Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika, czyli jak wyjść z długów!

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika, czyli jak wyjść z długów!

W życiu człowieka zdarzają się takie sytuacje, gdzie niestety mniej lub bardziej świadomie popada w długi. Nie jest to przyjemna sytuacja, ale może dotyczyć właściwie każdego z wielu powodów. Przyczyny są różne i różne są także sposoby na rozwiązanie takiego kłopotu. Tak czy inaczej, każdy dług należy kiedyś spłacić. Spłata zadłużenia nie należy jednak często do najłatwiejszych. Można jednak dokonać spłaty komornika dobrowolnie. Na czym to polega? O tym kilka słów poniżej.

Czym jest dobrowolna spłata zadłużenia?

Dla niektórych osób panowanie nad własną sytuacją finansową jest rzeczą trudną. Niekiedy gubimy się w rozrachunkach i zapominamy o płaceniu rat kredytowych, lub nie spłacamy pożyczek bankowych. Wówczas przychodzi czas, który bywa stresujący chyba dla każdego. Dług można jednak spłacić dobrowolnie. Na czym to polega? Dobrowolna spłata zadłużenia, wiąże się z terminem, jakim jest egzekucja.

Brzmi groźnie, ale w finansach oznacza to niedobrowolną spłatę długów. Nikt nie chciałby spłacać komornika i swojego zadłużenia, ale dobrowolna spłata długu okazuje się opcją dużo lepszą niż brak spłaty i współpracy z komornikiem. Przymusowa spłata długu u komornika, to bardzo wysokie koszty postępowania egzekucyjnego. Jeśli natomiast decydujemy się na dobrowolną spłatę długów, może okazać się, że szybko musimy pozbyć się działki, samochodu, lub nieruchomości, w zależności od tego jak wielki mamy dług.

jak dogadać się z komornikiem

Jak dogadać się z komornikiem?

Komornik, to osoba, która jest funkcjonariuszem publicznym. Wykonuje on zawód, potocznie mówiąc windykacji długów. Windykacja ta, jest przeprowadzana na drodze procesu sądowego. Jeśli mamy rozstrzygnięte sądownie postanowienie spłacenia długów, to ich windykacja zajmie się właśnie komornik. Zajmuje się on również postępowaniem egzekucyjnym wspomnianym powyżej w poprzedniej części artykułu.

Komornik wkracza również, kiedy nie spłacamy swoich zobowiązań pożyczkowych i kredytowych. Zajmuje się wówczas ich odzyskiwaniem. Może wejść na nasze konta i pobierać nasze dobra materialne. Wówczas warto zacząć z nim rozmawiać i wyrazić chęć spłacenia zadłużenia komorniczego. W rozmowie z komornikiem, warto trzymać się pewnych zasad:

  • podczas rozliczania komornika z dłużnikiem, może towarzyszyć poważna i nerwowa atmosfera, warto wówczas po pierwsze zachować spokój,
  • nie warto negocjować z komornikiem, jest to funkcjonariusz publiczny, który wykonuje swoją pracę, nie ma wpływu na decyzję sądu, czy zmianę wysokości zadłużenia,
  • warto mówić prawdę, ponieważ prawo wymaga współpracy z komornikiem,

Oczywiście, warto z komornikiem rozmawiać, przedstawić mu sytuację materialną i podjąć próbę rozmowy na temat polubownego wyjścia z długów. Jeśli zdecydujemy się na dobrowolną spłatę zadłużenia u komornika, możemy ustalić z nim minimalną kwotę spłaty długu tak by robić to regularnie, dogodnie dla nas.

Spłata zadłużenia u komornika w ratach

Aby dogadać się z komornikiem, powinniśmy z nim rozmawiać. Co prawda nie możemy z nim negocjować wysokości spłacanego długu, bo działałoby to na szkodę wierzyciela, ale możemy poprosić o spłacanie długu w ratach. Można dogadać się z komornikiem i ustalić pewne zasady, jeśli wyjdziemy z taką propozycją z pewnością, nikt nas za to nie skarci. Sposobem na to może być wypełnienie deklaracji spłaty długu według wzoru. Egzekutor, nie jest oczywiście osobą decyzyjną, ale warto spróbować za jego pośrednictwem rozłożyć dług na raty.

Dogadanie się z komornikiem, to ważna kwestia, ponieważ może on przekazać wierzycielowi nasz wniosek o rozłożenie długu na raty. Dzieje się tak, jeśli nie mamy możliwości spłaty długu w całości. Zadłużenie może zdarzyć się każdemu, a ciężka sytuacja życiowa i tak może skłonić nas do wystąpienia z takim wnioskiem. Podkreślmy jeszcze raz, że taką prośbę raz jeszcze musi zaakceptować wierzyciel, a komornik nie jest osobą decyzyjną w sprawie.

rozliczenie komornika z dłużnikiem

Spłata zadłużenia u komornika w całości

Kiedy otrzymamy informację, że nastąpi egzekucja komornicza, nadal mamy szansę na pomoc w spłacie komornika, lub dobrowolną spłatę komornika w całości. W tym celu, należy wpłacić pełną kwotę zadłużenia na konto kancelarii komorniczej, lub zapłacić gotówką w kancelarii. Spłata komornika w całości, może się nam opłacać, ponieważ nawet zaciągnięcie kolejnego długu na poczet spłaty pierwszego pomoże nam zaoszczędzić wysokich kosztów postępowania egzekucyjnego, a także pozwoli na uniknięcie kolejnych odsetek. Spłaciliśmy komornika i co dalej? Jeśli wcześniej mieliśmy zblokowane konto, możemy wówczas liczyć na odblokowanie konta bankowego. Egzekutor nie ma obowiązku robić tego jednak wcześniej niż po zapłacie długu w całości. Jeżeli więc komornik miał możliwość ściągania długu z naszego wynagrodzenia, to tuż po spłaceniu długu musi zdjąć blokadę z naszego konta bankowego.

spłata długu u komornika

Jak przebiega windykacja komornicza?

Dłużnik zastanawiający się, jak spłacić komornika, ma wbrew pozorom wiele możliwości. Kluczowe jest podjęcie rozmów z wierzycielem albo egzekutorem. Postępowanie komornicze ma miejsce wtedy, gdy wierzyciel i dłużnik nie mogą dojść do wzajemnego porozumienia i sytuacja wymaga zaangażowania osoby trzeciej do egzekucji długu. Aby windykacja w ogóle miała miejsce, musi zostać wydany wyrok, a nadaje go sąd. Następnie komornik zawiadamia o wszczęciu postępowania. Najczęściej ma to miejsce drogą korespondencji poleconej, jeśli natomiast adresat odmówi przyjęcia, komornik może udać się osobiście z powiadomieniem.

zadłużenie mieszkania

Następnie ustalana jest wysokość majątku dłużnika, jeśli nie dogadamy się z komornikiem i ten nie znajdzie majątku, który mógłby zwindykować wówczas ma miejsce poszukiwanie majątku, co jest obarczone dodatkowymi kosztami, a także zajęcie przez egzekutora naszego konta bankowego, czyli konfiskowanie wynagrodzenia na rzecz długu. Jeśli wszystkie metody zawodzą, a dług jest poważny i wysoki, wówczas może dojść do zajęcia nieruchomości. Warto jednak skorzystać z wielu możliwości i spróbować spłacić dług w całości lub dobrowolnie spłacić zadłużenie.