Jak płacić bezpiecznie w sieci?

Jak płacić bezpiecznie w sieci?

Płatności online zyskują na popularności z wielu powodów. Gwarantują one klientom szereg korzyści, takich jak: oszczędność czasu, elastyczność oraz wygodę.

Aby dokonać płatności online, nie trzeba wychodzić z domu – każdą transakcję zrealizować można szybko, przez całą dobę. O czym warto jednak pamiętać, aby oprócz wygody nasze płatności online były również bezpieczne?

Rodzaje płatności online

Istnieje kilka rodzajów płatności online, które oferowane są klientom. Pierwszym z nich jest szybki przelew – jedna z najpopularniejszych form dokonywania płatności w internecie. To nie tylko szybki, lecz i wygodny sposób dokonywania transakcji. Oprócz szybkiego przelewu dokonać zakupu można także poprzez płatność kartą. Sposób ten jest równie błyskawiczny, bo wymaga jedynie podania numeru karty, daty jej ważności oraz kodu CVV lub CVC. Płatność BLIK w Polsce jest też dominującą formą płatności online. Polega tylko na wpisaniu kodu i akceptacji transakcji w aplikacji mobilnej. Oprócz tych trzech najczęściej wybieranych przez konsumentów rodzajów dokonywania transakcji internetowych istnieje także możliwość płatności poprzez przelew bankowy, płatności za pobraniem lub przy odbiorze oraz płatność poprzez portfele elektroniczne.

Bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas kupowania w sieci, warto kupować w zaufanych sklepach. W internecie można przeczytać mnóstwo opinii na temat sprzedawców, u których dokonujemy zakupów. Firmę można sprawdzić, wyszukując o niej danych w sieci, np. korzystając z rejestru KRS. Kupowanie w sklepach online oferujących korzystanie z aplikacji, jest również bezpieczną formą dokonywania transakcji. Aplikacja bramkowa gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy sklep, w którym dokonujemy zakupu, ma zabezpieczoną stronę www oraz czy mamy możliwość kilkuetapowej weryfikacji. Jeśli na stronie internetowej widzimy jej współpracę z różnymi bankami, nie powinniśmy martwić się o bezpieczeństwo transakcji.