Fachowa pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości

Fachowa pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości

Zakup bądź sprzedaż nieruchomości wymaga znajomości prawa i doświadczenia. Błędy popełnione podczas finalizowania transakcji mogą być bardzo kosztowne, dlatego należy zrobić wszystko, by ich uniknąć. W tym celu warto skorzystać z usług fachowców pracujących w profesjonalnych biurach nieruchomości.

Czym zajmują się biura nieruchomości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami biura nieruchomości to podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami. W zamian z pomoc w przeprowadzeniu transakcji kupna bądź sprzedaży biuro pobiera prowizję. Jej wysokość powinna zostać określona w umowie sporządzanej z klientem. Umowa może mieć charakter wyłączny lub otwarty. Przyjmuje się, że korzystniejsza dla klienta jest umowa na wyłączność. Po podpisaniu takiego dokumentu zyskuje się osobistego eksperta, który ponosi pełną odpowiedzialność za powodzenie transakcji. W przypadku umowy otwartej zysk agencji nieruchomości nie jest pewny, dlatego zakres wykonywanych czynności na rzecz klienta jest znacznie mniejszy. Jeśli ktoś chciałby przekonać się jak działa profesjonalne biuro nieruchomości Ostrów Wielkopolski to miejscowość, którą warto odwiedzić. Na jej terenie działają podmioty oferujące swym klientom szeroki pakiet usług.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura nieruchomości

Znalezienie rzetelnego biura nieruchomości to niełatwe zadanie. W 2014 roku doszło do uwolnienia zawodu agenta nieruchomości, co sprawiło, że na rynku pojawiło się wielu tzw. wolnych strzelców, których wiedza i kompetencje pozostawiają wiele do życzenia. Przed podpisaniem umowy z pośrednikiem warto wcześniej dowiedzieć się, co ma do zaoferowania. Profesjonalne biura nieruchomości na spotkaniu z potencjalnym klientem przedstawiają zakres swych obowiązków oraz świadczonych usług. Zazwyczaj klient może liczyć na indywidualną strategię marketingową, pomoc w ustaleniu ceny i negocjacjach cenowych, a także pomoc przy wypełnianiu formalności. Pracownicy biura nieruchomości powinni wziąć na siebie obowiązek przygotowania dokumentów niezbędnych do sfinalizowania transakcji, a także umówić strony na wizytę u notariusza. Do zadań pośrednika należeć może weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. Takie działanie pozwala na wykrycie ewentualnych wad prawnych np. w postaci ustanowionej służebności. Korzystanie z usług rzetelnych biur nieruchomości jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uzyskać pewność, że przeprowadzana transakcja będzie całkowicie bezpieczna i zgodna z obowiązującymi przepisami.