Sieć wodociągowa czy własna studnia?

Sieć wodociągowa czy własna studnia?

Jedną z rzeczy, które powinien przemyśleć każdy, kto przymierza się do budowy nowego domu, jest to, czy lepszym rozwiązaniem będzie sieć wodociągowa, czy własna studnia. Zamiast jednak wybierać pomiędzy tymi rozwiązaniami, warto się zabezpieczyć i korzystać zarówno z sieci wodociągowej, jak i studni. Problem może pojawić się wtedy, gdy w pobliżu działki nie ma wodociągu, który można by wykorzystać do zaopatrywania działki w wodę. W takim przypadku trzeba postawić na studnię. Dobra wiadomość jest taka, że są one wiercone na bardzo dużych głębokościach, dzięki czemu prawie w każdym przypadku można uzyskać własne źródło wody.

  1. Zalety wody z sieci wodociągowej
  2. Dlaczego warto mieć własne ujęcie wody?
  3. Podsumowanie kosztów budowy studni głębinowej
  4. W jaki sposób przechowywać wodę do celów spożywczych?

O ile jednak odpowiednia głębokość studni daje pewność, że będzie można mieć własne ujęcie wody, to nigdy nie ma gwarancji, że jej jakość będzie spełniała normy. Trzeba też pamiętać, że ze względu na wpływ wielu czynników jakość wody, którą daje studnia głębinowa może się z czasem zmienić. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka dodatkowych porad, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, czy warto zdecydować się na wykopanie studni. Dowiesz się również, dlaczego warto korzystać z nowoczesnych zbiorników hydroforowych, które są całkowicie odporne na działanie czynników korozyjnych.

Zalety wody z sieci wodociągowej

Woda pochodząca z sieci wodociągowej jest regularnie badana przez profesjonalne laboratoria i monitorowana przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, dzięki czemu może być bezpiecznie spożywana. W dodatku taka woda jest bogata w naturalne składniki mineralne. Problem w tym, że z roku na rok ceny wody są coraz wyższe. Nic więc dziwnego, że osoby, które mają własne działki i mogą sobie pozwolić na pobór wody z własnego ujęcia w postaci studni kopanej lub wierconej, chętnie korzystają z takiego rozwiązania.

Nawet jeżeli jakość wody pozyskiwanej z własnego ujęcia wody nie będzie odpowiednia, aby ją spożywać, to bez problemu można ją wykorzystać na przykład do podlewania ogrodu. W skali roku pozwala to uzyskać ogromne oszczędności.

Dlaczego warto mieć własne ujęcie wody?

Istotnym argumentem przemawiającym za tym, aby ponieść jednorazowy koszt wywiercenia studni głębinowej, jest możliwość uniezależnienia się od sieci wodociągowej. Chociaż dostarcza ona dobrej jakości wodę, to nigdy nie da się przewidzieć, kiedy dojdzie do nieplanowanych przerw w dostawie. Problem ten występuje przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, gdzie czas realizacji odpowiednich służb może się wydłużać. Własna pompa głębinowa pozwoli wówczas cieszyć się nieprzerwanym dostępem do wody.

Wodę ze studni można też wykorzystać do napełnienia basenu stojącego w ogrodzie i do wielu innych rzeczy. Jeżeli więc istnieje taka możliwość, zdecydowanie warto mieć własną studnię.

Podsumowanie kosztów budowy studni głębinowej

Całkowity koszt wiercenia studni zależy oczywiście od tego, jak głęboko trzeba będzie wiercić. Najczęściej przyjmuje się średnią kwotę w wysokości około 6 000 PLN lub od 250 do 300 PLN za każdy metr. Do tego należy doliczyć koszty zakupu samej pompy głębinowej, filtrów oraz rur.

W jaki sposób przechowywać wodę do celów spożywczych?

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą magazynować wodę przeznaczoną do celów spożywczych, są natomiast zbiorniki hydroforowe, które można znaleźć w stałej ofercie sklepu https://ogrody24.pl/zbiorniki-hydroforowe/zbiorniki-hydroforowe-ocynkowane. Każdy klient zainteresowany zbiornikami, studniami i pompami może tu uzyskać profesjonalne wsparcie techniczne na etapie doboru. Jest to więc najlepszy wybór, aby wybudować własne ujęcie wody.