Głębokie fundamentowanie – zastosowanie i zalety tych prac

Głębokie fundamentowanie – zastosowanie i zalety tych prac

Klienci i inwestorzy w budownictwie stawiają wysokie wymagania i oczekują rozwiązań jak najwyższej klasy. Dlatego firmy zajmujące się fundamentowaniem, chcące tę jakość zapewnić, muszą dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się rynku. W tym artykule przyjrzymy się tematyce głębokiego fundamentowania, które wykazuje się wysokim bezpieczeństwem i stabilnością, nawet bardzo trudnych warunkach gruntowych.

Jakie pale do głębokiego fundamentowania?

Do prac fundamentowych wykorzystuje się różne rodzaje pali. Fundamentowanie głębokie w ofercie firmy Keller, obejmuje najwyżej jakości rozwiązania, takie jak pale CFA, VDP i SDP.
A czym one się charakteryzują?

Technologia pali CFA polega na wierceniu za pomocą specjalistycznej maszyny wyposażonej w głowicę obrotową i ślimakowe wiertło ciągłe. Po osiągnięciu odpowiedniej głębokości następuje betonowanie trzonu pala pod ciśnieniem oraz wprowadzenie zbrojenia.

Do pali SDP wykorzystuje się palownicę łączącą siłę wciskającą z momentem obrotowym. Pozwala to na wwiercenie w grunt rury, którą wypełnia się następnie betonem.

Zupełnie inny proces palowania występuje w przypadku technologii VDP. Nie wykorzystuje się do niej wiertła, a intensywnych wibracji, które pozwalają umieścić zamkniętą od dołu stalową rurę, na wymaganej głębokości. Rozpychany na boki grunt uszczelnia fundament, a na końcu rura zostaje wyciągnięta, a w jej miejsce wlewany jest beton. 

Zalety głębokiego fundamentowania

Głębokie fundamentowanie wyróżnia się na wielu płaszczyznach, dając inwestorowi szereg możliwości i zalet, których nie da się uświadczyć przy wykorzystaniu tradycyjnych metod fundamentowania. Każda z wymienionych technologii do głębokiego fundamentowania, posiada swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim, głęboko osadzone warstwy gruntu, charakteryzują się dużo lepszą nośnością. Rozwiązanie to pozwala więc na znacznie wyższą stabilność konstrukcji i odporność na czynniki zewnętrzne.

Na głębokich fundamentach, zwiększone zostają możliwości budowlane pod względem wielkości i złożoności projektu. Specyficzna konstrukcja, jej gabaryty, czy z pozoru niepewny grunt, przestają więc być problemem, przy zastosowaniu głębokiego fundamentowania.

Zastosowanie głębokiego fundamentowania

Mimo powszechnej opinii, głębokie fundamentowanie nie jest przeznaczone jedynie do budowy wymagających konstrukcji. Klienci często wykorzystują je również do budowy domów, osiedli, oraz prostych budynków i hal przemysłowych. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się również przy budowie mostów, kładek i wszelkich innych obiektów, wymagających wysokiej stabilności i bezpieczeństwa.

Głębokie fundamentowanie jest zaawansowaną metodą pozwalającą na najwyższą jakość w zakresie stabilności, nośności i bezpieczeństwa konstrukcji. Firmy budowlane, mogą dzięki temu z powodzeniem realizować nawet najbardziej skomplikowane projekty inżynieryjne, mając przy tym pewność w kwestii słuszności wyboru tego rozwiązania.