Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Czyli noc bez pieluchy!

Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Czyli noc bez pieluchy!

Wychowywanie dziecka to wcale nie taka łatwa sprawa. Dla niektórych, świeżo upieczonych rodziców, to wręcz wielkie wyzwanie i nie ze wszystkim radzą sobie doskonale i mają do tego prawo. Istnieje wiele książek, podcastów związanych z pielęgnacją dzieci, porodem, połogiem, a także porad dotyczących uczenia pewnych nawyków. Dziś pochylimy się nad nawykiem sikania w nocy. Jak oduczyć dziecko sikania w nocy, by spędziło noc bez pieluszki?

Problemy z sikaniem w nocy – każdy musi przez to przejść!

Człowiek w trakcie wzrastania przechodzi różne etapy rozwoju. Na tych różnych etapach pokonuje wiele wyzwań i dokonują się zmiany w jego rozwoju. Małe dziecko uczy się mówić, chodzić, pisać, czytać, ale to również zmiany dotyczące kontroli nad fizjologią. Mamy tu na myśli informowanie o chęci wypróżnienia lub zrobienia siku. Tematem, który nas szczególnie interesuje jest sikanie w nocy i panowanie nad oddawaniem moczu w dzień i zwłaszcza w nocy.

Jeśli chodzi o czynności fizjologiczne, to mówi się, że do 4 roku życia dziecko powinno już samo, naturalnie kontrolować oddawanie moczu w dzień, a do 5 roku życia także w nocy. Istnieje jednak możliwość, ze dziecko po tym czasie nie osiągnie owych umiejętności. Jeśli zdarzy się to sporadycznie, nie ma obaw do niepokoju, jeśli jednak zjawisko powtarza się często i staje się patologiczne, należy niezwłocznie udać się do lekarza, bądź spróbować samodzielnie oduczyć dziecko sikania w nocy i zacząć proces odzwyczajania dziecka od pieluchy.

Ten etap w swoim życiu musi przejść każdy. Oduczanie od pieluchy w nocy jest bardzo ważne, ponieważ jeśli dziecko nie osiągnie tej umiejętności w odpowiednim czasie, może to skutkować poważnymi konsekwencjami na tle psychicznym. Nikt nie wspomina dobrze moczenia się w nocy, dlatego należy szybko zadziałać i spróbować oduczać dziecko od pieluchy w nocy.

jak oduczyć dziecko sikania w nocy

Sikanie w nocy od strony medycznej

Przyczyn sikania w nocy, lub po prostu nocnego moczenia się może być wiele. Mogą to być zarówno zaburzenia psychiczne, jak i problemy pochodzenia medycznego, gdy pojawiają się problemy z pęcherzem, a także skutki stresu. Moczenie nocne u dzieci w pewnym wieku traktowane jest, jako zaburzenie. Jeśli natomiast dziecko ma poniżej 5 lat, to rzecz jest właściwie normalna. Jeśli zastanawiamy się, kiedy oduczyć dziecko od pieluch, to przed 5 rokiem życia będzie odpowiedni czas.

odzwyczajanie dziecka od pieluchy

Można w tym czasie powoli i systematycznie oduczać dziecko sikania w nocy. Moczenie nocne lub w dzień po ukończeniu piątego roku życia, może być powodem do niepokoju. Sikanie w nocy lub w dzień, które jest bezwiedne może objawiać się kropelkowo, lub całkowitym próżnieniem pęcherza. Z punktu widzenia medycznego, może to wskazywać na kłopoty z układem moczowym. Nawet, jeśli zdarza się to rzadko, to warto skonsultować się z lekarzem i poszukać odpowiedniej przyczyny, by dziecko mogło rozpocząć proces spania bez pieluchy.

oduczanie od pampersa

Jak możesz ułatwić dziecku kontrolowanie pęcherza?

Pamiętajmy, że prócz uwarunkowań medycznych sikanie w nocy bez kontroli pęcherza może mieć takie przyczyny psychologiczne. W dziecku pojawia się wówczas poczucie wstydu. Dlatego jako rodzice powinniśmy dziecko wspierać wszelkimi działaniami, które pozwolą na zwalczenie tej dolegliwości. Dziecku jest i tak już wystarczająco ciężko.

Moczenie w nocy nie jest zależne od woli dziecka. Organizm po prostu nie daje dziecku sygnału, że oddaje mocz. Jako rodzice powinniśmy być wsparciem, a także swoimi działaniami zacząć odpowiednio w czasie odzwyczajanie dziecka od pieluchy. Po pierwsze nie dawajmy dziecku kar, nie dokładajmy poczucia zawstydzenia. Jak oduczyć od pampersa nasze dziecko? Istnieje kilka skutecznych sposobów:

  • ograniczenie płynów – mówimy tutaj oczywiście o ograniczeniu płynów przed snem, na około 1-2 przed snem, dziecko nie powinno już spożywać płynów. Istnieje wówczas możliwość, że będzie musiało opróżnić pęcherz, a może jeszcze nad tym nie zapanować.
  • Nocnik – korzystanie z nocnika, bardzo dobrze jest nauczyć dziecko korzystania z nocnika przed snem, taka toaleta przed snem pozwoli na komfort, choć początkowo może sprawiać kłopot, z racji, że dziecko przyzwyczajone jest do pampersa.
  • Odpieluchowanie – czyli zabranie pieluszki na noc, trzeba jednak wybrać dobry moment na odpieluchowanie. Każde dziecko rozwija się inaczej i warto mu się przyjrzeć kiedy jest gotowe na zabranie pieluszki.

Przy odzwyczajaniu od pieluch rodzicom potrzeba cierpliwości. Prawda jest taka, że oduczanie od pampersa nie jest łatwe, a może nawet najtrudniejsze. Każde dziecko jest inne i nie ma prostej reguły na to, by dziecko się oduczyło od pieluchy. Dlatego rolą rodzica jest podejmowanie prób, aż do skutku.

oduczanie od pieluchy w nocy

Inne sposoby, które mogą oduczyć dziecko sikania w nocy

Poznaliśmy już kilka sposobów na to jak oduczyć dziecko sikania w nocy. Moczenia w nocy nie należy bagatelizować ze względu na negatywne skutki w rozwoju psychologicznych dziecka. Ma to później wpływ na jego emocje. Dlatego warto poznać jeszcze inne pomysły na oduczenie dziecka sikania w nocy i podjąć próbę stosowania ich, oto one:

Sposób 1: nieprzemakalne prześcieradło

Stosowanie nieprzemakalnych podkładów zwiększa komfort snu. Kiedy zdarzy się, że dziecko, które oducza się od pieluszki odda mocz w nocy, nie musimy prać prześcieradła.

Sposób 2: wstawanie do łazienki nocą

Warto spróbować obudzić dziecko na nocną wizytę w łazience, szczególnie jeśli dziecko wypiło sporo płynów przed snem. Warto wówczas ustawić budzik na 1 w nocy, by wstać i zrobić siusiu na nocniku, lub w łazience.

Sposób 3: bielizna zamiast pieluszki

Zakładanie majtek, zamiast pieluchy, może powodować w dziecku poczucie odpowiedzialności, same sobie nie pozwalają na oddanie moczu i wzbudza to w nich poczucie kontroli.

Niezależnie od przyczyn sikania w nocy warto spróbować zastosować powyższe metody. Jeśli one zawodzą i nasza pociecha nadal sika w nocy, należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą i zbadać przyczynę nocnego moczenia się.