Kiedy serwisować zegarek mechaniczny?

Kiedy serwisować zegarek mechaniczny?

Wielu ludzi kocha oryginalne zegarki, zwłaszcza mechaniczne. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że to wymagający sprzęt, o który należy dbać przez cały czas. Troska dotyczy zarówno codziennej pielęgnacji, jak i serwisowania.

Mechaniczne zegarki to skomplikowane urządzenia. Zachwycają wyglądem oraz precyzją pracy, ale wymagają w zamian odpowiedniego traktowania. Nie chodzi tylko o ochronę przed uszkodzeniami czy właściwe przechowywanie. Aby ustrzec swój czasomierz przed poważniejszymi usterkami, najlepiej zapobiegać im zawczasu. Co za tym idzie, regularnie odnosić go do serwisu.

Zegarki mechaniczne – pielęgnacja

Czasomierze mechaniczne to złożone mechanizmy, jednak jednocześnie wytrzymałe i delikatne. Najlepiej zdejmować je przed czynnościami, w trakcie których mogłyby doznać uszkodzeń. Jeśli planujemy intensywny wysiłek fizyczny (np. angażujący trening), rozsądnym rozwiązaniem będzie odłożenie na ten czas zegarka w bezpieczne miejsce.

Zegarek może ulec mniejszym bądź większym uszkodzeniom mechanicznym, zarysować się, zawilgnąć albo namagnesować. Wystarczy jednak regularnie zanosić go do specjalistycznego punktu, aby przywrócić mu normalne funkcjonowanie. Niekiedy serwis trwa kilka tygodni, ale warto tyle odczekać. Naprawa usterek wiąże się z eliminacją o wiele groźniejszych szkód.

Jak często serwisować zegarek mechaniczny?

Kupując zegarek mechaniczny, zazwyczaj można liczyć na dwuletnią gwarancję. W jej ramach właściciel bezpłatnie naprawia drobne usterki, które powstały nie z jego winy. Usługi realizuje w serwisie danego producenta. Trzeba jednak mieć świadomość, że poważniejsza awaria może pojawić się dużo później, już po wygaśnięciu gwarancji. Aby zapewnić czasomierzowi bezproblemowe funkcjonowanie przez długie lata, warto pamiętać o cyklicznym serwisowaniu. Marki zwykle zalecają udanie się do odpowiedniego punktu po upływie mniej więcej trzech lat od daty zakupu zegarka. Nie powinno się z tym zwlekać dłużej niż pięć lat od chwili opuszczenia sklepu z nowym nabytkiem.

W trakcie wizyty w serwisie czasomierz zostanie dokładnie sprawdzony. Pracownik dokona oceny jego stanu technicznego. Wykryje ewentualne zagrożenia czy usterki, dzięki czemu zapobiegnie poważniejszym uszkodzeniom. Serwisowanie może nierzadko uratować zegarek przed zniszczeniem, ponieważ personel placówki dostrzeże coś, na co nie zwróci uwagi właściciel.

Serwis zegarków – inwestycja na przyszłość

Czasomierze mechaniczne mają rzesze wielbicieli. Ceny niektórych modeli potrafią przyprawić o zawrót głowy, ale miłośników nie powstrzymuje to przed zakupem. Fani traktują je jak trofea, największy skarb. Tym bardziej należy podkreślać niebagatelną rolę, jaką powinno odgrywać regularne serwisowanie. Bez względu na to, czy chodzi o markowe czasomierze takie jak zegarki Oris, czy tańsze odpowiedniki z napędem mechanicznym, trzeba o nie dbać. Odwdzięczą się wtedy płynną pracą bez zakłóceń.

Warto mieć na uwadze nie tylko pielęgnację swojego nabytku, lecz również regularne przeglądy. Na dłuższą metę pozwala to zaoszczędzić czas, pieniądze, a przede wszystkim nerwy.