Jak wykończyć murek ogrodzeniowy posesji?

Jak wykończyć murek ogrodzeniowy posesji?

Stojąc przed wyborem murka ogrodzeniowego zastanawiamy się, jakich materiałów użyć do jego wykończenia. Dobrze byłoby, gdyby pasował on do reszty aranżacji posesji i doskonale komponował się z ogrodem. Co będzie najlepszym pomysłem? Czym obłożyć murek ogrodzeniowy?

 

SPIS TREŚCI

  1. Budowa i wykończenie ogrodzenia
  2. Okładziny betonowe na ogrodzenie
  3. Obłożenie murka ogrodzeniowego płytkami
  4. Wykończenie słupków ogrodzeniowych
  5. Renowacja murku w kilku prostych krokach
  6. Jak wykończyć słupki ogrodzeniowe?
  7. Malowanie betonowego ogrodzenia jako metoda wykończenia!
  8. Kompletne ogrodzeniowe panelowe z podmurówką – jak je wykończyć?

Budowa i wykończenie ogrodzenia

Ogrodzenie działki to bardzo istotna kwestia, pozwala nam to nie tylko na bezpieczeństwo, ale również dopełnienie aranżacji naszego domu. Murek ogrodzeniowy daje poczucie stabilności, oddzielenia posesji od ulicy i sąsiadów, a także chroni przed złodziejami. Pozwala również na dowolną jego aranżację, co ucieszy na pewno nie jednego właściciela.

Murek ogrodzeniowy możemy wykonać z dowolnych materiałów. Idealnie nadają się ku temu rurki i siatki wraz z betonowym fundamentem, a także wszelkiego rodzaju beton, pustaki szalunkowe, cegły klinkierowe i inne materiały. Prawda jest taka, że jest ich mnóstwo do wyboru. Jednakże szukając tańszego rozwiązania, możemy murek postawić ze zwykłych cegieł, czy też pustaków, a wykończenie murków zrobić z dowolnych, bardziej eleganckich materiałów. Jest to rozwiązanie budżetowe, ale bardzo praktyczne.

Używając do wykończenia murków płytek klinkierowych, paneli betonowych, czy płytek będzie mniej kosztowe, ale efektowne, a także pozwoli nam na szybką ich renowację i łatwe czyszczenie. Niestety nie da się pominąć tego ważnego faktu, jakim jest dbanie o wykończony murek, aby ciągle zaskakiwał nas swoją estetyką i służył przez długie lata.

czym obłożyć murek ogrodzeniowy

Okładziny betonowe na ogrodzenie

Okładziny betonowe są dobrym rozwiązaniem na postawione murki ogrodzeniowe. Mają wiele zalet, o których za chwilę wspomnimy. Warto jednak podkreślić, ze występują one w dwóch rodzajach imitując kamień i cegłę. Produkuje się je na bazie piasku kwarcowego, różnych barwników i cementu. Ta mieszanka nazwana jest okładziną betonową. Oto kilka zalet okładzin betonowych:

  • są mrozoodporne i nie nasiąkają zbyt mocno,
  • można nimi wykończyć ogrodzenie, ale również podstawę domu, parapety, a także murki oporowe czy inne elementy ogrodu tak by tworzyły spójną całość z ogrodzeniem,
  • duży wybór wariantów okładzin betonowych: gres, klinkier, silikat, kamień, beton,
  • są lekkie, a więc nie obciążają ani konstrukcji, a ich kładzenie nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy,

Dodatkowo warto podkreślić, że nie porastają pleśnią i grzybem, można je oczywiście dodatkowo zabezpieczyć impregnatem, aby przetrwały dłużej bez porastania zieloną pleśnią, ale nie jest to koniecznością. Wykończenie murków z okładziny betonowej można wykorzystać również wewnątrz budynku, mogą się przydać na przykład w garażach czy piwnicach. Ponad to z racji na swoją różnorodność panele betonowe do ogrodzenia mogą dodać posesji dodatkowego szyku i nadać stylu. Ogrodzenie z betonu to najtańsze rozwiązanie, ale można mu nadać smaku używając paneli betonowych, które mogą być imitacją kwarcytu, kamienia czy bazaltów.

płytki elewacyjne na ogrodzenie

Obłożenie murka ogrodzeniowego płytkami

Pomysłem na obłożenie ogrodzenia są również płytki klinkierowe i płytki gresowe. Te pierwsze mają wymiary zbliżone do zwykłych cegieł, ale są lekkie i cienkie. Obecnie występują w różnych barwach, pomarańczowe, brązowe, beżowe. Różne jest takie ich wzornictwo, ponieważ możemy kupić płytki o gładkiej powierzchni, a także o powierzchni chropowatej.

Jeśli zastanawiamy się czym wykończyć murek ogrodzeniowy, to może to być jeden z praktycznych pomysłów, które będą wyglądać efektownie. Takie płytki klinkierowe wyglądają po ułożeniu jak cegiełki. Łatwo się je nakłada, ale trzeba to robić bardzo równo dla zachowania estetyki. Płytki te przyklejane są na mrozoodporną zaprawę przeznaczoną do klinkieru. Ponad to nie wolno zapomnieć o spoinie. Kiedy płytki wyschną, należy położyć spoinę do klinkieru. Czym jeszcze możemy obłożyć murek ogrodzeniowy? Odpowiedzią są płytki gresowe. Można je stosować również na tarasach i balkonach, bywają również wielkoformatowe i można je przycinać.

