Przyszłość techniki grzewczej – co nas czeka w najbliższych latach?

Przyszłość techniki grzewczej – co nas czeka w najbliższych latach?

Z roku na rok zaobserwować można znaczy rozwój techniki sanitarnej i przemysłowej. Nowe urządzenia oferują znacznie większą wydajność oraz wyższy komfort pracy. W ostatnich latach w branży budowlanej i ciepłowniczej widoczna była wzmożona konkurencja wśród producentów materiałów i dostawców nowoczesnych technologii.

Technologia ciepłownicza – charakterystyka

Obecnie rynek budowlany i ciepłowniczy podąża za przepisami unijnymi, które zdecydowały o konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zwiększeniu udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jedną z firm świadczących usługi z techniki grzewczej i sanitarnej w Bydgoszczy jest przedsiębiorstwo Proterm. Firma ta świadczy kompleksowe usługi sprawnego montażu oraz serwisu urządzeń ciepłowniczych tj. piec, instalacji sanitarnych oraz kotłów gazowych.

Wszystkie realizacje i instalacje grzewcze wykonane przez przedsiębiorstwo gwarantują niebywałą trwałość oraz bezawaryjną prace przez wiele lat, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży pracowników przedsiębiorstwa. Podstawowym kierunkiem firmy jest ciągły rozwój poprzez poszerzającą się ofertę przedsiębiorstwa, jest to możliwe dzięki powstawaniu coraz to nowszych i innowacyjnych produktów, które mają znaczący wpływ na podwyższenie komfortu życia oraz spore oszczędności.

piec gazowy

Działalność firmy Proterm z Bydgoszczy

Działalność firmy poszerzona jest także o sklep internetowy, dzięki któremu można w łatwy i szybki sposób dokonać zakupu. Proterm jest autoryzowanym przedstawicielem grupy Viessmann od 2005 roku, dzięki czemu posiada oryginalne i trwałe produkty w swoim asortymencie sprzedaży. Dużym atutem hurtowni instalacyjnej jest również współpraca z międzynarodowymi renomowanymi producentami m.in. Kermi, Grundfos czy Danfoss. Są to najwyższej klasy marki, godne zaufania, które są rozpoznawalne na całym świecie.

Wśród innych przedsiębiorstw cechujących się kompleksową obsługą klientów dotyczących montażu pomp ciepła oraz instalacji wodnych zaliczyć można takie firmy jak: Pawal oraz Saunier Duval. Podstawą budownictwa przyszłości jest energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii. Chodzi o wykorzystanie energii słonecznej, geotermalnej i biomasy do pokrycia potrzeb grzewczych, związanych z ogrzewaniem budynku i przygotowaniem wody użytkowej. Obecnie dąży się do tego, aby budynki były projektowe pod kątem niskiego zużycia energii. Jest to zasługa rosnącej świadomości ekologicznej wśród inwestorów jak i zaostrzających się przepisów prawnych.

Budownictwo energooszczędne

Powszechnym zainteresowaniem cieszy się budownictwo energooszczędne, jednak za kilkanaście lat prawdopodobnie będziemy mówić o budynkach pasywnych a nawet samowystarczalnych. Wśród innowacyjnych, nowoczesnych systemów wyróżnić można miedzy innymi pompy ciepła, fotowoltaikę czy rekuperacje. Pompy ciepła, które pobierają energię z otoczenia, będą ogrywać kluczową rolę w budynkach przyszłości, głównie tych w standardzie pasywnym. Wśród pomp ciepła możemy wyróżnić pompy powietrzne, gruntowne i wodne. Największą popularnością cieszą się obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda. Te z kolei nie wymagają skomplikowanych prac montażowych związanych z ujęciem dolnego źródła ciepła. Jeszcze bardziej energooszczędnym rozwianiem jest montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Na rynku dostępne są pompy ciepła lub kolektory słoneczne, ale ze względu na koszty nie są jeszcze zbyt popularne. W niedalekiej przyszłości będą jednak stanowiły główne źródło ciepła, gdyż już teraz dąży się do tego, by domy były jak najbardziej samowystarczalne i pozyskiwały energię z otoczenia nie eksploatując wyczerpalnych zasobów Ziemi.