanie sprzętowe sprawia jednak, że wybór właściwego modelu to wymagające zadanie. Na co zwrócić uwagę, by zyskać dobry pojazd?

Wózki widłowe – jak wybrać dobry sprzęt?

Chociaż mają uniwersalny charakter, różnią się pod wieloma względami. Wózki widłowe, bo o nich mowa, to sprzęty wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Ich zastosowanie ułatwia i usprawnia proces przemieszczania ładunków. Nic więc dziwnego, że wiele firm nie może się bez nich obyć. Jednak z uwagi na duże zróżnicowanie sprzętowe wybór właściwego modelu to nie lada wyzwanie. Jak go dokonać? Oto parametry techniczne, które warto przeanalizować.

  1. Napęd. Na rynku dostępne są wózki widłowe spalinowe i elektryczne. Te pierwsze służą do transportu ciężkich ładunków, jednak emitują spaliny i hałas, przez co wykorzystuje się je na otwartym terenie. Do pracy w pomieszczeniach zamkniętych przystosowane są wózki elektryczne. Choć oferują mniejszy udźwig, mają wiele zalet. Są stosunkowo tanie w eksploatacji i mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Kompaktowa budowa sprawia, że są bardziej zwrotne.

  2. Udźwig. Im jest wyższy, tym cięższe ładunki może transportować wózek widłowy.

  3. Wysokość podnoszenia. To kolejny parametr, który przesądza o praktyczności wózka. Na rynku dostępne są wózki widłowe, których wysokość podnoszenia wynosi nawet ponad 10 metrów. Najczęściej są one wyposażone w maszty typu duplex lub triplex.

To, na jaki wózek widłowy konkretnie się zdecydujesz, zależy od specyfiki prowadzonych działań. Dlatego w pierwszej kolejności należy dobrze przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa, a następnie przyjrzeć się oferowanym na rynku modelom. Duże zróżnicowanie dostępnych sprzętów z jednej strony utrudnia wybór właściwego pojazdu. Z drugiej jednak gwarantuje, że będzie od dostosowany do rodzaju prac i miejsca ich wykonywania.