Co robić, gdy drukarka odmówi posłuszeństwa?

Co robić, gdy drukarka odmówi posłuszeństwa?

Drukarka to podstawowy element wyposażenie praktycznie każdej firmy i domowego biura. Jak każdy sprzęt, podlega zużyciu i awariom. Co zrobić, gdy odmówi posłuszeństwa? Kiedy profesjonalny serwis drukarek to jedyne wyjście?

Serwis drukarek – kiedy wymagany? Co robić, gdy sprzęt przestanie działać?

Nawet najwyższej jakości drukarka może przestać działać. Nie zawsze jest to poważna usterka, lecz błąd oprogramowania, w wyniku którego sprzęt odmawia posłuszeństwa. Czasem jednak awaria jest na tyle poważna, że uporać może się z nią wyłącznie profesjonalny serwis drukarek. Kiedy jest to wymagane? Co robić, gdy drukarka odmówi posłuszeństwa? Wbrew pozorom możliwości jest wiele. Wszystko zależy od przyczyny problemu.

  1. Restart drukarki. Czasem problem tkwi w oprogramowaniu, które się zawiesza. Wówczas warto zrestartować sprzęt. W tym celu należy wyłączyć drukarkę za pomocą przycisku, a następnie odłączyć ją od kontaktu i pozostawić na 15 minut. W międzyczasie w Panelu Sterowania w Urządzeniach i drukarkach trzeba anulować drukowanie wszystkich dokumentów. Po upływie wymaganego czasu należy włożyć kabel zasilający do kontaktu i włączyć sprzęt.

  2. Wymiana lub czyszczenie kartridża. Bywa, że źródłem problemów jest kartridż. Jeśli jest pusty, trzeba go wymienić na nowy. Jeśli jest pełny, warto wyczyścić metalowe styki – najczęściej znajdują się one w tylnej części pojemnika. W tym celu należy odłączyć drukarkę od prądu i delikatnie przetrzeć styki i przyłącze wewnątrz urządzenia za pomocą suchej i niepozostawiającej kurzu szmatki.

  3. Serwis drukarki. Zdarza się, że problem jest poważniejszy. Nie oznacza to jednak, że sprzęt należy od razu wyrzucić. Profesjonalny serwis drukarek określi przyczynę awarii i usunie ją, jeśli okaże się to możliwe.

Drukarka może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Czasem wystarczy ją zrestartować, aby pozbyć się problemu. Jeśli jednak awaria wygląda na poważną, warto od razu zdecydować się na profesjonalny serwis drukarek. Specjaliści szybko uporają się z usterką, dzięki czemu sprzęt wróci do biura w mgnieniu oka.