Jak zbudować destylator krok po kroku!

Jak zbudować destylator krok po kroku!

Gdy rozpoczynamy swoją przygodę z produkcją alkoholi w domowych warunkach szukamy odpowiednich sprzętów i gromadzimy odpowiednie produkty. Warto również na początku zaczerpnąć wiedzy na temat procesu destylacji w domowych warunkach. Ile trzeba zainwestować w sprzęt do destylowania i jak wykonać prawidłowo konstrukcję destylatora, o tym kilka słów poniżej.

Czym jest destylator?

Zanim przystąpimy do destylowania alkoholu i stanie się to naszym domowym hobby warto zaczerpnąć wiedzy teoretycznej na temat destylatora i samej destylacji alkoholi. Sporo czasu warto podkreślić również samym przygotowaniom. Za każdym razem zabierając się za temu podobne hobby musimy pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego warto zaczerpnąć wiedzy i poświęcić czas na przygotowania. Czym właściwie jest destylator? Otóż najprostszy destylator to nic innego jak urządzenie, które ułatwia i umożliwia proces destylacji. Można go wykonać samodzielnie w domu z różnego rodzaju materiałów lub kupić gotowy, a nawet elektryczny destylator. Destylator jest też nazwany aparaturą do destylacji.

budowa destylatora krok po kroku

Jak zbudowany jest destylator?

Najprostszy destylator składa się z garnka i chłodnicy, większy garnek to szybkowar najlepiej o pojemności 8l, 12l, lub 20l. Aparat ten służy do destylacji prostej. Urządzenie to jest proste, a więc dedykowane jest również dla amatorów, którzy w produkcji alkoholu w warunkach domowych mają swoje pierwsze podrygi. Szybkowar lub inaczej większy garnek należy napełnić zacierem do pojemności ¾ garnka i postawić na kuchni gazowej.

Następnie specjalna aparatura poprowadzi parę do chłodnicy, a ta z kolei ma za zadanie skroplić parę i pokierować ją do mniejszego garnka. Z tego domowego, prostego zestawu należy korzystać w pomieszczeniach z wentylacją. Konstrukcja destylatora wydaje się być banalnie prosta, ale wszystko zależy od tego jak bardzo jesteśmy w produkcji bimbru zaawansowani i jakie mamy wymagania i oczekiwania. Jeśli chcemy pędzić bimber do użytku domowego, warto zacząć od najprostszej metody garnkowej.

budowa destylatora

Na czym polega proces destylacji?

Destylacja jest jedną z metod oczyszczania substancji. Stosuje się ją w celu oddzielenia substancji lotnych od mniej lotnych zanieczyszczeń lub do rozdzielenia mieszaniny kilku cieczy różniących się temperaturami wrzenia. Jest to również proces, który ma za zadanie przeprowadzić ciecz w stan pary, a następnie metodą skraplania zamienić znowu w ciecz.

Substancja ta w czasie tej przemiany oczyszcza się i ogrzewa w kolbie destylacyjnej. Następnie zostaje ochłodzona, a więc skrapla się i trafia do podstawy jako zdestylowana ciecz o smaku wywaru znajdującym się w dużym pojemniku. Destylacja ma swoje rodzaje i są to:

  • destylacja prosta – pod ciśnieniem atmosferycznym;
  • destylacja próżniowa – pod obniżonym ciśnieniem;
  • destylacja z parą wodną;
  • destylacja frakcyjna z kolumną destylacyjną;

Dzięki alembikom, czy też destylatorom, można dokonać destylacji w warunkach domowych. Sama produkcja bimbru składa się z dwóch etapów: zrobienie zacieru lub wywaru, w którego skład wchodzą drożdże, cukier i woda lub dodatkowo jeszcze owoce, destylacja powstałego zacieru uzyskanie alkoholu o wysokim stężeniu. Sama destylacja polega na podgrzaniu zacieru w aparacie do bimbru.

