Czasowniki modalne jak szybko się ich nauczyć?

Czasowniki modalne jak szybko się ich nauczyć?

Czasowniki modalne są jednymi z najczęściej używanych w języku angielskim. Pojawiają się w wielu konwersacjach i ułatwiają komunikację. Spójrz, co warto o nich wiedzieć i jak nauczyć się ich z największą skutecznością.

Czasowniki modalne – czy są trudne do nauczenia?

Czym tak naprawdę są czasowniki modalne? To tak zwane dodatki, które pomogą Ci wyrazić np. motywację, poinformowanie o możliwości, czy poproszenie o pozwolenie. Są bardzo często używane i nie powinny nastręczać wielu trudności. Przejrzysty przewodnik po zagadnieniu czasowników modalnych znajdziesz na stronie: https://szybkanauka.pro/czasowniki-modalne-angielski/.

Czasowniki pojawiające się w zdaniu po czasowniku modalnym zawsze podane są w bezokoliczniku. Przykładem może być np. „I can run very fast”. Czasowniki modalne nie zmieniają się ze względu na użytą osobę, co ułatwia naukę. Nie mają końcówek typu „ing” czy „ed”, nie trzeba dodawać też przed nimi przedrostka „to”. Co jeszcze istotne, to że w jednym zdaniu można użyć tylko jednego czasownika modalnego.

Najczęściej stosowane czasowniki modalne w angielskim?

Najbardziej popularnymi czasownikami modalnymi jest „can” oznaczające „potrafię, mogę”, „could”, znaczące „mogłabym/mógłbym” lub oznaczające umiejętność w przeszłości czy też „may”, za pomocą którego wyrazisz możliwość. Jeśli chcesz zaznaczyć, że musisz coś zrobić, to użyj czasownika „must”, gdy natomiast masz zamiar określić, co powinno się zrobić, to wykorzystaj czasownik „should”. Popularnym czasownikiem modalnym jest też „would”, który pomoże Ci wyrazić uprzejmą prośbę.

Chcesz znaleźć praktyczne ćwiczenia dotyczące czasowników modalnych i dowiedzieć się, jak poznać je bliżej? Obejrzyj film i zainspiruj się nauką przez mówienie i słuchanie: https://youtu.be/vQQCEx2cNrE. Ćwiczenia w załączonym filmie pozwolą Ci poćwiczyć układanie zdań z wykorzystaniem popularnych czasowników modalnych i potrenować ich wymowę. Opanujesz dzięki nim 3 różne struktury gramatyczne. Co więcej, poćwiczysz nie tylko zdania twierdzące, ale i pytania oraz przeczenia. Zasady używania czasowników modalnych staną się dla Ciebie bardzo proste.

O czym trzeba pamiętać, ucząc się czasowników modalnych?

Tym, o czym warto pamiętać w kontekście czasowników modalnych, są ich proste zasady gramatyczne – nie musisz odmieniać tych czasowników, dodawać do nich końcówek ze względu na różne osoby czy stosowane czasy.

Czy wiesz jednak, jakie dokładnie funkcje spełniają czasowniki modalne? Te popularne czasowniki są niezwykle przydatne w codziennej komunikacji. Możesz dzięki nim wyrazić umiejętności (can, could, be able to), poprosić o pozwolenie (may, could, can, might) oraz poinformować o możliwości (might, may, can, could). Analogicznie czasownik modalny pozwoli Ci przekazać informację o braku możliwości wykonania jakiejś czynności. W tym celu użyj czasownika „can’t”.

To jeszcze nie wszystko, do czego przydadzą Ci się czasowniki modalne. Z ich pomocą możesz zabronić komuś wykonywania danej czynności – wówczas użyj czasownika „must not”, „can’t”, „not to be able to”, czy „may not”. Chcesz uprzejmie kogoś o coś poprosić? Wtedy użyj czasownika „may”, „might”, „can”, „could”, „will” lub „would”. Do wyrażenia obowiązku służy czasownik „must”, „should”, „ought to”, a do rozkazu „must”, „shall”, „will”, „to be able to”. Przy użyciu czasownika „must” lub „to have to” możesz poinformować o konieczności, a „needn’t/don’t need to” czy „don’t have to” umożliwią Ci poinformowanie, że nie ma konieczności wykonywać jakiejś czynności. Za pomocą czasownika możesz też zaprosić (will, would) lub coś komuś poradzić (ought to, must, should). Jak widać, wykorzystania czasowników modalnych jest całe mnóstwo i zdecydowanie warto mieć umiejętność ich stosowania.