Co na infekcje gardła? Nebulizacja – sprawdź!

Co na infekcje gardła? Nebulizacja – sprawdź!

Infekcje układu dróg oddechowych przytrafiają nam się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, jednak nie jest powiedziane, że nie możemy zachorować również latem. Najczęstszymi dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych, są: kaszel, katar oraz drapanie w gardle. Większość z nas przechodzi taką infekcję gardła mniej więcej 3-4 razy w roku. W przypadku małych dzieci częstotliwość ta może wzrosnąć nawet do 7-8 razy. Wynika to z tego, że małe organizmy nie rozwinęły jeszcze do końca porządnej bariery ochronnej w postaci układu odpornościowego.

Niegroźne – jednak miej je na oku

Większość przypadłości, z którymi przychodzi nam zmagać się w ciągu roku, to niegroźne infekcje wirusowe. W leczeniu stosujemy na nie najczęściej syropy, tabletki do ssania, okłady oraz nebulizacje. Bez względu na przebieg i rodzaj choroby, zawsze warto stosować środki prewencyjne, ponieważ nieleczona lub niewłaściwie leczona infekcja, może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych. Co w rezultacie może wywołać zapalenie dróg oddechowych, które jest dużo cięższe i dłuższe w terapii niż przeciętnie.

Wirusami odpowiedzialnymi za wywoływanie infekcji w naszych drogach oddechowych, są między innymi: koronawirusy, rynowirusy, adenowirusy, a także wszystkim nam dobrze znane wirusy grypy (plus szereg innych wirusów). Do zakażenia bakteryjnego dochodzi bardzo rzadko – jedynie wtedy, gdy nie do końca wyleczymy infekcję wirusową i dojdzie do wspomnianego już nadkażenia. W tym przypadku, jeżeli już dojdzie do takiego nadkażenia, bakteriami odpowiedzialnymi za dalszy przebieg (poważniejszy) choroby, są: pneumokoki, pałeczki krztuśca, hemofilne oraz mykoplazma.

Wirusowe zapalenie układu dróg oddechowych

Wirusy atakują z reguły górne drogi oddechowe, czyli jamę nosową, gardło, nosogardło, tchawicę oraz krtań. W początkowej fazie objawy infekcji nie są zbyt uciążliwe i dokuczliwe, jednak widocznie zauważalne. Gdy zauważamy u siebie wiercenie w nosie, często kichamy, czujemy lekkie drapanie w gardle, powinien być to sygnał do podjęcia dalszych kroków. Już na tym etapie warto skonsultować się z lekarzem lub podjąć właściwe leczenie.

Skuteczne w leczeniu infekcji gardła oraz górnych dróg oddechowych mogą być inhalacje z użyciem nebulizatora. Nebulizator to wyrób medyczny, czyli urządzenie służące do przeprowadzania terapii wziewnych u pacjentów w każdej grupie wiekowej. Nebulizatory to skuteczne urządzenia, które wspomagają terapię chorób i schorzeń układu dróg oddechowych (zarówno górnych, jak i dolnych). Można je stosować bez żadnych przeszkód, jednak najlepiej ze wskazaniem lekarza prowadzącego nasz przypadek.

Leczenie objawowe

W przypadku infekcji gardła zaleca się wyłącznie leczenie objawowe. Na ból gardła, katar, kaszel, podrażnione błony śluzowe nosa i gardła, a także zatkany nos, najlepszy jest nebulizator i możliwe dzięki niemu nebulizacje.

Inhalacje mogą ograniczyć rozwój infekcji, co może doprowadzić do złagodzenia występujących objawów, a tym samym do szybszego ozdrowienia. W przypadku infekcji gardła, można również stosować leki i preparaty dostępne bez recepty, jednak w takim wypadku, należy robić to świadomie i przestrzegać zaleceń umieszczonych w ulotce informacyjnej.

Przy infekcjach wirusowych, oprócz nebulizacji, przydać się mogą również naturalne zioła, takie jak szałwia, mięta oraz melisa. Oprócz tego zaleca się dużo odpoczynku oraz utrzymywanie właściwego nawodnienia organizmu.