Dodatkowo ważne jest to, że są mrozoodporne i nie ulegają szybkiemu zniszczeniu podczas zimowych sezonów. Trwały gres poradzi sobie doskonale z deszczami, śniegiem, a także nadmiernym słońcem. Tego rodzaju płytki elewacyjne na ogrodzenie łatwo się pielęgnuje i czyści, a co za tym idzie są trwałe i służą latami.

wykończenia ogrodzeń

Wykończenie słupków ogrodzeniowych

Jeśli zastanawiamy się, czym obłożyć murek ogrodzeniowy, to możemy pomyśleć również o tynkowaniu ogrodzenia. Wymaga to sporo pracy, a następnie trzeba taki murek pomalować. Warto również ozdobić go kamieniem, lub płytkami gresowymi, ale jest to jedno z tańszych rozwiązań. A co ze słupkami w ogrodzeniu? Nie wszyscy wiedzą, że istnieje również coś takiego jak gotowe podmurówki i słupki ogrodzeniowe z imitacją cegły klinkierowej. To bardzo proste rozwiązanie na stawianie ogrodzenia.

Gotowe podmurówki mają różne kształty i rozmiary, a słupki możemy dowolnie dopasować do naszych potrzeb i oczekiwań. Słupki ogrodzeniowe również można kupić gotowe i są to słupki ogrodzeniowe z imitacją cegły klinkierowej. Wyglądają one szykownie i bardzo pozwalają nam na oszczędność czasu. Słupki możemy również wykończyć płytkami gresowymi, klinkierowymi, pamiętajmy jednakże również o daszkach takich słupków, ponieważ tworzą one efekt końcowy naszego ogrodzenia.

 

Renowacja murku w kilku prostych krokach

Pytanie czym obłożyć murek ogrodzeniowy, pojawia się również w momencie, gdy chcemy nasz mur ogrodzeniowy odnowić. Renowacji murku ogrodzeniowego możemy dokonać za pomocą ogrodzenia betonowego barwionego albo za pomocą paneli betonowych do ogrodzenia. Tutaj oczywiście również sprawdzą się płytki gresowe i klinkierowe, ale zanim je położymy dobrze jest słupki i murek otynkować. Następnie kładziemy płytki za pomocą specjalnego kleju, a następnie spoinę. Ogrodzenie będzie wyglądało jak nowe, zyska świeżości i uroku, a być może skłoni do metamorfozy całej posesji.

wykończenie murku

Jak wykończyć słupki ogrodzeniowe?

Inna ważną kwestią jest wykończenie słupków ogrodzeniowych, które podobnie jak murek można wykończyć płytkami klinkierowymi lub panelami. Aranżacja murków i wykończenie słupków ogrodzeniowych to kosztowe i czasochłonne zajęcie, które wymaga wiedzy i umiejętności. Wiele osób, które zdecydowały się na murek i słupki ogrodzeniowe z cegły klinkierowej po czasie ma problem z zaciekami i różnego rodzaju wykwitami.

W przypadku słupków ogrodzeniowych nie można zapomnieć o tak zwanych „kapturach”, które tworzą daszek nad słupkami pozwalający na swobodne, grawitacyjne ociekanie wody. Inną popularną formą zadaszenia słupków ogrodzeniowych jest tzw. kampinos czyli płaska czapa, która pełni dokładnie tą samą funkcję jak kaptur słupka ogrodzeniowego, czyli chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Daszki na słupek skutecznie zabezpieczą całą konstrukcję, dzięki czemu podstawa słupka będzie wyglądała jak nowa przez długie lata.

 

Malowanie betonowego ogrodzenia jako metoda wykończenia!

Osoby nie dysponujące dużym budżetem na nowe ogrodzenie mają kilka możliwości. Pierwszym i bardzo popularnym jest malowanie betonowego ogrodzenia. Jeśli zadbamy o zadaszenie słupków ogrodzeniowych a sama konstrukcja ogrodzenia jest porządnie wymurowana, możemy zdecydować się na pomalowanie betonu. W takim rozwiązaniu, zaoszczędzimy dużo funduszy na klinkierze lub alternatywnych panelach. Dodatkowo samo malowanie betonowego ogrodzenia nie wymaga zbyt dużej wiedzy ani umiejętności. Wystarczy pędzel odpowiednia farba do betonu i można samodzielnie pomalować ogrodzenie.

Kompletne ogrodzeniowe panelowe z podmurówką – jak je wykończyć?

Ogrodzenie panelowe to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane na wielu posesjach. Gdy inne stawiają wyłącznie na estetykę osoby praktyczne wybierają panele ogrodzeniowe. Jest wiele powodów, dla których warto wybrać ogrodzenie bez podmurówki w formie paneli. Pierwszym jest fakt, że ogrodzenie panelowe jest solidne. Dobrze zamontowane słupki ogrodzeniowe, które posiadają daszki dwuspadowe to inwestycja na długie lata. Inną zaletą ogrodzenia panelowego jest fakt, że montowane są z elementów prefabrykowanych. Dobierając odpowiednie przęsła ogrodowe i gotowe murki jednego dnia można ogrodzić dom lub działkę.