Jak rozmyć tło na zdjęciu?

Jak rozmyć tło na zdjęciu?

Rozmyte tło na zdjęciu to ciekawy zabieg, który umożliwia zaakcentowanie głównego tematu. Efekt ten jest  wykorzystywany w fotografii reklamowej, artystycznej oraz reportażowej. Często rozmycie tła jest używane podczas wykonywania portretów, ponieważ wymusza ono skupienie uwagi na fotografowanej osobie, a nie na otoczeniu. W fotografii reklamowej rozmyte tło eksponuje produkt i podkreśla jego główne zalety. Jednak aby zdjęcie z rozmytym tłem wyglądało stylowo i profesjonalnie, musisz nauczyć się nie tylko prawidłowego robienia zdjęć, ale także ich obróbki. Istnieje kilka sposobów na stworzenie zdjęcia z rozmytym tłem. Poniżej przedstawimy, jak można to zrobić i jakie techniki najlepiej rozważyć.

Jak zrobić zdjęcie, aby uzyskać ujęcie z rozmytym tłem?

Oczywiście najlepsze ujęcia z rozmytym tłem uzyskujemy już podczas samego procesu fotografowania, a nie późniejszej obróbki. Aby to zrobić, potrzebujesz aparatu z jasnym obiektywem. Wszystkie ustawienia należy wprowadzić ręcznie, ponieważ automatyczne ustawianie ostrości nie zawsze pozwala na uzyskanie pożądanego efektu. Przy automatycznych ustawieniach ostrość może zostać skierowana na elementy tła i bardzo trudno będzie uzyskać rozmycie na zdjęciu. Fotografując posłuż się długą ogniskową. Pamiętaj też, że im dalej obiekt znajduje się od tła, tym łatwiej o efekt rozmycia. Ciekawe zdjęcia uzyskuje się również przy użyciu oświetlenia bocznego i tylnego, oraz  długich czasów otwarcia migawki.

Jak uzyskać efekt rozmycia za pomocą smartfona?

Jeśli nie masz profesjonalnego aparatu z jasnym obiektywem, nie jesteś na straconej pozycji, nowoczesne smartfony pozwalają również na robienie zdjęć z rozmytym tłem. 

Oto techniki umożliwiające rozmycie tła za pomocą smartfona:

  • Poproś modelkę, aby odsunęła się od tła, ale nie za daleko, na tyle, aby uchwycić część otoczenia. Na przykład, jeśli fotografujesz dziewczynę przy ścianie, powinna ona znajdować się w odległości jednego do dwóch metrów od niej. Ustaw ostrość na modelce i wykonaj zdjęcie.
  • Niektóre telefony mają funkcję rozmycia. Przejdź do ustawień aparatu i wybierz żądany efekt. Aparat automatycznie ustawi ostrość na bliskim obiekcie i rozmyje odległe obiekty.
  • Eksperymentuj z oświetleniem. Używając żarówek, girland, lamp podłogowych, możesz zrobić ciekawe akcenty w tle.
  • Korzystaj z bezpłatnych aplikacji do przetwarzania w tle. Aplikacje Bokeh, AfterFocus czy Snapseed oferują duży wybór filtrów do edycji zdjęć i tworzenia ciekawych efektów.

Choć aparatu w smartfonie nie da się porównać z profesjonalną optyką, to jest on zawsze pod ręką i w każdej chwili można tworzyć spektakularne ujęcia, nawet bez drogiego sprzętu.

Jak rozmyć tło na zdjęciu za pomocą edytorów graficznych?

Bez względu na to, jak profesjonalny jest fotograf, nie zawsze jest możliwe zrobienie idealnego zdjęcia od razu. Nigdy nie spiesz się z usuwaniem nie do końca udanych kadrów, większość z nich można poprawić w edytorach graficznych.

Zobaczmy, jak rozmyć tło za pomocą popularnego Photoshopa.

  • Wybierz żądane zdjęcie i otwórz je w Photoshopie.
  • Zduplikuj warstwę.
  • Wybierz obszar na zdjęciu, który chcesz rozmyć.
  • W menu wybierz funkcję filtra i rozmycia powierzchniowego.
  • Określ stopień rozmycia obrazu poprzez parametry: promień i próg.
  • W razie potrzeby popraw obraz, który jest na pierwszym planie.

Przewagą Photoshopa nad innymi edytorami graficznymi jest to, że ma olbrzymią ilość funkcji, oraz istnieje mnóstwo darmowych tutoriali na youtubie, dzięki czemu możemy łatwo znaleźć porady dotyczące interesującego nas zagadnienia. Oczywiście najlepiej od razu zrobić zdjęcie z rozmytym tłem, dzięki temu zdjęcie będzie wyglądało naturalnie i nie będziemy musieli dysponować dodatkowym oprogramowaniem do retuszu. 

Przyjrzeliśmy się podstawowym technikom rozmywania tła na zdjęciu. Nie próbuj używać ich wszystkich naraz. Po prostu wybierz taki, który najbardziej Ci odpowiada i popracuj z nim. Nawet jeśli za pierwszym razem nie uda ci się uzyskać zamierzonego efektu, to z czasem zyskasz niezbędne doświadczenie. Oczywiście  najlepsze fotki z rozmytym tłem warto zachować w formie papierowych odbitek. Zdjęcia wywołasz np. tu: https://fotopremium.com.pl/ lub w innym internetowym fotolabie.