Każdy, kto chce inwestować na giełdzie, musi posiadać rachunek maklerski. W tym celu konieczne jest nawiązanie współpracy z domem maklerskim. Czym jest taka instytucja i na czym polega jej działanie? Jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?
Dom maklerski – co to takiego?
Jak wyjaśniają eksperci z Prosper Capital, mianem domu maklerskiego określana jest instytucja finansowa mająca zezwolenie organu nadzoru na wykonywanie określonych czynności, które stanowią działalność maklerską. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dom maklerski funkcjonujący na terenie naszego kraju musi zostać utworzony w formie spółki: akcyjnej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, partnerskiej i jawnej.
Czym zajmują się domy maklerskie?
Prowadzenie rachunków maklerskich nie jest jedynym zadaniem jakie ma do spełnienia dom maklerski – jego działalność obejmuje znaczenie więcej czynności. Wymienia się wśród nich m.in. przyjmowanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, doradztwo inwestycyjne, proponowanie instrumentów finansowych, pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi na zagranicznych rynkach, oferowanie instrumentów finansowych etc.
Jak wybrać odpowiedni dom maklerski?
Wybór domu maklerskiego zależy od wielu istotnych kwestii. Ogromne znaczenie w tym kontekście mają finansowe możliwości inwestora oraz częstotliwość, z jaką zamierza dokonywać transakcji na giełdzie. Warto zapoznać się z opiniami klientów na temat różnych domów maklerskich, a także przejrzeć rankingi tego typu instytucji. Kanały obsługi klienta oraz poziom opłat to najważniejsze kryteria, jakimi warto kierować się przy wyborze domu maklerskiego. Jeśli chodzi o opłaty, należy wspomnieć przede wszystkim o roczną opłatę za prowadzenie rachunku maklerskiego, wysokość prowizji za sprzedaż i zakup instrumentów finansowych, koszt potwierdzenia realizacji zlecenia za pośrednictwem SMS-a itp. Oprócz tego trzeba brać też poprawkę na zaplecze analityczne czy kwestie związane z dostępem do raportów i rekomendacji.