Ogrzewanie z fotowoltaiką

Ogrzewanie z fotowoltaiką

Jak wiemy, na dzień dzisiejszy ceny za prąd nie maleją. Mając posiadłość, gospodarstwo, czy też domek jednorodzinny zastanawiamy się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, a także na zużyciu prądu. W dzisiejszych czasach posługujemy się przecież ciągle wieloma sprzętami zasilanymi na prąd, a ponadto musimy zimą ogrzać również nasz dom. Zastanówmy się więc, jakie rozwiązanie wybrać, by było dla nas najbardziej korzystne i optymalne?

Ogrzewanie, a fotowoltaika – jak to działa?

Na początku należy zauważyć, że fotowoltaika, nie może samodzielnie ogrzewać całego domu, może jedynie wspomóc działanie innych źródeł ogrzewania naszego domu. Nie możemy czuć się jednak rozczarowani, ponieważ niesie to ze sobą spore oszczędności. Dlatego najbardziej korzystną dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną jest wiosna. Wówczas korzystamy jeszcze często z ogrzewania, ale fotowoltaika niesie już duże produkcje. Aby dobrze zaplanować wielkość instalacji fotowoltaicznych warto obserwować na początku roczne zużycie energii. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą fotowoltaika, warto pomyśleć o systemie hybrydowym, czyli urządzenia powinny być elektryczne, ale zasilanie dla nich zapewnić powinien system fotowoltaiczny. Jeśli system ten będzie dobrze dobrany znacznie obniżą się koszty wytwarzania ciepła potrzebnego do ogrzania domu.

Fotowoltaika, a inne systemy ogrzewania

Aby fotowoltaika zadziałała w pełni podczas ogrzewania, powinna zastąpić inne systemy, jak na przykład gazowe. Sytuację powinno się jednak rozpatrywać indywidualnie, a najlepiej z pomocą specjalistów z termoplaza.pl. Jeśli wymienimy na przykład piec na elektryczny, fotowoltaika może stać się w pełni źródłem zasilania tego pieca, a tym samym przyczyni się do oszczędności związanych z zużyciem prądu podczas ogrzewania. Podobnie będzie przy wykorzystaniu:

  • ogrzewania podłogowego,
  • mat grzewczych,
  • paneli na podczerwień
  • czy standardowych piecyków na prąd.

Mogą one być zasilane prądem produkowanym przez fotowoltaikę, ale zadzieje się tak, jeśli dobierzemy zapotrzebowanie energetyczne w odpowiedni sposób i zostanie ono oszacowane przez specjalistów.

Ogrzewanie domu z pomocą fotowoltaiki- czy to się opłaca?

Fotowoltaika ma cały czas tendencję wzrostową i mimo że to Niemcy są potęgą fotowoltaiczną, to w Polsce staje się ona coraz bardziej popularna. Być może w miarę postępu technologicznego w przyszłości wyprze inne źródła ogrzewania. Jednakże opłacalność fotowoltaiki wzrasta cały czas. Dzieje się tak za sprawą obniżenia kosztów założenia instalacji, wprowadzenia regulacji prawnych, a także coraz większej świadomości opłacalności fotowoltaiki. Ponad to żywotność fotowoltaiki wynosi około 25 lat. To bardzo długi okres, dzięki czemu po okresie zwrotu, fotowoltaika produkuje prąd całkowicie za darmo na naszej własnej farmie. Zapewnić możemy sobie dzięki temu ekologiczne i ciągłe zasilanie zarówno dla domowych urządzeń, jak i dla źródeł ogrzewających nasz dom. Warto zapytać specjalistów z termoplaza.pl jak sytuacja wygląda indywidualnie w naszym domu i zdecydować się na w pełni ekologiczne rozwiązania.