Koszty energii stanowią znaczną część domowych wydatków. Zewnętrzny dostawca prądu nie zawsze stanowi stabilne źródło – ceny mogą się zwiększać w zależności od sytuacji. Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które przynosi korzyści nie tylko dla domowego budżetu, ale i dla środowiska naturalnego. Warto dowiedzieć się więcej, aby zobaczyć pełną gamę korzyści jakie niesie ze sobą fotowoltaika.
Oszczędność energii – argument nie do zbicia
Ogniwa fotowoltaiczne pod wpływem promieni słonecznych wytwarzają energię. Energia słoneczna pozwala na oszczędności w domowym, ale także i w firmowym budżecie. Z pomocą fotowoltaiki możliwe jest zasilanie oświetlenia, ale także innych urządzeń elektrycznych – pralki, komputera, czy klimatyzatora. Ilość pozyskanej energii zależy w dużej mierze od wybranego systemu i ilości ogniw fotowoltaicznych.
Szacuje się, że w przypadku firm oszczędność wynikająca ze stosowania systemów fotowoltaicznych jest większa niż w przypadku gospodarstw domowych. Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorca ma również większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, a co za tym idzie wyższe koszty. Aby dowiedzieć się, jakie masz zapotrzebowanie na prąd, możesz użyć specjalnego kalkulatora: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/. Skala oszczędności wynikająca z montażu systemów fotowoltaicznych może być rożna, z pewnością jednak będzie to różnica zauważalna w budżecie.
Inwestycja, która się opłaca
Statystycznie środki zainwestowane w fotowoltaikę zwracają się w okresie od 5 do 10 lat. Planując budżet długoterminowo można liczyć na gwarantowane działanie fotowoltaiki nawet przez 25 lat. Różnica w wydatkach na dostawę oraz dystrybucję energii elektrycznej jest tym większa im wyższe ceny energii. W czasach kiedy ceny energii są niestabilne i mają silne tendencje wzrostowe – fotowoltaika daje gwarancję energii elektrycznej, niezależnej od cen rynkowych.
Warto podkreślić, że fotowoltaika jest inwestycją także w przypadku, kiedy klient planuje po kilku latach sprzedać nieruchomość. Panele fotowoltaiczne w znacznym stopniu zwiększają wartość nieruchomości. Wielu klientów zwraca szczególną uwagę na minimalizowanie kosztów utrzymania nieruchomości. Domy pasywne sprzedają się szybciej i po lepszej cenie. Z związku z tym montaż fotowoltaiki opłaca się nawet w przypadku sprzedaży nieruchomości.
Fotowoltaika dla firm – wizerunek i bezpieczeństwo
Dla wielu firm coraz bardziej istotne jest podkreślanie szacunku dla środowiska. Korzystanie z zielonej energii z pewnością w ten nurt się wpisuje. Działania proekologiczne mogą mieć realny wpływ na pozyskanie nowych klientów. Warto podkreślić, że fotowoltaika może działać także jako awaryjne źródło energii. Dzięki niej przedsiębiorca nie jest narażony na straty w przypadku nieplanowanej przerwy w dostawie energii. Magazynowanie wytworzonej energii w akumulatorach daje pewność zachowania ciągłości procesów produkcyjnych.
Projekt i realizacja
W przypadku montażu systemów fotowoltaicznych kluczowe znaczenie ma lokalizacja. Z tego względu warto bardzo dobrze przemyśleć miejsce instalacji paneli. Strona świata i związane z nią nasłonecznienie konkretnej połaci dachu jest najistotniejszym kryterium decydującym o miejscu montażu fotowoltaiki.
Kierunki, które są najbardziej polecane do montażu to południe, wschód i zachód. Z zasady nie poleca się montażu paneli fotowoltaicznych po stronie północnej jeśli istnieje inna możliwość. Optymalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 35 do 38 stopni. To na co również należy zwrócić uwagę to ewentualne zacienienie przez drzewa lub inne budynki. Warto dodać, że coraz popularniejszy staje się montaż fotowoltaiki na podłożu.
Niezależnie od tego, czy panele fotowoltaiczne mają służyć firmie, czy gospodarstwu domowemu, jest to inwestycja, która z pewnością się opłaca. Uniezależnia ona w znacznym stopniu konsumenta od rynkowych cen energii elektrycznej. Pamiętajmy, że fotowoltaika to korzyści nie tylko dla portfela, ale także dla klimatu i środowiska.