Złomowaniem pojazdów zajmują się specjalnie tworzone w tym celu stacje demontażu. Popularnie nazywa się je szrotami, autoszrotami lub autokasacją. Skorzystanie z nich to najpopularniejszy sposób pozbycia się niesprawnego samochodu. Dlaczego? Wynika to z kilku zalet, jakie wiążą się z ich działalnością. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co należy wiedzieć przed kontaktem z firmą specjalizującą się w złomowaniu aut.
Jakie auta mogą trafić do autoszrotu?
Pod tym względem nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Profesjonalne szroty przyjmują każdy pojazd: od osobówek przez busy i autobusy aż po ciężarówki czy auta specjalne. Co więcej, można się do nich udać z samochodem dowolnej marki oraz rocznika. Z równą chęcią zezłomują zarówno dostawczak Mercedesa, jak i kombi Forda.
Co równie ważne, do autoszrotu można udać się z pojazdem w nawet najgorszym stanie technicznym. To największa zaleta tego biznesu, ponieważ pozwala pozbyć się auta powypadkowego, włącznie z kompletnym wrakiem.
Czym jest kompletny samochód?
Najwięcej zyskuje się na oddaniu pojazdu uznawanego za kompletny. Oznacza to, że jego masa wynosi przynajmniej 90% wartości wpisanej do dowodu rejestracyjnego. Wówczas otrzymuje się pełną kwotę za złomowanie. A co z pozostałymi 10%? Można zabrać ze sobą niektóre elementy, jak np. lusterka czy osprzęt silnika, które nadają się do wykorzystania jako części zapasowe w nowym samochodzie.
Ile można zarobić na skupie aut?
To zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest wspomniana już kompletność pojazdu. Za każdy kilogram poniżej nominalnych 90% szrot nalicza karę. Poza tym liczy się marka, model, rocznik, a także stan techniczny (im lepszy, tym więcej pieniędzy). Konkretne kwoty zaczynają się od 20 do 30 groszy za kilogram, a w niektórych przypadkach mogą zbliżać się nawet do 60–70 gr/kg. W efekcie otrzymuje się nawet kilkaset złotych za złom.
Warto w tym miejscu dodać, że mowa o czystym zysku, ponieważ transport samochodu do szrotu organizuje stacja demontażu – bez dodatkowych opłat.
Co trzeba przynieść ze sobą do szrotu?
Złomowanie samochodów odbywa się według ściśle ustalonych zasad. Po tym właśnie pozna się profesjonalny skup aut. Grudziądz czy Gorzów Wielkopolski mają na szczęście łatwy dostęp do zgodnych z prawem usług. Zgodnie z nimi należy mieć przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu, umowę kupna/sprzedaży i – jeśli została wydana – kartę pojazdu. W zamian otrzymuje się zaświadczenie o przyjęciu auta, a także unieważnienia dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu.
Gdzie znaleźć najlepszy szrot?
Zawsze warto korzystać z usług profesjonalistów. Tylko oni gwarantują najlepsze ceny i wysokiej jakości obsługę klienta – włącznie z darmowym transportem pojazdu przeznaczonego na złom. Gdzie więc znajduje się fachowy skup aut? Gorzów Wielkopolski czy Grudziądz to miasta, jakich mieszkańcy mają dostęp do oferty marki Scrabcar, która zyskała uznanie klientów w regionie właśnie z powodu cennika oraz rzetelności. Skontaktuj się z przedstawicielami firmy telefonicznie lub mailowo, aby otrzymać więcej informacji na ten temat.