Co na infekcje gardła? Nebulizacja – sprawdź!

Co na infekcje gardła? Nebulizacja – sprawdź!

Infekcje układu dróg oddechowych przytrafiają nam się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, jednak nie jest powiedziane, że nie możemy zachorować również latem. Najczęstszymi dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych, są: kaszel, katar oraz drapanie w gardle. Większość z nas przechodzi taką infekcję gardła mniej więcej 3-4 razy w roku. W przypadku małych dzieci częstotliwość ta może wzrosnąć nawet do 7-8 razy. Wynika to z tego, że małe organizmy nie rozwinęły jeszcze do końca porządnej bariery ochronnej w postaci układu odpornościowego.

Niegroźne – jednak miej je na oku

Większość przypadłości, z którymi przychodzi nam zmagać się w ciągu roku, to niegroźne infekcje wirusowe. W leczeniu stosujemy na nie najczęściej syropy, tabletki do ssania, okłady oraz nebulizacje. Bez względu na przebieg i rodzaj choroby, zawsze warto stosować środki prewencyjne, ponieważ nieleczona lub niewłaściwie leczona infekcja, może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych. Co w rezultacie może wywołać zapalenie dróg oddechowych, które jest dużo cięższe i dłuższe w terapii niż przeciętnie.

Wirusami odpowiedzialnymi za wywoływanie infekcji w naszych drogach oddechowych, są między innymi: koronawirusy, rynowirusy, adenowirusy, a także wszystkim nam dobrze znane wirusy grypy (plus szereg innych wirusów). Do zakażenia bakteryjnego dochodzi bardzo rzadko – jedynie wtedy, gdy nie do końca wyleczymy infekcję wirusową i dojdzie do wspomnianego już nadkażenia. W tym przypadku, jeżeli już dojdzie do takiego nadkażenia, bakteriami odpowiedzialnymi za dalszy przebieg (poważniejszy) choroby, są: pneumokoki, pałeczki krztuśca, hemofilne oraz mykoplazma.

Wirusowe zapalenie układu dróg oddechowych

Wirusy atakują z reguły górne drogi oddechowe, czyli jamę nosową, gardło, nosogardło, tchawicę oraz krtań. W początkowej fazie objawy infekcji nie są zbyt uciążliwe i dokuczliwe, jednak widocznie zauważalne. Gdy zauważamy u siebie wiercenie w nosie, często kichamy, czujemy lekkie drapanie w gardle, powinien być to sygnał do podjęcia dalszych kroków. Już na tym etapie warto skonsultować się z lekarzem lub podjąć właściwe leczenie.

Skuteczne w leczeniu infekcji gardła oraz górnych dróg oddechowych mogą być inhalacje z użyciem nebulizatora. Nebulizator to wyrób medyczny, czyli urządzenie służące do przeprowadzania terapii wziewnych u pacjentów w każdej grupie wiekowej. Nebulizatory to skuteczne urządzenia, które wspomagają terapię chorób i schorzeń układu dróg oddechowych (zarówno górnych, jak i dolnych). Można je stosować bez żadnych przeszkód, jednak najlepiej ze wskazaniem lekarza prowadzącego nasz przypadek.

Leczenie objawowe

W przypadku infekcji gardła zaleca się wyłącznie leczenie objawowe. Na ból gardła, katar, kaszel, podrażnione błony śluzowe nosa i gardła, a także zatkany nos, najlepszy jest nebulizator i możliwe dzięki niemu nebulizacje.

Inhalacje mogą ograniczyć rozwój infekcji, co może doprowadzić do złagodzenia występujących objawów, a tym samym do szybszego ozdrowienia. W przypadku infekcji gardła, można również stosować leki i preparaty dostępne bez recepty, jednak w takim wypadku, należy robić to świadomie i przestrzegać zaleceń umieszczonych w ulotce informacyjnej.

Przy infekcjach wirusowych, oprócz nebulizacji, przydać się mogą również naturalne zioła, takie jak szałwia, mięta oraz melisa. Oprócz tego zaleca się dużo odpoczynku oraz utrzymywanie właściwego nawodnienia organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedem + jeden =