Jakie korzyści przynosi zastosowanie automatyki w inteligentnych domach?

Jakie korzyści przynosi zastosowanie automatyki w inteligentnych domach?

Ostatnio wiele mówi się na temat inteligentnych domów, ale czym tak właściwie one są? Co można zyskać poprzez dostosowanie budynku do standardów nowoczesnych technologii? Co wchodzi w skład urządzeń, które wykorzystuje się w domach i budynkach smart? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym materiale.

Coraz nowocześniejsze urządzenia trafiają do naszych domów

Innowacyjne sprzęty AGD i RTV nie są już wyznacznikami nowoczesności, jak to było jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Dziś nowoczesność i inteligencja to przede wszystkim systemy automatyki budynkowej.

Ludzie, szczególnie młodzi, coraz częściej wyposażają swoją przestrzeń prywatną w nowoczesne rozwiązania smart. Aby zapewnić sobie pełną funkcjonalność tych urządzeń, warto zainwestować w systemy automatyki, które pozwalają na sterowanie całą siecią połączonych ze sobą komponentów – za pomocą jednego lub kilku przełączników/przycisków, albo aplikacji mobilnej.

Inteligentny budynek to nic innego jak zbiorcza nazwa dla urządzeń i systemów do automatyki budynkowej. Z takim budynkiem domownicy mogą porozumiewać się w prosty sposób, a i sam dom reaguje na ich potrzeby. Można tutaj więc mówić o kooperacji.

IoT – wygoda i funkcjonalność

Inteligentny budynek działa na zasadach tzw. Internetu Rzeczy (IoT). Wszystkie podłączone do głównej sieci urządzenia komunikują się ze sobą, a co za tym idzie, mogą również odpowiadać na potrzeby i polecenia domowników/użytkowników.

W skład tych inteligentnych urządzeń mogą wchodzić między innymi inteligentne:

  • czujniki – które wykrywają obecność bądź ruch i tym samym dostosowują warunki panujące w danym pomieszczeniu lub budynku, zapewniając idealne warunki do życia (np. czujnik temperatury);

  • ogrzewanie – którym użytkownicy posługują się, by kontrolować temperaturę w budynku;

  • oświetlenie – dzięki któremu za pomocą smartfona, można regulować jasność oraz barwę świateł w budynku;

  • gniazdka – które zapewniają bezpieczeństwo (podczas nieobecności użytkowników w domu system automatycznie wyłączy zbędne urządzenia, tym samym oszczędzając energię elektryczną);

  • systemy alarmowe i kamery do monitoringu – wszelkie informacje o potencjalnym zagrożeniu wysyłane są do użytkownika na jego smartfona, aby ten miał pełen obraz tego, co dzieje się w domu pod jego nieobecność).

Inteligentny dom – korzyści wynikające z systemów automatyki budynkowej

W kwestii korzyści kluczową rolę gra rodzaj i ilość posiadanych w mieszkaniu urządzeń. Poszczególne zalety jednak w większości przypadków łączą się ze sobą i tak wśród nich możemy wyróżnić 3 najważniejsze: bezpieczeństwo, wygodę oraz oszczędności.

Akcentem podsumowania, inteligentny budynek to miejsce, w którym możemy czuć się bezpiecznie. To wygodna i w pełni funkcjonalna przestrzeń, którą możemy zarządzać i sterować na wiele sposobów – poprzez dopasowanie poszczególnych komponentów do własnych potrzeb. Inteligentny budynek to zatem miejsce, gdzie czujemy się dobrze, gdzie możemy jednym ruchem palca zmienić natężenie światła w salonie, wyłączyć alarm, zasłonić rolety i włączyć ulubioną muzykę do kolacji. Cokolwiek robimy w takim miejscu, robimy to z wielką przyjemnością – bez żadnego wysiłku.