Najważniejsze zalety dobrych farb gruntujących

Najważniejsze zalety dobrych farb gruntujących

Malowanie to proces, obejmujący kilka istotnych etapów, a jednym z najważniejszych jest gruntowanie. Wiele osób jednak zastanawia się, czy to naprawdę konieczny zabieg? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że grunt do ścian tylko zwiększa koszty i czas danej pracy. Dlaczego więc jest tak często polecany? Wykorzystanie odpowiednie podkładu przed nałożeniem właściwej farby zapewnia szereg korzyści. Wyjaśniamy dlaczego warto zadbać o odpowiednie gruntowanie malowanej powierzchni.

Lepsza przyczepność farby

Przyczepność polega na zdolności farby do „przyklejania się” do malowanej powierzchni. Poszczególne powierzchnie mogą różnie reagować na nakładane farby i nie zawsze będą gwarantować, że powłoka nie ulegnie złuszczeniu. Grunt do ścian został wyprodukowany w takiej formule, która zapewnia doskonałe przyleganie do konkretnych powierzchni, a przy tym doskonale się malował. Dzięki niemu odpowiednio nałożona finalna warstwa farby ma zdecydowanie większe szanse na przetrwanie w doskonałym stanie przez długie lata. Warto pamiętać o tym, że istnieją różne rodzaje farb gruntujących, które lepiej przylegają do różnych powierzchni, więc należy zawsze sprawdzić, do jakich prac dedykowany jest określony produkt.

Wyższa trwałość farby

Zastosowanie odpowiedniego podkładu ma kluczowe znaczenie również dla trwałości powłoki, która ostatecznie powstanie np. na suficie w pokoju. Grunt do ścian może pomóc uszczelnić drobne pęknięcia i wypełnić małe ubytki na malowanej powierzchni, zapobiegając tym samym gromadzeniu się wilgoci lub powstawaniu kieszeni powietrznych, które uszkadzają powłokę farby. Dobrej jakości grunt do ścian zalecany jest zarówno w pracach prowadzonych w pomieszczeniach, jak i malowaniu elementów zewnętrznych. W tym drugim przypadku powinien zapewniać ochronę przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Maskowanie ciemnych kolorów

Jeśli planujemy malować ścianę z ciemnego materiału lub pokrytą wcześniej ciemną farbą, intensywny kolor może przebijać przez nową powłokę lub zmieniać jej odcień. Odpowiedni grunt skutecznie rozwiąże ten problem. Dobrze pokryje ciemną powierzchnię i zapewni znacznie lepszy efekt końcowy wykonanej pracy, po której w pomieszczeniu ma zagościć zdecydowanie jaśniejsza barwa ścian. Często jest to jedyny sposób na uzyskanie równego, estetycznego wykończenia.

Lepszy wygląd pomalowanej powierzchni

Grunt do ścian zapewnia idealnie gładką i równą powierzchnię do malowania, ponieważ jest nieco grubszy i cięższy, niż cienka warstwa nawierzchniowej farby. Pomaga skutecznie ukryć niektóre cechy materiału, znajdującego się pod spodem. W przypadku naturalnych materiałów, takich jak np. drewno, sęki, łączenia i inne nierówności mogą przebić się przez warstwę farby, ale będą zdecydowanie mniej widoczne dzięki zagruntowaniu powierzchni.