Jaki agregat do warsztatu wybrać?

Jaki agregat do warsztatu wybrać?

Agregaty prądotwórcze cieszą się już od lat sporym uznaniem na rynku. Korzystamy z nich w gospodarstwach domowych, firmach, warsztatach, hotelach i wielu innych miejscach. To wybawienie z kłopotów wtedy, gdy zasilanie elektryczne ulega awarii. Proces wyboru agregatu do warsztatu często jest nie lada wyzwaniem. Jakie rozwiązanie jest godne uwagi? Jak dokonać wyboru? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Agregat prądotwórczy

Brak prądu jest niekorzystny zwłaszcza tam, gdzie korzystamy z wielu urządzeń elektrycznych. W warsztacie nagły zanik prądu sprawia, że nie ma możliwości wykonywania dalszej pracy. W takim wypadku pomocne są agregaty prądotwórcze. Mają one za zadanie wytwarzać prąd i są często użytkowane jako awaryjne zasilanie lub w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej. Szeroką ofertę znajdziemy na stronie https://jptech-maszyny.pl/agregaty-pradotworcze. Zanim wybierzemy konkretny model, trzeba zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Powinniśmy dokładnie przemyśleć to, jaki agregat prądotwórczy spełni nasze oczekiwania. Wyróżniamy modele stacjonarne i przenośne, z których każdy ma wiele zalet.

Agregat stacjonarny kontra przenośny

Agregaty stacjonarne są profesjonalnymi sprzętami, które stosuje sią jako awaryjne zasilanie w dużych firmach, szpitalach, czy na budowie. Urządzenie cechuje się wysoką mocą i może dodatkowo posiadać samoczynne włączenie. Cechą charakterystyczną są duże gabaryty agregatu. Możemy dobrać model odpowiedni do zabudowania. W dużym warsztacie stały dostęp do prądu jest bardzo ważny. Brak energii elektrycznej może opóźnić lub wstrzymać pracę, czego wolimy uniknąć. Trzeba zatem przemyśleć fakt, czy agregat stacjonarny będzie dobrą inwestycją w zasilanie awaryjne.

Jeśli chodzi o modele przenośne, mają one niewielkie gabaryty i ramową obudowę. Nie są to urządzenia lekkie, ale ich atutem jest możliwość awaryjnego zasilania, z możliwością przenoszenia w dowolne miejsca.

Agregat akumulatorowy i spalinowy

Kolejny dylemat, przed jakim stajemy, to zasilanie agregatu. Agregaty akumulatorowe mają małe rozmiary i sprawdzają się do zasilania drobnego elektrycznego sprzętu. Są one niedrogie i pracują cicho. Jednakże ich moc i czas pracy zależą od wydajności akumulatora. Zastępuje on prądnicę i silnik.

Sporą popularnością cieszą się modele spalinowe. Są one zasilane silnikiem wysokoprężnym lub spalinowym. Ponadto, bazują na wielu innych elementach, takich jak:

  • prądnica,
  • układ rozruchowy,
  • rozdzielnica,
  • urządzenia kontrolno-pomiarowe.

Takie urządzenia mają większą moc i mogą pracować przez długi czas. Wiele zależy od ilości paliwa w zbiorniku. Agregat spalinowy sprawdzi się do zasilania maszyn, elektronarzędzi i oświetlenia. Zazwyczaj producenci stawiają na taką obudowę, która niweluje hałas podczas pracy silnika. Nie możemy zapominać o regularnym serwisowaniu sprzętu. Podczas użytkowania, ważna jest wentylacja urządzenia, dlatego zazwyczaj spalinowy model jest stosowany na zewnątrz.

O czym należy pamiętać?

Podczas wyboru najlepszego rozwiązania, ważna jest moc znamionowa urządzenia. Agregat podczas pracy nie może ulegać przeciążeniom. Producenci wskazują, że maksymalne obciążenie powinno wynosić maksymalnie 80% wartości mocy znamionowej. Jeżeli przekroczymy to obciążenie, musimy liczyć się ze spaleniem prądnicy. Jak widać, bardzo ważne jest dobranie mocy agregatu do sumy mocy odbiorników. Dzięki temu unikniemy przeciążenia i zminimalizujemy koszt inwestycji w sprzęt.

Wybór agregatu prądotwórczego nie zawsze jest oczywisty. W warsztatach stosujemy nowoczesne maszyny, które powinny mieć zapewnione zasilanie awaryjne. To pozwala uniknąć kłopotów z opóźnieniem lub zatrzymaniem prac. Producenci oferują modele przenośne i stacjonarne, jak i spalinowe oraz akumulatorowe. Nie zapominajmy o tym, aby dobrać agregat zgodnie z jego przeznaczeniem i funkcjami. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy sprzedawcy podczas zakupu. To da nam pewność, że dobraliśmy idealny agregat o odpowiedniej mocy do naszego warsztatu.