Czym się charakteryzują osoby wysoko wrażliwe?

Czym się charakteryzują osoby wysoko wrażliwe?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Coraz częściej można w  różnych kontekstach spotkać się z terminem WWO. Psychologia określa nim wysoko wrażliwe osoby. W skrócie można określić, że WWO po prostu bardziej czują. Osób wysoko wrażliwych jest 20 procent całej populacji.

Pojęcie Wysoko Wrażliwe Osoby zostało wprowadzone przez Elain N. Aron. Osób wysoko wrażliwych wcale nie jest tak mało. Szacuje się, że na kuli ziemskiej wysoka wrażliwość cechuje jedną trzecią liczby całej ludzkiej populacji. Ludzie wysoko wrażliwi wykazują pewne charakterystyczne cechy już od dzieciństwa. Czym więc się charakteryzuje wysoka wrażliwość? Jak WWO może radzić sobie w codziennych sytuacjach? O tym wszystkim w dalszej części tekstu.

WWO – co to oznacza

Trzeba na początku zaznaczyć, że wysoka wrażliwość nie jest żadną ułomnością czy deficytem. To, że osoby WWO czują więcej, a ich układ nerwowy (zmysły) silniej odbiera różne bodźce, jest uwarunkowane genetycznie. Można to po prostu określić, że człowiek taki już się rodzi. Warto też zaznaczyć, że osoba wysoko wrażliwa nie jest kimś, kto powinien się z tej wrażliwości leczyć czy chodzić na terapię. Z wysokiej wrażliwości się też nie wyrasta. Wysoko wrażliwe dziecko stanie się też wysoko wrażliwym dorosłym. Taka „nadwrażliwość” jest zwyczajnie integralną cechą naszej osobowości. WWO to również wysoka empatia i zamartwianie się o innych.

Wysoko wrażliwe osoby. Czym się charakteryzują?

Przede wszystkim osoby WWO charakteryzuje reaktywność emocjonalna. Do takich osób po prostu dociera więcej (i to na wielu płaszczyznach). Ludzie tacy dostrzegają różne szczegóły i niuanse w zachowaniach innych i w otoczeniu. Bardzo często głęboko analizują różne rzeczy i nie potrafią długo zapomnieć o danym zdarzeniu. Jakby wciąż i wciąż przeżywają w głowie różne sytuacje. Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, cechuje cię też duża empatia i nieustanna chęć pomocy innym. Takie osoby są też bardziej czułe na bodźce zewnętrzne: światło, dźwięki czy kolory. Otaczające bodźce zewnętrzne potrafią wzruszać taką osobę i stają się czasami przyczyną przytłoczenia i zmęczenia. WWO to często ludzie nieśmiali. Również wycofują się z życia towarzyskiego, gdyż w domowym zaciszu i w samotności dla lepszego funkcjonowania muszą naładować akumulatory. Tacy ludzie potrzebują też więcej czasu, żeby zaaklimatyzować się w danym miejscu. Poza tym osoby wysoko wrażliwe cenią sobie głębokie relacje między ludźmi. Dlatego też bardzo ostrożnie dobierają swoich znajomych.

Wysoko wrażliwa osobowość. Jak radzić sobie w pracy

Osoby wysoko wrażliwe nie żyją na co dzień pod kloszem i muszą stawiać czoła wielu wyzwaniom. Jednym z nich jest praca. Powszechnie uważa się, że dla osób wysoko wrażliwych najodpowiedniejszą formą pracy jest samozatrudnienie. Jednak nie każdy ma taką możliwość. Dlatego w pracy taka osoba szczególnie musi zadbać o swój komfort. Wykonywać swoje zadania sukcesywnie, bez natłoku obowiązków, który często u takich ludzi wywołuje panikę. Wszystkie zmiany, które powinna w swoim życiu zawodowym wprowadzić osoba z nadwrażliwością, muszą się opierać na wprowadzeniu równowagi i spokoju. Dotyczy to także sposobu spędzenia przerw, tak by skutecznie naładować swój akumulator. Należy też zadbać o swoje otoczenie w pracy. Jakość oświetlenia czy możliwość wyciszenia się.

Warto dokładnie zgłębić kwestię WWO https://e-lubliniec.pl/artykuly/co-to-znaczy-wwo-czyli-czym-jest-wysoka-wrazliwosc/ – nie tylko dlatego, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, ale także dlatego, by zrozumieć osoby, które są WWO, a które znajdują się w naszym otoczeniu.