Oświetlenie LED – jak wybrać najlepsze oświetlenie do naszej łazienki?

Oświetlenie LED – jak wybrać najlepsze oświetlenie do naszej łazienki?

Nasza łazienka, to miejsce, do którego udajemy się co rano i wieczorem. Obecnie łazienka jest nie tylko miejscem najważniejszym do załatwienia fizjologicznych potrzeb, ale również miejscem, gdzie możemy odpocząć i się zrelaksować. W aranżacji wnętrz łazienek, wciąż za mało uwagi poświęca się oświetleniu. Jak wybrać zatem najlepsze oświetlenie do swojej łazienki?

Jak oświetlić lustro w łazience?

Zacznijmy od omówienia kwestii oświetlenia nad lustrem. Jest to chyba najczęściej używane lustro podczas codziennych czynności higienicznych, dlatego warto zadbać o dobre jego oświetlenie. To bardzo ważna kwestia, ponieważ takiego rodzaju lustra używamy podczas golenia się, czesania, mycia zębów, ale również podczas makijażu. Dobrze byłoby zatem wybrać najlepsze oświetlenie, które nie będzie zakłócało kolorów i odda światło jak najbardziej naturalne, dostosowane do wnętrza. Oto kilka sposobów na oświetlenie lustra w łazience:

  • kinkiety łazienkowe – pomogą nam one zdecydowanie oświetlić lustro nad umywalką w sposób symetryczny. Najlepiej jest wówczas zastosować dwa kinkiety na lustrem, aby je dobrze doświetlić,
  • wiszące lampy – lampy wiszące nad lustrem również są dobrym pomysłem, lecz nie pasują one do każdej przestrzeni, sprawdzą się one zwłaszcza w dużych łazienkach, lub pokojach kąpielowych,
  • górne i boczne oświetlenie LED – tego rodzaju oświetlenie jest wciąż popularne, doskonale wygląda, jest efektowne, ale również dobrze doświetla przestrzeń w łazience. Lustro z oświetleniem LED można kupić gotowe, lub jak kto woli, jest możliwość dokupienia taśm ledowych i zamontowania ich za lustrem.

Źle dobrana lampa nad lustro, może dawać zakłamany obraz naszej twarzy, a ma to znaczenie zwłaszcza przy wykonywaniu makijażu. Jeśli błędnie dobierzemy lampę nad lustro w łazience, może ona zafałszować obraz, utrudnić pielęgnację, a także nie doświetli zbytnio szczegółów naszej twarzy.

Ciekawe przykłady oświetlenia LED w łazience

Oświetlenie led króluje w łazienkach już od jakiegoś czasu. Zwłaszcza dlatego, że jest ono bezpieczne, efektowne i energooszczędne. Niekiedy potrafimy w łazience przebyć długo, dlatego przydatne są żarówki, które nie będą pobierały zbyt dużo energii. Najczęściej spotykane oświetlenie LED to taśmy liniowe, a także oświetlenie LED punktowe. Zarówno jedno jak i drugie sprawdza się doskonale w przestrzeni łazienkowej. Cały czas tego rodzaju żarówki mieszczą się w trendach i będą jeszcze długo. A to jaką lampę nad lustro, czy do łazienki wybierzemy zależy wyłącznie od nas samych.

Oświetlenie LED w małej łazience

Nadal wiele mieszkań budowanych w nowoczesnym budownictwie ma małe łazienki, zwłaszcza w kawalerkach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na rozbudowanie dużego pokoju kąpielowego. W takim przypadku najlepiej jest postawić do dobre oświetlenie łazienki, a w małym pomieszczeniu wcale nie trzeba go wiele. Wystarczy tak naprawdę jeden, lub dwa punkty oświetleniowe, z czego jeden może stanowić wisząca lampa led, a drugie kinkiety łazienkowe, lub listwa led nad lustrem.