Jak zamaskować rury centralnego ogrzewania?

Jak zamaskować rury centralnego ogrzewania?

Używanie centralnego ogrzewania nieodzownie łączy się z rurami i przewodami. Tradycyjne ocieplanie pomieszczeń od wewnątrz to rury, które widoczne są na zewnątrz w każdym z pomieszczeń. Nowoczesne domy mają skrzętnie poukrywane wszelkie instalacje przy okazji nie zabierając pomieszczeniom przestrzeni, a także wygląda to estetycznie. Jak zatem zamaskować rury pionowe w domu?

maskowanie rur pionowych

Maskowanie rur centralnego ogrzewania

Rury od centralnego ogrzewania, szczególnie w salonie to zmora wielu mieszkań. Niestety nie wyglądają one zbyt estetycznie i często szukamy rozwiązań jak się ich pozbyć. W starym budownictwie to standard i należy liczyć się z tym kupując dom, lub mieszkanie z tamtych czasów. Jednakże, jeśli nie chcemy przebudowywać całej instalacji, ponieważ jest to bardzo kosztowne i mocno możemy dostać po kieszeni, istnieją sposoby na maskowanie rur centralnego ogrzewania. Rury centralnego ogrzewania zazwyczaj położone są w rogach pomieszczeń o poprowadzone są do kaloryferów. Widać je na ścianach, są one nieestetyczne i niepraktyczne.

Niekiedy zdarza się, że spotykamy takie instalacje nawet na środku ściany w salonie, który jest miejscem spotkań wielu osób. Są to na szczęście rzadkie przypadki. Oczywiście odkryte rury od ogrzewania centralnego mają swoje plusy, bowiem, powoduje to łatwy dostęp do instalacji, jednakże, jeśli chcemy postawić na estetyczny wygląd naszych pomieszczeń i przeaaranżować je na bardziej nowoczesne, musimy zamaskować rury.

A co z zabudową rur gazowych w mieszkaniu? Otóż można je zamaskować, ale robi się to na własne ryzyko. Prawo budowlane zabrania maskowania rur gazowych w mieszkaniach. Dzieje się tak, ponieważ podczas awarii instalacji zamaskowanie rury staje się niebezpieczne. Stanowią o tym przepisy i zarówno wykonawcy jak i inżynierowie zdecydowanie nie polecają stosowania tego procederu w mieszkaniach w bloku i domach jednorodzinnych. Nie warto ryzykować, choć w praktyce niestety nie zawsze jest to przestrzegane. Natomiast jeśli chodzi o maskowanie rur CO, to jak najbardziej prawo na to zezwala.

zabudowa pionowych rur kaloryfera

Pomysły na ukrycie rur centralnego ogrzewania

Najprostszym i najmniej kosztownym rozwiązaniem jest maskowanie rur CO poprzez pomalowanie ich na kolor ścian. Wówczas rury mniej rzucają się w oczy, ale są nadal widoczne. Jak zabudować rury, aby pomieszczenie zyskało na estetyce? Być może pomogą listwy maskujące rury centralnego ogrzewania? Oto kilka pomysłów na zabudowę rury w pokoju.

  • Ukrycie rur przez zabudowę k-g

Brzydko wyglądające rury od ogrzewania centralnego możemy przysłonić poprzez użycie płyt karton-gips, czyli w skrócie k-g. Sama obudowa może się sprawdzić idealnie w różnych pomieszczeniach, a także w łazience. Musimy jedynie wówczas użyć płyt k-g odpornych na wilgoć, ponieważ w łazience jest jej najwięcej. Płyty karton – gips można kupić w dowolnym markecie budowlanym, zamaskować rury i zlicować je z powierzchnią ściany. Takie rozwiązanie swietnie sprawdzi się zarówno w domku jak i jako zabudowa rur w bloku.

  • Zabudowa rur płytami MDF

Do zabudowy rur co w mieszkaniu możemy użyć również płyt MDF, które są płytami pilśniowymi średniej gęstości, idealnie sprawdzą się w kuchni, ponieważ są drewnopodobne i odporne na wysokie temperatury. Ich wielką zaletą jest również wytrzymałość i łatwość przycinania. Wykonanie zabudowa rur w mieszkaniu za pomocą płyt MDF będzie równie estetyczne i łatwe. Pamiętajmy również, że zabudowa rur w pokoju, czy kuchni powinna być również bezpieczna.

  • Zakup listew maskujących do rur centralnego ogrzewania

Listwy maskujące rury centralnego ogrzewania, to chyba najlepszy i najłatwiejszy sposób na ukrycie rur. Produkty te są doskonałe, ponieważ cechują się bardzo łatwym i błyskawicznym montażem. Zastosowanie listew maskujących rury centralnego ogrzewania są lekkie, ale nie oznacza to, że nie są wytrzymałe. Przeciwnie są twarde, solidne i bezpieczne. Listwy maskujące rury co, mogą mieć również inne zastosowanie, świetnie ukryją również kable i przewody. Listwy te najczęściej są również wodoodporne i niepalne, czyli zawierają wszystkie potrzebne cechy i można ich uniwersalnie użyć w różnych pomieszczeniach, gdzie chcemy ukryć rury.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na zabudowę rur, a to jaki pomysł my wybierzemy zależy tylko od nas. Oczywiście znaczenie ma tutaj również pomieszczenie i z czego wykonane są rury. Wyróżnia się również rury grzewcze pcv, a także poliwęglanowe, a te najstarsze są metalowe. Nie mniej jednak, zabudowa rurek od kaloryfera nie jest rzeczą trudną, jeśli wybierzemy odpowiedni materiał. Najbardziej polecanymi są maskownice, czyli listwy maskujące rury centralnego ogrzewania. Są wygodne w użyciu i mogą nadać pomieszczeniu stylowy wygląd.

zabudowa rur grzewczych

Wykorzystaj maskownice rur centralnego ogrzewania jako element aranżacji!

Obudowa rur grzewczych może mieć jeszcze inne zastosowanie. Prócz tego, że listwy maskujące rury centralnego ogrzewania pełnią funkcję praktyczną, mogą być również świetnym elementem dopełniającym aranżację wnętrza. Produkty wykonane są z wysokiej jakości poliuretanu.

Posiadają bardzo gładką powierzchnię z folii syntetycznej, która pokryta jest najczęściej warstwą akrylu. W niektórych pomieszczeniach mogą sprawiać wrażenie powiększenia optycznego, a także nadać wnętrzu pewnego stylu. Na rynku dostępne są różnego rodzaju maskownice i każdy może dopasować je do swojego wnętrza. Występują one w różnorodnych kolorach i rozmiarach. Niekiedy niepozorne listwy maskujące rury centralnego ogrzewania, mogą przyczynić się do dużej metamorfozy pomieszczenia.