Listwy do płytek – co warto wiedzieć?

Listwy do płytek – co warto wiedzieć?

Na wygląd wnętrza wpływa wiele rzeczy, dlatego warto zadbać nawet o najmniejsze detale. Jednym ze sposobów na estetyczne wykończenie wnętrz są listwy do płytek. Jakie rodzaje listw wyróżniamy? Czym się charakteryzują? Wyjaśniamy!

  • Listwy do płytek ceramicznych, gresowych i innych – podstawowe informacje

  • Listwy wykończeniowe – rodzaje

Zastosowanie odpowiednich listew jest świetnym sposobem na maskowanie powstałych szczelin.

Listwy do płytek ceramicznych, gresowych i innych – podstawowe informacje

Listwy do płytek to stylowe i nowoczesne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Listwy wykończeniowe i listwy dekoracyjne do naroży oraz brzegów płytek są świetnym zabezpieczeniem np. stopni schodów. Są dobrym sposobem na subtelne połączenie płytek i podkreślenie aranżacji wnętrza.
Listwy dekoracyjne do ceramiki występują w różnych wariantach wymiarowych oraz profilach wykończenia. W sklepach znajdziemy m.in. listwy wykończeniowe aluminiowe, mosiężne i stalowe.

Listwy wykończeniowe – rodzaje

W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów listew wykończeniowych. Najpopularniejsze z nich to:

  • Listwy wykończeniowe do płytek. Są używane do wykonywania połączenia między podłogami a płytkami. Maskują szczeliny dylatacyjne, a do tego zabezpieczają narożne łączenia płytek przed niszczeniem. Pełnią również funkcję dekoracyjną (estetyczne przejścia pomiędzy dwoma rodzajami płytek). Wśród listew narożnych do płytek znajdziemy zarówno krawędziowe, jak i półokrągłe.
  • Listwy przypodłogowe. Są obecne w większości domów i wnętrz użytkowych. Są używane do wykończenia przestrzeni, która znajduje się w miejscu styku ścian i podłóg. Można je dopasować kolorystycznie w taki sposób, by dobrze zlewały się w jedną całość z kolorem podłogi lub ściany.
  • Listwy schodowe. Są wytrzymałym i estetycznym sposobem na wykończenie krawędzi stopni schodów. We wnętrzach użytkowych pełnią funkcję antypoślizgową, dzięki czemu zwiększają bezpieczeństwo osób, które korzystają z danej przestrzeni.
  • Listwy łączeniowe. Umożliwiają płynne połączenie dwóch różnych powierzchni, np. podłóg wykonanych z odmiennych materiałów. Są dobrym sposobem na zakrycie nieestetycznych szczelin pomiędzy łączeniami. Zapewniają ładnie wyglądające przejścia między materiałami (np. paneli podłogowych z płytkami).
  • Listwy przysufitowe. Są świetnym sposobem na tuszowanie połączeń pomiędzy sufitem a ścianami. Zazwyczaj są dostępne w białym kolorze, dzięki czemu można je pomalować na dowolny kolor.
  • Listwy ścienne. Mają one charakter dekoracyjny i można dzięki nim w prosty sposób wpłynąć na styl wnętrza.

Listwy do płytek to bardzo popularne rozwiązanie, które poprawia wygląd pomieszczeń. Nawet najlepiej urządzone wnętrza mogą wiele stracić pod względem estetyki, jeśli nie zadba się o detale. Listwy są jednym z nich, dlatego warto się zdecydować na ich montaż i cieszyć się kompletnym wykończeniem danej przestrzeni!