Dzięki różnicy temperatury wrzenia substancji możliwe jest oddzielenie destylatu alkoholowego. W praktyce wygląda to tak, że podgrzewa się zacier, a po rozpoczęciu parowania, alkoholu skrapla się na chłodnicy i wychodzi wężykiem odbioru. To chyba najprostszy opis destylacji alkoholu, jaki można wykonać samodzielnie w domu. Oczywiście destylacja jest zjawiskiem naukowym, a ludzkość zna ją już od setek lat.

jak zrobić destylator bimbru

Jak zrobić najprostszy destylator do bimbru?

Istnieje kilka metod destylacji alkoholu, znają je wprawieni w boju, a dla laików mamy kilka informacji. Najprostszą metodą jest metoda garnkowa, opisana powyżej, ale można również zbudować destylator do bimbru z kega. Jak zrobić destylator do bimbru z kega? Jest to bardzo proste, a także niskie w kosztach, jeśli chodzi o gromadzenie materiałów. Budowa destylatora z kega jest prosta i można ją wykonać w kilku krokach:

  • krok pierwszy: ustawiamy keg w miejscu dużego garnka i wyjście kega osłaniamy taśmą izolacyjną, najlepiej użyć taśmy teflonowej odpornej na wysokie temperatury.
  • krok drugi: montowanie kranu do kega – kranik również musimy zabezpieczyć taśmą teflonową,
  • krok trzeci: montowanie kolumny destylacyjnej, kolumnę destylacyjną również należy owinąć taśmą teflonową, ale nie w całości, jedynie jej górną część.
  • krok czwarty: nakładanie głowicy na kolumnę destylacyjną,
  • krok piąty: zakładamy wszelkie zaworki i łączymy aparaturę wężykami,
  • krok szósty: ostatni wężyk łączymy z ujściem odpływu i podłączamy wodę do chłodnicy,
  • krok siódmy: w kegu montujemy również sondę i termometr

Właściwie po przejściu tych kroków mamy gotowy najprostszy destylator do bimbru. Jeżeli chcemy wykonać bardziej profesjonalny i zaawansowany destylator do bimbru możemy zamontować również grzałkę, ale jest to już trochę bardziej kreatywne działanie wymagające zachowania szczególnej ostrożności.

produkcja bimbru

Armatura niezbędna do produkcji bimbru

Niezbędnikami do budowy najprostszej aparatury do produkcji bimbru są duże pojemniki, rurki destylacyjne szklane, wężyki silikonowe, a także lód i chleb oraz termometr. Aparatura powinna być dostosowana do naszych potrzeb i wymagań. Nie każdy na początku swojej przygody z produkcją bimbru będzie potrzebował zaawansowanego sprzętu. Jednakże nawet te najprostsze akcesoria powinniśmy kupować w sprawdzonych i polecanych sklepach. Budowa destylatora do alkoholu nie obędzie się bez kolumny rektyfikacyjnej. Bardzo ważna jest jej wysokość, która powinna wynosić, w najlepszym wypadku, około 140 cm.

Niestety, wszystko zależy tutaj od tego, jak wygląda nasz destylator i jak wysokie jest pomieszczenie, w którym jest ustawiony. Schemat aparatury do bimbru, pokazuje nam jak powinien on wyglądać i z jakich elementów się składa. Ważne jest, aby kupować armaturę do robienia bimbru w sprawdzonych źródłach.

Tani sprzęt do produkcji bimbru często jest wykonany z materiałów słabej jakości, co powoduje częste kłopoty w obsłudze całej aparatury. Możemy mieć problemy z odkręceniem kranu czy głowicy w kegu. Dlatego całe destylatory lub poszczególne jego elementy należy kupować w sklepach profesjonalnych, sprzedających sprzęt do produkcji alkoholu. Pamiętajmy, jednakże za każdym razem o bezpieczeństwie.